Dieselin tupruttelusta seuranneet sään ääri-ilmiöt ovat vieneet yli 50 ihmisen hengen Espanjassa.
Ettekö te tupruttelijat lainkaan häpeä!
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000010797388.html
Ettekö te tupruttelijat lainkaan häpeä!
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000010797388.html
Vastaukset 17
Vanhimmat
Asensin just paljuun dieselmoottorin niin ei tarvitse käyttää polttopuita sekä metsä säästyy. Olen tosi tyytyväinen ratkaisuun.
Mun vibra on polttomoottorilla käyvä . Makkaris täytyy kyl pitää sitä ikkunaa auki .
Hakutulos
saastu:ut:x
1. Matt. 15:11 Ei saastuta ihmistä se, mikä menee suusta sisään; vaan mikä suusta käy ulos, se saastuttaa ihmisen."
2. Matt. 15:18 Mutta mikä käy suusta ulos, se tulee sydämestä, ja se saastuttaa ihmisen.
3. Matt. 15:20 Nämä ihmisen saastuttavat; mutta pesemättömin käsin syöminen ei saastuta ihmistä."
Pahasta kuivuudesta on alue kärsinyt . Nyt tuli ja meni vesi ! Hetken ilo olikin suru .
Tuulivoiman vastustajat tulisi laittaa vastuuseen!
Ompa todella raflaava aloitus, tuohon ei kykene muu kuin tyhmä ihminen.
Fakta on että erityisesti dieselien aiheuttamat lähipäästöt ovat vakava ongelma alueilla joilla pakokaasuja on paljon.
Onhan dieseleitä muuallakin, kuin Espanjassa.
Aika nolo yritys persulta puolustaa saastuttamistaan.
Säät vaihtelevat kuten ennenkin. Noita tulvia on ollut silloin tällöin koko ihmiskunnan historian ajan.
Dieselpersujen saldo tällä hetkellä jo 158 kuollutta.
Suomen CO2-päästöt on 0,09% globaalista tasosta. Missä se "dieselpersuus" näkyy? Suomi on vähentänyt päästöjä 36%, kun globaalilla tasolla nousua on 60%. Missä se "dieselpersuus" näkyy? Voi voi kunpa teidän vassariuuvattien vitseissä olis edes jotain päätä ja häntää.
Älä viitsi persuilla.
Persun hiilijalanjälki on 1000-kertainen verrattuna vaikkapa somaIiin.
Eivät afrikkalaiset tuhonneet ekosysteemiä - sen teitte tei, dieselpersut.
Oletko ylpeä itsestäsi, maapallon raiskaaja ja kaikkea elollista vihaava?
Tuo on juuri se suuri epäkohta siihen, miten eri maat ovat mukana vähentämässä päästöjään. Eikä köyhissä isoissa maissa pystytä siihen vielä moneen vuoteen. Suurin ongelma niissä maissa on se että ihmisiä kuolee nälkään ja janoon ja saasteisiin.
Ostakaa sitruunoita jemmaan, jos niistä pidätte.
https://www.hs.fi/suomi/art-2000010800133.html
”Olemme saaneet tavarantoimittajilta viestejä tilanteen kriittisyydestä.”
Lopulta jokainen viherpunikki-ihminen luo saasteita maailmaan halusi hän sitä tai ei. Maapallon väkiluvun kasvaessa väistämättä myös ihmisten kokonaissaastemäärät kasvavat ja niinpä jokaisen uuden viherpunikkivanhemman pitäisi hävetä omaa lapsiperhettään, näitä maapallon saastemäärää väistämättä kasvattavia lapsiaan.
Dieselpersujen takia uhkraa kaupasta loppua ruoka.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4817ae3b-fbb6-47c0-a8d6-92253e1db482
"Paikallisten maanviljelijöiden liiton arvioiden mukaan satoa menetetään tuhansien hehtaarien edestä. Valencian alue tunnetaan erityisesti sitrushedelmistään, joita tuodaan tähän aikaa vuodesta rekkakaupalla Suomeen.
K-kauppojen klementiinit ja satsumat ovat peräisin Valencian maakunnasta. S-ryhmän kauppoihin alueelta tuodaan klementiinien lisäksi sitruunoita ja appelsiineja."