Ovat paljastuneet paljon vakavemmaksi ja suuremmaksi uhaksi, itse demokratialle, kansalaisoikeuksille eli oikeusvaltiolle ja kansanvalle Kanadassakin, joten ei ole mitään syytä, etteikö samoja ongelmia olisi jo Suomessa.
https://www.cbc.ca/news/politics/cse-cyber-threats-china-1.7367719
EK-Ylessä oli muka-keskustelu Wilmasta, jossa kansalaisten sananvapauksia estettiin siinäkin, ei saa sanoa mitään, vain myötäillä, eli onko EK-Ylen jättibudjetin sen:
600 000 000€:n vuodessa takana kiinalaisia pörssibiljonäärejä rahoineen, siksikö Suomessa ei käytännössä ole enää, aitoja sananvapauksia kansalaisilla.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18646072/moderni-sveitsi-saastaa-valtion-taloudessa-2-500ekk-minimielakkeilla
https://www.cbc.ca/news/canada/manitoba/pch-fees-hospitals-manitoba-1.7366565
Erityisen ongelmallista sellainen toiminta on, kun kyse on digipudotetuista, taloudellisen väkivallan kohteista, veroparatiisi-sote- ja kerjuuttamisbisnes-IHMISKAUPAN uhreiksi pakotetuista eläkeläisväestöstä. Hyväksikäyttö ja ihmiskauppa mahdollistuvat ja helpottuvat orjuuttajille entisestään, mikäli kiinalaiset ilman mitään etiikkaa ja vastuuta, ohjailevat Suomen korruptiopäättäjiä äärioikealla. Tekevät muka pesäeroa venäläisiin oligarkkeihin, vaikka nekin bisnekset jatkuneet pakotteiden ajan, mutta vielä vakavempi uhka eli Kiina vain voimistuu korruptiopoliitkoiden yhteyksissä ja toimissa. Luottamus viranomaisiin, ei ole korkealle kansan keskuudessa, johtuen rikostutkimatta jätetyistä isoimmista talous-pörssirikoksista, korruptiosta, ym vallan törkeistä väärinkäyttämisistä.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18651969/viha-kouluttamattomaksi-pahoinpideltyja-kohtaan-on-erityisen-venalaismielista#comment-131522155
On nähty jo täysin lainvastainen ex-ex-äärioikeistohallitus, eivätkä kansalaiset luota enää mihinkään äänestämällä vaikuttamismahdollisuuksiin, eduskunta ja meppien toiminta, näyttää pelkältä yksipuoluejärjestelmältä pörssikeinottelijoille.
https://jacobin.com/2024/03/switzerland-vote-pensions-popular-initiative
Ovat korruptiopoliitikot äärioikealla, myyneet kansalaisten tietoja, kiinalaisille tietotekniikka- ja -turva-alan yhtiöille ? Jopa verokeidas Sveitsi, tuntee vastuuta eläkeläisväestöstä toteuttamalla 2 500€/kk minimieläkkeet, vaan Suomessa eläkeläisväestö on sote- ja kerjuuttamisbisneksien välistä vetäjien IHMISKAUPAN riistaa.
Äärioikeistohallituksen ym korruptiopoliitikoiden yhteydet kiinalaisiin pörssiyhtiöihin
3
567
Vastaukset
- Anonyymi
Pitäisi tutkia erityisen herkästi, kun kyse on diktatuurista jossa ihmisiä on keskitysleireille ja vankiloihin heitettyinä mielipiteidensä tai etnisen taustansa tai minkä tahansa tekaistun syyn verukkeella.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16220883/kiina-heilastelee-aarioikeiston-kanssa---ihmisoikeudet-vaarassa-suomessakin - Anonyymi
Eikös se Haglund RKP saanut eron eduskunnasta ja siirtyi Kiinalaisen yrityksen palvelukseen
- Anonyymi
Ruotsi ei ikinä ottaisi valtioonsa, kiinalaistaustaisten pörssibiljonäärien TikTok-teknologiahanketta, vaan isoimmat talous-pörssirikolliset päättäjineen äärioikealla, tekevät Suomesta pörssikriminaalien ihmisoikeusrikoksien alttarin, tunkion oikeusvaltioiden joukkoon.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18928107/venajayhteydet-quotsinimustallaquot-liikkeella-aarifasismia-johdetaan-oligarkkien-toimesta#comment-135536423
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1783045Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2992709Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.751768Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e501667Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?391541- 1221326
- 1051229
Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee151198Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.3901182Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041073