Marxilainen kommunismi romahti, mutta tilalle on tullut uusi kommunismin muoto

Uutta kommunismin muotoa kutsun maailmankommunismiksi. Sen ensisijainen tavoite ei ole sosialismi vaan pikemminkin jonkinlainen kuvitteellinen maailmanyhteisö, jota hallitsisi ns "liberaali" ideologia. Marxilaiset kommunistit halusivat korvata kapitalistisen markkinatalouden sosialistisella suunnitelmataloudella, maailmankommunistit haluavat korvata kansallisvaltiot "kansainvälisellä yhteisöllä". Niin uusi kuin vanhakin kommunismi väittävät kannattavansa demokratiaa, mutta molemmilla on vaihtoehto kansalliselle demokratialle, marxilaisille se oli "kansandemokratia", "liberaaleille" kommunisteille se on "liberaali demokratia". Ainoa aito ja reaalimaailmassa toimiva demokratian malli on kuitenkin kansallinen demokratia. Nämä vaihtoehtoiset mukademokratiat ovat idealistisia utopioita, jotka eivät toimi reaalimaailmassa. Niistä tulee huijausta ja aidon demokratian irvikuvia, jotka lopulta johtavat totalitarismiin.

Vanhaa kommunismia edustanut Neuvostoliitto yritti tuhota demokratian ulkoapäin, mutta ei siinä onnistunut vaan tuhoutui itse. Uusi kommunismin muoto on vaarallisempi koska se pyrkii tuhoamaan demokratian sisältä päin. "Liberaalit" maailmankommunistit ovat nyt lähellä tavoitetaan. Aito demokratia on pahassa kriisissä, polarisoitunut ja tuhon partaalla. Pahinta on, että maaimankommunismin vahvin vastustaja ei pian ole enää aito demokratia vaan uusi fasismi. Aito demokratia on puristumassa uuskommunismin ja uusfasismin väliin. Kumpi voittaa nyt USAn pressavaalit? "Liberaalit" kutsuvat Trumpia fasistiksi ja oikeassa ovat. Trump on fasisti, ei ehkä tietoisesti, mutta on fasisti yksinkertaisesti olemalla vain Trump. Trump ei taida edes olla tarpeeksi fiksu ymmärtääkseen ideologioista paljon paskaakaan, mutta samanlaisia ovat hänen kannattajansakin. Aidon demokratian ajatus on pahasti hukassa jenkkilässä, "liberaalit" ovat onnistuneet hämärtämään ja sotkemaan koko ajatuksen. Yksittäisillä amerikkalaisilla se ajatus on vielä selkeä. Eräs heistä kertoi kannattavansa demokraattien ehdokasta vaikka on ollut republikaani. Hänen kannanottomsa näkyi Suomenkin mediassa. Kyseessä on siis iso Arska. Arskan parkaisu on kuin hätähuuto aidon demokratian puolesta, mutta se tuskin vaikuttaa vaalitulokseen. Yhdysvallat on menossa kohti epävakaita aikoja eikä heikentyneenä enää kykene olemaan demokratian tukena ja turvana niinkuin ennen.

0

430

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Rakas

        Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
        Ikävä
        54
        2248
      2. Pidit itseäsi liian

        Vanhana minulle? Niinkö?
        Ikävä
        62
        2152
      3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

        1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
        Maailman menoa
        13
        1661
      4. Joko olet luovuttanut

        Mun suhteen?
        Ikävä
        62
        1482
      5. Haluaisitko oikeasti

        Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
        Ikävä
        51
        1443
      6. Mitä se olisi

        Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
        Ikävä
        41
        875
      7. Toivoisitko

        Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
        Ikävä
        90
        767
      8. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

        Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        118
        747
      9. Sotekeskus

        Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
        Ähtäri
        33
        718
      10. Sinunkin pitää jättää

        Se kaivattusi rauhaan.
        Ikävä
        40
        683
      Aihe