Sakset seis! on tekijöiden ja yleisön yhteinen hätähuuto taiteen ja kulttuurin puolesta. Se koostuu Suuresta kulttuuriadressista 1.10.-4.12. sekä mielenilmauksesta 5.12., jonka yhteydessä adressi allekirjoituksineen luovutetaan maan päättäjille
https://www.adressit.com/sakset_seis
https://www.adressit.com/sakset_seis
Vastaukset 47
Vanhimmat
Jos ihmiset eivät ole halukkaita maksamaan kulttuuripalveluista, ne eivät ole tarpeellisia, eikä sellaisiin pidä upottaa veronmaksajilta rosvottua rahaa.
Kyllä juuri näin, varsinkin kun elokuvaliput maksavat vajaat 20e/kpl ja teatterit 40e/lippu ja oopperat ja musikaalit monesti enemmänkin. Eikö sillä jo pärjätä ilmankin tukia?
Jos ei pärjää, ei ole muiden asia rahoittaa joidenkin ooppera huveja.
Turhan kallista roskaa. Ei jatkoon.
Empä ole eläissäni mokomaa tarvinnut, minun puolesta voisivat leikata vaikka tyvestä poikki.
Kulttuuria ovat:
esitykset,
kirjastot,
museot,
näyttelyt ja konsertit,
tv-sarjat ja elokuvat,
kirjat,
tanssi ja laulu.
Taiteilijat ovat luoneet myös talomme, huonekalumme, vaatteemme ja muotoilleet arjen esineet tai kulkuvälineet
Älä sinä huoli
tyttö nuori
paljonkos kyyneleet
hyödyttää?
Eivät ne surut suremalla lopu,
on tanssi ja laulu tärkeämpää
(tanssi ja laulu tärkeämpää)
Kyllä he ovat saaneet palkan ym,ihan normi.
Tai sitten vain ihan tavallinen henkilö tehnyt ne tarpeeseen. Ei tuohon valtion tukemaa taiteilijaa tarvita.
Seta lakkautettava.
Ehdottomasti! Manaajille vietävä koko porukka.
Loisijat haluavat jatkaa muiden nettoverovaroilla loisimistaan.
Itselle kirjallisuus, musiikki, taidenäyttelyt ja teatteri ovat olleet asioita, jotka ovat kuin ilma jota hengitän.
Sitten olisit varmasti halukas maksamaan osuutesi niiden tuottamisesta, etkä huutelisi muita kustantamaan sinun huvejasi.
Kun lähdin ulkomaille töihin, otin mukaani Kiven Seitsemän veljestä, Sibeliuksen Finlandian cd:nä ja Eino Leinon tunot.
Ihmiset on niin erilaisia.
Minulle Suomi on kotimaa.
Ja munomaa kulttuuria.
Suomalaisuus ei häviä vaikka tiedämme, että 'The honey badger don't give a shit'!
"Kulttuuri on valitettavasti sellainen luksuspalvelu,
johon tällä hetkellä menee liikaa rahaa.
Julkisessa taloudessa emme me saa suhtautua tällaisiin
jättiläisiin niin, ettei niihin saa lainkaan koskea."
https://areena.yle.fi/1-65375369
Noin rehellisesti sanoi Riikka Purra tämän valtavaksi kasvaneita kulttuurimenoja
koskevan tosiasian 23.3.2023. Vain viikkoa ennen eduskuntavaaleja.
Suomalaiset palkitsivat rehellisen Riikan ja Perussuomalaiset jättimisellä äänivyöryllä.
Turhaa paskaa, pitäisi lopettaa kokonaan koko kulttuuritouhu.
Huuhaa paskaa on paljon joukossa.
Kulttuuria joka tuutista!
😴👀
Taide ja kulttuuri joutaa mennä, jos kuluttajat eivät halua sitä kustantaa. Kaikkeen huudetaan aina tukea.
Niin. Viking Linekin saa valtion tukea 25 miljoonaa/ vuosi. Voikin sitten jakaa osinkoja omistajilleen 20 miljoonaa/ vuosi.
Oi,oi, oi tuota rahanahneutta ja suomalaisuuden halveksuntaa!
Vieläkään eivät ole kertoneet mistä muualta kulttuuripuuhasteluun käytettävä rahoitus leikataan.
Niin kauan kun eivät esitä vaihtoehtoista budjettia joka toimisi, ei lapsellisella rääkymisellään ole mitään merkitystä.
Punavihreät ovat isänmaan pettureita , jokaisen kultturityöntekijän on työllään elettävä, ei valtion tuella.
Kultlurialan "työntekijät" ovat tosiasia loisivia punikwja jotka kelan rahalla elävät. Eivät tee oikeaa työtä. Tukirahqat pois kaikilta ja heti hu7haa taidetta ja kulttuuria ei tarvita
Työlläänhän ne elää. Teattereissa 5 päivänä esitykset. Su vapaa ja maanantaina harjoitukset.
Kulttuuri on kaikkialla ympärilläsi, jos ei suomalainen, sitten jenkkien salaliitot ja äärihörhöt.
Ite saa valita.
Minun valintani on kotimaani Suomi. Joka maassa tuetaan kansallista kulttuuria.
Jostain syystä maiden asukkaat kokevat sen itselleen tärkeäksi.
Paitsi Suomessa. Nyt. Kun kaikelle laitetaan hintalappu. Paitsi osakesijoittajille, pääomanomistajille ja hyvätuloisimalle 10% joka omistaa varallisuudestamme 58%.
Teitä vaan vedätetään. Ei noilta hoiva-asukkailta varstetut eurot mitään kansantaloutta tasapainota, ne luovat vain epäluotttamusta hallintoon ja eriarvoisuutta. Joka siis onkin varmaan se tarkoitus?
Ymmärtäisin jos työn ja leivän puutteesta osoitettaisiin mieltä. Kulttuurin puutteesta en.
Hengen voimalla monet keskitysleireilläkin selvisivät. Jotain, joka vie ajatukset pois maallisesta kakasta.
Vaikka Joutsenlampi-baletti.
Kulttuuria ei tarvita tai sitä voi tehdä omilla rahoillaan ei veronmaksajien
Yeah, honey badger don't give a shit!
100 000 työpaikkaa on tulossa, ei siitä voi puutetta olla!
Leipäjonojen rahoitus vakinaistettiin juuri, leipää siis jaossa!
Säveltäjämestari Jean Sibelius vietti sikälikin oikeaa "taiteilijaelämää", että rahaa oli vähän ja velkaa paljon. Säveltäjän tulot olivat varsinkin nuorempana pieniä ja satunnaisia. Hän sai rahaa esimerkiksi toimiessaan omien teostensa kapellimestarina, sävellystensä esityskorvauksista ja tilauspalkkioista.
Siitä huolimatta hän halusi elää "säädynmukaista elämää". Perheellä oli usein täysipäiväinen kotiapulainen.
– Sibelius eli aina hieman yli varojensa. Sukulaiset joutuivat lainaamaan hänelle rahaa, Sibelius-kirjailija Pekka Hako kertoo.
Velkaantuminen johti miltei Sibeliuksen lahjaflyygelin uloskantoon vuonna 1915.
– Sibelius sai flyygelin 50-vuotislahjaksi, mutta se tultiin ulosmittaamaan aika lailla välittömästi. Lahja oli hankittu osin rahakeräysvaroilla ja sitten suoritettiin vielä uusi rahakeräys, jotta vältettiin se, ettei Sibeliuksen uusin työkalu mennyt valtiolle, Sibeliuksen lapsenlapsi, arkkitehti Severi Blomstedt muisteli aamu-tv:n haastattelussa.
Voe hirveätä sitäkin lauantaisin TV 1 työntämää viulun vinguntaa. Ihankuin sikoja rääkättäisiin. Sekö on sitä kulttuuria.
Kulttuuri on parasta hengen ravintoa.
Nälkää näkevät köyhät voivat olla eri mieltä.
Tehkää sitten niitä omilla rahoillanne!!!!!!!!!! Älkää olko veronmaksajien kukkarolla!!!
RSOn konsertit ihan parasta!
Suurin osa tuosta porukasta on kulttuuriin vetoavaa paskasakkia, joka on huolissaan loisimisrahoistaan.
Koska verorahat ei riitä terveydenhuoltoon, vanhustenhoitoon ja tuottavaan koulutukseen, on kulttuurilta leikattava vaikka kaiki pois. Velkaa on liikaa.
Jos kulttuurihmiset haluavat kulttuurin maksaa niin laitettakoon verottajan papereihin ruksi jos tukea haluaa.
Saksikäsi Riikka esittää:
https://www.youtube.com/watch?v=MpGfBRP29-A
Meillä on rahaa . Ja valtio elää velaksi ja noukkii heikoimmilta kirjat ( vammaiset), petipaikan ( vanhukset), kodin ( lapsiperheiltä), työttömyysturvan ( työttömiltä) ja kaikkea mitä keksii, Ja ottaa itsellen ja hyvätuloisille verohelpotukset, tuhansien eurojen, Jee, jee, päästiin hillotolpalle ja eliittiin! Nyt jyrätään!
Työttömänä ei tulisi tehdä lapsia ollenkaan koska heidät elättää työssäkäyvät veronmaksajat, ja lapset oppivat vanhemmiltaan löysän ja vastuuttoman työttömän elämäntavan. Tätä voidaan ehkäistä poistamalla tuet kokonaan. Kun helppo elämä viedään ei persaukisia kiinnosta lapsen teko. Sitäpaitsi näiden lusmujen kakarat vievät päivähoitopaikat meiltä työssäkäyviltä.
Mautinaan vain monikulttuurista joka korvaa tehokkaasti kotimaisen köyhän kulttuurin.
Ottakaahan nyt ne piikit loppuu siihen turhat maalliset murinat. Oopperaa ei kaipaa kuin
orpo kummitus.
Taiteen ja kulttuurin avustukset pois kokonaan.
Apurahat kokonaan pois. Taiteilijoiden ja kulttuuriväen on tehtävä leipänsä eteen töitäkin eikä elellä veronmaksajien piikkiin.
Mikäli joku haluaa kertoa vitsejä, näytellä Napoleonia tai laulaa lauluja, en laita hanttiin, mutta en myöskään moisesta maksa.
Esim. stadionkonserteissa tai autokilpailussa ei makseta siitä että kuulee jonkun biisin tai näkee jonku kilpa-auton, niistä maksetaan koska ne tapahtumat itsessään on elämyksiä.
Mikä elämys on nähdä jotain taidemaalauksia tai täytettyjä eläimiä?