Aloitin muutama kuukausi sitten e-pillerit. (Yasmin)
Ensimmäisen laatan aikana en huomannut mitään sivuvaikutusia, mutta toisen kuukauden kuluessa huomasin hermojeni olevan koko ajan kireellä ja raivostuin pikku asioista. Nyt kolmannen laatan aikana on tullut pahoja "itkukohtauksia". Itken pitkän aikaa ilman syytä ja tulee kauhea pelko, vaikkei ole mitään pelättävää.
Luulen että tämä kaikki johtuu e-pillereistä koska oireet tulivat kun aloin niitä syömään.
Onko kenelläkään vastaavaa kokemusta?
Ensimmäisen laatan aikana en huomannut mitään sivuvaikutusia, mutta toisen kuukauden kuluessa huomasin hermojeni olevan koko ajan kireellä ja raivostuin pikku asioista. Nyt kolmannen laatan aikana on tullut pahoja "itkukohtauksia". Itken pitkän aikaa ilman syytä ja tulee kauhea pelko, vaikkei ole mitään pelättävää.
Luulen että tämä kaikki johtuu e-pillereistä koska oireet tulivat kun aloin niitä syömään.
Onko kenelläkään vastaavaa kokemusta?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Mulla kasvo rinnat ja olin myös välillä kireä... Mutta muuta ei sillao ole ollut...
Mulle just yasmin pillereiden syömisen jälkeen tuli tollasi oireita...mä olin ihan kamala, suutuin kaikesta, itkin kaikesta...se oli ihan kamalaa:((( Mulla meni sinne suhde, mun kihlaus, sen takia et muhun pillerit vaikutti NIIIIIIIIN paljon!Nyt olen ollut vuoden ilman pillereitä ja olen se sama tyttö joka olin ennen pillereit...iloinen ja mukava, enkä kireä, kamala eukko! Suhde meni, mutta kai se ois mennyt loppupeleis muutenkin...
tietkö, toi kuulostaa niin tutulle! käytin kans yasmineita ja sain ihme pillityskohtauksia, täysin ilman syytä.. ihan kun oikein keksimällä keksisin jotain syytä,miks porata...! ja pelätä.. pinna oli kans jatkuvasti kireellä ja kiukkusin ja raivosin ihmisille..ainoo oli että mullakin kasvo rinnat ja näpyt katos. 1.5v kestin tätä piinaa, kunnes lopetin!! suosittelisin sulle merkin vaihtoa.... ite käytän nykyään ehkäisyrengasta,eikä mitään oireita! käsittämätöntä!
Ei mulla ainakaan ole mitään sivuvaikutuksia yasmineista. Ennemminkin hyvää vain ollu kun se vei mensu kivut, ennen sai särkylääkkeit melkein syödä ku ruokaa.
viikolla juttelen lääkärin kanssa ja katotaan mitä tehdään. haluasin ehkä koittaa muita pillereitä enkä heti luovuttaa.. on toi kuitenkin niin helppo ehkäisykeino, tosin en helppouden takia oo tällänen lopun elämääni!!
kiitos kommenteista :)
Mielialanvaihtelut ovat tyypillisiä e-pilleireiden sivuvaikutuksia. Ne eivät ole vaarallisia elleivät haittaa jokapäiväistä elämää.
Joillakin ihmisillä e-pillereistä johtuvat mielialanvaihtelut alkavat hallita elämää niin että pillereiden syönti on lopetettava.
Ennen tätä kannattaa kuitenkin kokeilla ja vaihdella merkkejä, niitä kun on saatavilla kymmeniä.
Jos e-pillereistä ei löydy sopivaa, voi kokeilla minipillereitä tai muita ehkäisykeinoja kuten ehkäisyrengasta.
ihan hirveä olo tullut noista pillereistä.tänään tilaan lääkärin ja menen kysymään muita vaihtoehtoja..