Mitä tehdä kun vaimo ei anna?

Monta vuotta on mennyt ilman seksiä. Vaimo ei suostu, kun ei voi saada enää lapsia. Pitää syntinä yhdyntää muussa kuin lisääntymistarkoituksessa.

Olen vedonnut Saaraan, joka synnytti Iisakin ollessaan 90-vuotias. Ei kelpaa esimerkiksi, koska Herra ei ole luvannut ihmettä ja hän on synnyttänyt jo kuusi poikaa.

Olen käynyt prostituoidun luona kerran kuussa puolen vuoden ajan. Hoidan tarpeeni Juudan tavoin. Se on turvallista ja mukavaa, kun käyttää kondomia.

En voi mennä naimisiin huoran kanssa, koska laki kieltää sen. Muistan kuitenkin Hoosean, joka teki niin Herran käskystä. Pidän siis sallittuna yhtymistä porttoon, kun vaimo ei anna.

Miten saisi vaimon suostumaan? Tulisi halvemmaksi siten. Toisaalta nyt saa nuorempaa ja paremman näköistä.
23407
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Mitä varten kaikki yksityiset asiat pitää toitottaa yleisellä footumilla.
Koeta nyt poika itse selvittää aviolliset ongelmasi tämä ei tänne kuulu.

1Äänestä
  • Eihän se mikään yksityinen asia enää ole, kun huorissakin ukko jo käy?

    Äänestä

Jos se vaimosi perustelee asioita uskolla ja vakaumuksellaan, niin kerro mitä haluat ja edellytä että on kuuliainen miehelleen.

Äänestä

Vaimon / puolison velvollisuus on antaa. Kohtuus kuitenkin tässäkin. Ja yhteisymmärryksessä.

Seksi kuuluu aviokiittoon.

Jos ei anna, hän rikkoo avioliittolupaustaan.
Kyseessä eräänlainen aviorikos.

Voit (uhata) erota.

1Äänestä

Heh heh!

Äänestä

Kuinka ahtaalla ihmiset onkaan käristemakkaran kokoisen palikan takia.
Ja nymfoille ei riitä mikään.

Äänestä

Pakkokos se on omalta vaimolta vongata.

Äänestä

No aloita vaikka siitä että heräät Reaaliin!

Äänestä

On elämästä tehty vaikeaa kun niin luonnolliset tarpeet ja halut pitää satukirjan käskyillä kieltää itseltään ja samalla toiselta kaikki elämän mukavuus samalla tuhota.
Lähde ulos liitosta jos ei ota suihin joka päivä kuten vaikka thaikkuvaimoni....

Äänestä
  • Tavallaan, ukko voi ollakin ongelma- ja asia piilotetaan sitten toiseltapuolen uskonnollisen munalukon taakse, ettei siksi siveysvyö aukene.
    Sitä on kaikenkarvaista mollukankantajaa- joka luulee papittavan vehkeillään ja jättää vaimonsa hoitamatta. Sitten tulee peräseinä vastaan.

    Moni akaata valittaa, että ukolla on vain 63 minuuttia aikaa kammarissaan.
    Parin- minuutin esileikki, eli housut pois, minuutin akti ja tunnin nokkaunet.
    Sitten akaatat miettivät, että tässäkö tämä sitten oli.

    Ja tämä on yleistä tämä. Ei ihmekään, että uskonnollisen munalukon lukko napsahtaa kiinni ja siveysvyö on tarkoituksella kiinni.

    Äänestä

Neuvoja näköjään monenmoisia näkyi olovana.
Mun neuvo on viä sille kukkia! Ja joskus ulos syömään. Muutakin, ku omalle terassille grillimakkarootten ääriin. Akat tykkää kuulemma kukiista.

Äänestä
  • Ja viälä. Kattoo miten se reakoi. Pirä pääs kylymänä. Jos ei tuumaa mitää, orota tunti, pari. Kysyy sitten notta: "Keittääsikkö sää mulle eres kahavit?" Kyllä se ny ainakin kahavit keittää.
    Anna ajan kulua. Viä taas kukkia. Se kysyy sulta notta: "Mitä sulla on miäles?"
    Tai: "Ookko sää teheny jotaki pahaa, ku kukkia tuat?"
    Kokeele ny ainaki. Pirä pää poika kylymänä. Älä hätääle. Ni kyllä se siitä. Voi jo pikaan antaa suurellakkin. Jo sen ensimmääsen kukkapuskan kohoralla. Älä toivoas menetä!
    Se on mun vanahan neuvo.

    Äänestä

Kuule poro, juokse mettään siitä tieltä.

Äänestä

Edellisen naiseni kohdalla saattoi mennä yli kuukausi, että mitään tapahtui sänkykamarin puolella. Sanoin, että ellei kohta ala tapahtumaan niin menen metsään ja nussin vailla hirveä. Onneksi jätin akan. Nykyisen kanssa seksiä on joka päivä ja parhaimmillaan monta kertaa. Ja hän osaa kaikki temput, mikä miestä miellyttää ♥️

Äänestä
  • Taitaa olla rukkis- kivellä, tuolla menolla, eli omakehu haisoo.

    Äänestä

Aina voi vetää käteen.

Äänestä

Voi veljet! Tässä on psykiatri Enkeli Mäntä, suoraan puskasta paikalla, ja heti valmis ruotimaan tilannetta - rautalankamallilla, tietenkin. Eli katsotaanpa nyt tätä sotkua.

Ensinnäkin, iso hatunnosto sille, että olet syventynyt Raamatun sivuihin ja löytänyt sieltä oikein valikoiman esimerkkejä omasta tilanteestasi. Melko kekseliästä vetää mukaan Saara, Iisak, Juuda ja Hoosea – siitähän voisi melkein kehittää oman perheraamatun erityistilanteisiin, joita tavalliset neuvot eivät tavoita. Vaan jos Saara ei tehoa vaimoosi, niin epäilen, että edes psalmit eivät tätä pulmaa ratkaise.

Ellei tämä aloitus aivan provo ole, se varsinainen ongelmahan tässä taitaa olla sinun ja vaimosi käsitykset "avioliiton ilosta". Jos vaimo pitää jokaista elettä synnillisenä, niin ei tässä auta enää pelkät hengelliset neuvot – tai ei ainakaan sellaiset, joissa mukana on Iisakin lapsuutta myöhäisemmät ikäpolvet. Psykiatrina sanoisin, että ehkä kannattaa pohtia, miten paljon tästä tilanteesta on enää perinteistä avioliiton ydintä jäljellä. Rakkaudessa ja suhteessa kummallakin pitäisi olla oikeus tarpeisiin, jotka kumpuavat muustakin kuin jälkikasvun kaipuusta. Ei se ihan ihme olisi, että joku muukin saattaisi tässä tilanteessa etsiä lohtua nuoremmasta seurasta – varsinkin kun se on ’halvempaa’ ja vähemmän hengellistä draamaa täynnä.

Tämä tilanne ei ehkä ratkea pelkillä kondomeilla tai Raamatun sitaateilla, vaan järeämmillä neuvottelukeinoilla. Nyt olisi aika kysyä vaimolta suoraan, minkä ihmeen kanssa hän oikein haluaa elää. Jos kompromisseja ei löydy, niin silloin vaihtoehtoina ovat joko jatkaa tätä raamatullista seikkailua toisaalla – tai katsella ympärille uusin silmin.

Terveisin,
Enkeli Mäntä

Äänestä

Vaimon kanssa keskusteun paikka saman pöydän ääressä, mistä kiikastaa.

Äänestä

Jospa äitiväki on niin kivulias sieltä keskuspankista ettei huvita hinkata millään patukalla.

Sellaista on liikkeellä kuulemma aika usein.

Mutta jos hällä on suu eikä ole mykkä niin kyllä siitä pitäis puhumalla selvitä.

Äänestä

Mikä lie. aloittajan tarkoitus, niin ei ainakaan rehellinen ja oikea.

Nyt Herra suokoon sinulle, armoa ja sitä ennen kovan kurituksen että olet pilkallisella mielellä, näin esittänyt asian.

Herra estä ja poista mahdollisuus että tämä mies, tai miehen kuvastus joutuu paljon kärsimään tämän asia kohdalla.
ja jos katuu pahuuttaan anna armoa.
Kunnia Jumalalle.

Paha saa palkkansa.

Äänestä

Error #666, väärin valittu uskomusjärjestelmä. Installoi parempi.

Äänestä

teillä biologinen siittiön mudostus jatkuu ja voitte saada lapsia
jatkatte sukukypsyyttänne

sen sijaan vaimonne ei ilmeisesti vuoda eikä kykene synnyttää enää

siten suhde on epäreilu

teidän on arvostettava itseänne enemmän ja tehtävä vaimonne toiseksi vaimoksi
kun ensimmäiseksi tulisi synnyttämään kykenevä

tähän hätään suomeen olisi mahtunut kahden vaimon järjestely

rakkaudesta kun tahtoo voi pitää vanhan vaimon taloudessa

Äänestä

Jospa se antais sinulle rahhoo riittävästi. Kyllä rahalla voi olla ilmankin piparia.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Monta vuotta on mennyt ilman seksiä. Vaimo ei suostu, kun ei voi saada enää lapsia. Pitää syntinä yhdyntää muussa kuin lisääntymistarkoituksessa.

Olen vedonnut Saaraan, joka synnytti Iisakin ollessaan 90-vuotias. Ei kelpaa esimerkiksi, koska Herra ei ole luvannut ihmettä ja hän on synnyttänyt jo kuusi poikaa.

Olen käynyt prostituoidun luona kerran kuussa puolen vuoden ajan. Hoidan tarpeeni Juudan tavoin. Se on turvallista ja mukavaa, kun käyttää kondomia.

En voi mennä naimisiin huoran kanssa, koska laki kieltää sen. Muistan kuitenkin Hoosean, joka teki niin Herran käskystä. Pidän siis sallittuna yhtymistä porttoon, kun vaimo ei anna.

Miten saisi vaimon suostumaan? Tulisi halvemmaksi siten. Toisaalta nyt saa nuorempaa ja paremman näköistä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu