Taas sama juttu kuin Sotehankkeessakin. Ensin ollaan keksimässä näppärä hanke ja sitten kun toiset jatkavat sitä niin arvostellaan ankarasti. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/988ec6ed-1b17-4859-b24e-8aaadb89aadf
Kepukat arvostelevat nyt omaa ratahankettaan
Anonyymi-ap
8143
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
SDP teki soten, kehuivat Marin ja Kiuru sitä saannokseen. Nytkö sitten muut tekivätkin ?
Sanoivat tytöt ettei muut saaneet tehtyä kuin SDP.
Kiuru perustelee väitettään palveluiden parantumisesta sillä, että aiemmin osa kunnista ei toteuttanut lakisääteisiä palveluita riittävällä tasolla. Kiurun mukaan sote-uudistuksen myötä ”kaikki suomalaiset on nostettu lakisääteisten palveluiden piiriin”.
Kiurun mukaan hyvinvointialueiden laajemmilla hartioilla on parempi kyky turvata hoitoon pääsy.
”Sote-uudistus parantaa kaikkien suomalaisten palveluita”, pääministeripuolue SDP lupasi aluevaaliohjelmassaan.
https://www.mediuutiset.fi/uutiset/hallitus-potkaisee-sote-uudistuksen-liikkeelle-kiuru-kolmen-miljardin-saastoja-ei-tavoitella/6b280bc4-4deb-49d8-95e3-02faef91ea5c
On Sanna Marinin (sd) vasemmisto-keskustalaisen hallituksen vuoro yrittää Suomen sosiaali- ja terveyspalvelujen uudistamista. Tämänkertainen yritys on vasemmistolaisen ideologian sävyttämä
Bernerillä oli sormensa pelissä sekä taksiuudistuksessa että Tunnin juna-hankkeessa, jota Orpo puolusti jo rahaministerinä.
Ei Berner ole ministeri, oli, siitä jo aikaa. Hallitus aina jatkaa omia teitään. Jos et tiennyt.
kts mediaa niin saat sinäkin selvyyden nyt olevista ministereistä. Kysy jos et itse osaa katsoa.
Aloittajan linkissähän toimittaja käsitteli nimenomaan Sipilän ja Rinteen hallitusten päätöksentekoprosesseja, ei Orpon hallituksen.
On aivan sama mitä toimittaja käsitteli. Sipilä ja Rinne eivät toteuttaneet ratahanketta. Kaikilla hallituksilla on monenlaisia suunnitelmia mutta niitä kaikkia ei toteuteta.
Perskokkareet tekevät nyt suunnitelmia ja päätöksiä. Rinne, Orpo ja Marin eivät ole edes kansanedustajia. Perskokkarehallitus ei vaan ymmärrä mitä vastuunkanto omista teoista tarkoittaa.
Maalaiset hämmentää eivätkä saa mitään valmiiksi. Kaikki jää muiden kontolle.
Näyttääpä olevankin Sipilän ja Pernerin yhteishanke.
SDP teki SOTEN ei kukaan muu. Turha nyt demarein valittaa tekostaan.
Kiuru sotkee asioita valiokunnassa.
SDP aloittanut selvityksen Kiurun johtamasta valiokunnasta: ”Viestit hälyttäviä”
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen kertoo, että hän on aloittanut selvityksen sote-valiokunnan tilanteesta.
https://www.sdp.fi/eduskuntavaalit-2023/vaaliohjelma/solidaarinen-yhteiskunta-pitaa-kaikki-mukana/sote-uudistuksella-turvaamme-palvelut/
Näin demarit kehuu saannostaan.
-
Tilanne lähti purkautumaan torstaina, kun sosiaali- ja terveysvaliokunnassa istuva SDP:n kansanedustaja Ville Merinen kertoi jäävänsä sairauslomalle äitinsä sairastumisen ja valiokunnan tulehtuneen ilmapiirin vuoksi.
– Vaihtoehtona on sairastua uupumukseen/masennukseen. Tai kohdata tämä tilanne silmästä silmään. Eduskunta, puolueet: asian on muututtava. Tehkää nyt vittu jotain. Ei tommosessa paikassa tehdä laadukkaita lakeja, Merinen kirjoitti Instagramissa.
-Sen jälkeen lukuisat valiokunnan jäsenet kertoivat Iltalehden haastattelussa valiokunnan ilmapiiriongelmista. Esiin nostettiin valiokunnan puheenjohtaja Krista Kiurun (sd)rooli. Etenkin Kiurun johtamistapa keräsi moitteita.
Tuppurainen pitää poikkeuksellisena tilannetta, että yksi kansanedustaja joutuu sairauslomalle ilmapiirin vuoksi. Hän lisää, että aiemminkin on ollut jännittynyttä ilmapiiriä.
– Muistan esimerkiksi (pääministeri Juha) Sipilän (kesk) kaudelta, että sosiaali- ja terveysvaliokunnassa – kun silloista sote-uudistusta käsiteltiin – oli jännittynyt ja kuormittunut ilmapiiri.
Tuolloinkin valiokuntaa johti Krista Kiuru.