Uskovaiset odottavat Jeesuksen II tuloa, mutta usein tuntuu siltä, että todellisuudessa he haluaisivat jatkaa elämäänsä tällä maan päällä. Uskovat järjestävät rukoussessioita, joissa rukoillaan rauhan puolesta.
Miksi rukoillaan rauhaa, jos halutaan, että Jeesus tulee takaisin?
Eikö Jeesus itsekin sanonut, että ei hän ole tuonut maailmaan rauhaa vaan miekan?
Eikö siis uskovien tulisi rukoilla enemmän sotia, tappamista ja tuhoa?
Se jos mikä kun jouduttaisi juuri sitä Jeesuksen tulemista, mikäli uskomme raamattua.
Miksi rukoillaan rauhaa, jos halutaan, että Jeesus tulee takaisin?
Eikö Jeesus itsekin sanonut, että ei hän ole tuonut maailmaan rauhaa vaan miekan?
Eikö siis uskovien tulisi rukoilla enemmän sotia, tappamista ja tuhoa?
Se jos mikä kun jouduttaisi juuri sitä Jeesuksen tulemista, mikäli uskomme raamattua.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Tuskin sotien rukoileminen jouduttaa Jeesuksen paluuta.
Kyllä kristityn täytyy rukoilla rauhaa.
Jumala on antanut luvan vain seitsemän sodan käymiseen.
Israel sai pakanakansojen maita.
Pakanat eivät suostuneet Jumalan armon tarjouksiin.
Jeesuksen paluuta uskovaiset odottavat siksi että tuo koskee "valvomista" Jeesuksen antamia "ajan merkkejä" tarkkailemista.
Ei kirjaimellista pikaisen paluun odotusta.
Minä rukoilen joka aamu, että Putin hyökkäisi pian Suomeen ja tuhoaisi Suomen kokonaan.
Ei mene enää kuin hetki ja niin tulee käymään, kunhan Ukraina on ensin tuhottu ja vallattu Putinin haltuun.
Putinin on erittäin helppo vallata Suomi. Taktisilla ydinaseilla se on lasten leikkiä. Suurimmat Suomen kaupungit ovat kohteina ja kun ne on tuhottu, on Suomi polvillaan.
Itämerellä ja Suomenlahdella partioivat Venäjän sukellusveneet voivat laukaista ydinaseet niin, että Suomella ei ole mitään mahdollisuuttaa niitä torjua, koska kyse on vain minuuteista kun ne saavuttavat kohteensa.
Putinin on erittäin helppo vallata Suomi. Taktisilla ydinaseilla se on lasten leikkiä. Suurimmat Suomen kaupungit ovat kohteina ja kun ne on tuhottu, on Suomi polvillaan.
Itämerellä ja Suomenlahdella partioivat Venäjän sukellusveneet voivat laukaista ydinaseet niin, että Suomella ei ole mitään mahdollisuutta niitä torjua, koska kyse on vain minuuteista kun ne saavuttavat kohteensa.
Pitäisi pyhittyä ja silloin Jumala vastaa rukouksiin. https://www.youtube.com/watch?v=TLlY69ssRIU
Ei vakuuta Pentti Toikkanen. Videolla 33 katselukertaa seitsemässä vuodessa.
Video ei saanut yhtään kommenttia.
Kertoo se jotain Pentistä ja hänen höpinöistään.
Mitä mieltä olette maahanmuuttajista, jotka eivät ole kotoutuneet, eivätkä haluakaan kotoutua? Kumman puolella he taistelisivat sodan puhjetessa Suomessa, Venäjän vai Suomen? Vai onko niin, että he pakenisivat Suomesta kokonaan?
Tehdään Putinit. Annetaan heille kaksi mahdollisuutta.
1. Lähetetään heidät eturintamaan ilman toimivia aseita.
2. Lähetetään heidät vankileirille kuolemaan.
Minä haluan vain miekan, jonka Jeesus lupasi minulle 2000 vuotta sitten ja tahdon huiskia sillä.
Jeesus itse sanoi, ettei hän ole tuonut maailmaan rauhaa vaan miekan.
Et sitten ymmärrä Jeesuksen sanoja.
Matt 10,34 ¶ »Älkää luulko, että minä olen tullut tuomaan maan päälle rauhaa. En minä ole tullut tuomaan rauhaa, vaan miekan.
Matt 10,35 Minä olen tullut nostamaan pojan isäänsä, tyttären äitiään ja miniän anoppiaan vastaan.
Matt 10,36 Viholliset ovat oman talon väkeä.
Matt 10,37 ¶ »Joka rakastaa isäänsä tai äitiänsä enemmän kuin minua, ei kelpaa minulle, eikä se, joka rakastaa poikaansa tai tytärtänsä enemmän kuin minua, kelpaa minulle.
Matt 10,38 Joka ei ota ristiään ja seuraa minua, se ei kelpaa minulle.
Matt 10,39 Joka varjelee elämäänsä, kadottaa sen, mutta joka elämänsä minun tähteni kadottaa, on sen löytävä.
Aloittaja voisi pohtia näitä Jeesuksen sanoja:
Matt 5,9 Autuaita rauhantekijät: he saavat Jumalan lapsen nimen.
Matt 24,14 Tämä valtakunnan evankeliumi julistetaan kaikkialle maailmaan, kaikille kansoille todistukseksi, ja sitten tulee loppu.
Näistä raamatun huudahduksesta ei ota mitään selkoa. Yksi sanoo yhtä, toinen toista.
Raamatun tarinat ovat juopuneiden lammaspaimenien ja beduiinien nuotiohöpinöitä.