Asiallista wokeäkritiikkiä

Anonyymi-ap

https://www.seurakuntalainen.fi/uutiset/woke-ideologia-pyrkii-hiljentamaan-kristityt-ja-konservatiivit/

Woke-ideologia sai alkunsa Yhdysvaltojen akateemisissa piireissä jo 1930-luvulla. Sen aatepohjan muodostumiseen ovat vaikuttaneet tutkimusjohtaja ja dosentti Juha Ahvion mukaan muun muassa läntinen marxismi ja kriittinen oikeusteoria sekä sen sovellus kriittinen rotuteoria. Yksilötason sorrolta puolustamisesta siirryttiin 1970–1980-luvuilla vastustamaan yhteiskunnan rakenteissa olevaa systemaattista rasismia ja laista tuli väline vapauttaa sorretut ryhmät. Sanat ovat saaneet uusia merkityksiä eikä esimerkiksi rasismi tarkoita enää sitä, mitä se tarkoitti alun perin.

– On mielenkiintoista, miten niin äärivasemmistolainen teoria on päätynyt monin tavoin yhteiskunnan normiksi, jonka mukaan normitetaan asioita – varsinkin tällaisena aikana, jolloin vastustetaan niin voimakkaasti äärimielipiteitä, Ahvio sanoo.

Dosentti ja LCCIU:n professori Markku Ruotsila kertoo, että woke-ideologia sai 1970-luvulla jalansijaa myös yhdysvaltalaisissa kristillisissä kirkoissa, joissa korostettiin radikaalia vapautuksen teologiaa.

– Ajan saatossa marxilaiset ja vapautuksen teologian ajatukset ovat yhdistyneet suuriksi kokonaisuuksiksi, joita vanhat amerikkalaiset protestanttiset kirkot levittävät aktiivisesti.

Amerikkalaisen vasemmistomedian agenda

Woke vaikuttaa Yhdysvalloissa voimakkaasti politiikassa. Markku Ruotsilan mukaan Demokraattipuolue ajaa aatetta nykyään avoimesti. Republikaanit puolestaan haluavat pitää kiinni vanhasta kapitalistisesta järjestelmästä. Heidän woke-ideologiaa vastustavat presidenttiehdokkaansa ovat vahvoilla, koska tutkimusten mukaan enemmistö amerikkalaisista ei hyväksy wokea.

Juha Ahvio allekirjoittaa sen, että amerikkalaiset eivät niele noin vain woke-ideologian vaatimuksia. Monet ymmärtävät, ettei esimerkiksi Black Lives Matter -liikkeen kriittisen rotuteorian innoittama historiantulkinta ole totta.

– Asialla ei ole laajaa kannatusta ja sen takia sitä ajetaan juridisin pakkotoimin ja uhkauksin, mikä muuttaa koko systeemin totalitaarisemmaksi. Se aiheuttaa polarisaatiota ja taatusti myös konservatiivisen vastareaktion.

Suomessa amerikkalaisten woke-vastaisuus ei ole ollut juurikaan esillä mediassa. Dosentti ja LCCIU:n professori Markku Ruotsila sanoo sen johtuvan siitä, että suurin osa suomalaisesta mediasta lainaa kaiken suoraan yhdysvaltalaiselta vasemmistomedialta.

– Yhdysvalloissa nimenomaan vasemmistomedia levittää tätä sanomaa jatkuvasti, joka ikinen päivä. Niistä lähteistä suurin osa suomalaisen median raporteista otetaan – ja yleensä sanatarkasti, Ruotsila toteaa.
Väärin ajattelevilta saatetaan viedä elanto

Woke-aatteeseen liittyy läheisesti ns. cancelointi eli eri mieltä olevien vaientaminen esimerkiksi painostamalla sosiaalisessa mediassa ja jopa viemällä työpaikat. Juha Ahvio vertaa ideologian vaatimaa poliittista korrektiutta Neuvostoliiton kommunistisen puolueen linjaan.

– On aika erikoista, että tahot, jotka ovat kamppailevinaan rasismia vastaan ja ihmisoikeuksien puolesta, ovat niitä, jotka canceloivat eli käytännössä ovat valmiita viemään toisilta elannon, Ahvio ihmettelee.

– Historian väärällä puolella oleminen on pahinta mitä voi olla. Siksi niillä, jotka ovat historian oikealla puolella, on oikeus putsata pois niitä, jotka ovat väärällä puolella.

– Teoriassa woke ja poliittinen korrektius pyrkii siihen, että ei syrjitä joitakin vähemmistöjä, mutta käytännössä se on jotain ihan muuta. Se pyrkii hiljentämään kristityt ja konservatiivit ja pakottamaan kaikki uuden kielen käyttöön, jossa vain tietyt sanat ovat sallittuja, Markku Ruotsila sanoo.

Hän vertaa wokea uskontoon, joka tarjoaa kristinuskosta vieraantuneille amerikkalaisille ja muille länsimaisille nuorille uudenlaisen pelastuskäsityksen ja vaatii synnintunnustusta pahasta ”valkoisen miehen” ajattelumaailmasta.
”Sananvapautta täytyy puolustaa”

Woke-ideologia on rantautunut myös Suomeen ja on näkynyt esimerkiksi Päivi Räsäsen oikeusjutuissa. Juha Ahvio sanoo, että kyseessä on aatteellinen sota, jossa kaikki keinot ovat sallittuja.

– Tämä ideologia pyrkii nujertamaan kristillisen kirkon sananvapauden. Kirkot toisaalta vallataan sisältä käsin, toisaalta konservatiivinen kristillisyys pyritään hiljentämään yhteiskunnassa. Se johtuu siitä, että kristillisyyden nähdään olevan syypää rasismiin ja muihin pahoihin asioihin.

Sananvapauden ei pitäisi Ahvion mukaan olla vaarassa niin kauan kuin se on kirjattu perustuslakiin.

– Realismia on nähdä, että ne, jotka haluavat muuttaa sitä, tekevät kaikkensa, että suut menisivät tukkoon, tai että ihmiset pakotettaisiin oikeaan aatteeseen ja kielenkäyttöön.

– Tässä on kamppailutilanne, mutta konservatiivit eivät ole tätä aloittaneet eivätkä ole pyrkineet tällaiseen polarisaatioon. Konservatiivien täytyy kuitenkin pitää kiinni sananvapaudestaan ja kansalaisoikeuksistaan. Muuten olemme totalitaarisessa systeemissä. Sananvapautta täytyy puolustaa, Ahvio painottaa.
Elina Uusikylä

11

237

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eräs woketuksen tavoite on saada ihmiset ja yhteiskunnat sekaisin ja mm. Ida Tikka Ylessä on jopa tehnyt ohjelman missä tuodaan esiin, että tässä on suorastaan loistavasti onnistuttu erityisesti USAssa ja myös monissa länsimaissa.

      Uskon, että tässä on myös Raamatun profetiat, lähinnä Ilmestyskirjassa, mukana kuvioissa kun on ennustanut että länsimaat ovat se savijaloilla seisova jättiläinen, minkä Jeesuksen voimat hajottaa taivaan tuuliin tuosta vaan. Tähän liittyy myös se kuinka unessa länsimaat ovat olleet esim. Venäjän suhteen ja länsimaat ovat itseasiassa vailla minkäänlaista puolustusta aggressiivisia ja suoraviivaisia diktatuureja vastaan.

      • Anonyymi

        Ida kyllä tuo esille, kuinka sekaisin Yhdysvallat on, mutta ei väitä sen johtuvan wokesta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ida kyllä tuo esille, kuinka sekaisin Yhdysvallat on, mutta ei väitä sen johtuvan wokesta.

        Olen elävässä uskossa. Minä en ole koskaan väärässä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Olen elävässä uskossa. Minä en ole koskaan väärässä.

        Tuskin tuo on uskovan kommentti.
        Täällä osa esittää uskovia mustamaalaten heitä


    • Anonyymi

      Oli hyvä kun 70 luvulla ei ollut vokea eikä mitään sukupuoli opetusta . 14 vuotiaana monen tytön tavaran testasin koulun siivouskomerodsa tai veesees. Kivaa oli välitunnit .

      • Anonyymi

        Kyllä pojat testaa niitä tyttöjen tavaroita (ja tytöt poikien) nykyäänkin ihan samaan malliin. Luonto ajaa tikanpojan puuhun, siinä ei paljon ideologiat paina. 😁


    • Anonyymi

      Kristittyjen sairaasta maailmankuvasta kertoo kaiken, että tuo höpötys on "asiallista".

      Olen itse ns. "liberaali", mutta minusta woken ongelma on se, että se on kääntänyt laitauskonnollisten ja -konservatiivien ajatusmaailman vain peilikuvakseen. Tavoitteena on samanlainen vaimentaminen ja keskustelun dominointi kuin äärikonservatiiveillakin on.

      Historiallisesti vertaisin tätä äärikonservatiivit vs. "wokettajat" asetelmaa 1930-luvun "natsit vai kommunistit" -asetelmaan. Todellinen vaihtoehto niin natseille kuin kommunisteillekkin oli tietenkin liberaai demokratia, mutta "me vai he" asetema hyödynsi kumpaakin ääripäätä ja esimerkiksi Saksasssa se meni läpi ja tiedämme seuraukset.

    • Anonyymi

      "Juha Ahvio sanoo, että kyseessä on aatteellinen sota, jossa kaikki keinot ovat sallittuja.

      – Tämä ideologia pyrkii nujertamaan kristillisen kirkon sananvapauden. Kirkot toisaalta vallataan sisältä käsin, toisaalta konservatiivinen kristillisyys pyritään hiljentämään yhteiskunnassa. Se johtuu siitä, että kristillisyyden nähdään olevan syypää rasismiin ja muihin pahoihin asioihin."

      On tärkeää korostaa, että Ahvio toteaa, että elävät kristityt pyritään hiljentämään tai vähintään tekemään meidät naurunalaisiksi. Tämä foorumi on tyyppiesimerkki näistä pyrkimyksistä.

      Kuitenkin pitää tähdentää, että tällaiset tämänkin fooruminen "mummomuorit" eivät koskaan kyenneet hiljentämään Jeesuksessa eläviä uskovia, vaikka paljon julmenpiakin keinoja on käytetty mistä tappaminen on siitä lievimmästä päästä. On kertakaikkinen mahdottomuus, että meitä uskovia voi tämän maailman julmimmatkaan keinot murtaa, sillä onhan meidän takuuHERRA kuningasten Kuningas ja herrain Herra. Amen

      • Anonyymi

        Valitettavasti elävät kristityt eivät tarvitse "woken" apua tehdäkseen itsensä naurunalaiseksi. Heillä on kyky ja tahto tehdä se täysin itse, kuten tälläkin palstalla.


    • Anonyymi

      Wokessa kiteytyy kristinuskon humaanit piirteet, mutta uskovaiset kokevat woken vihollisekseen, koska humaanius ei asu heissä.

    • Anonyymi

      Jos "asiantuntijana" esiintyy Markku Ruotsila, mikään sanomansa ei ole totta vaan äärioikeistolaista propagandaa persutyyliin.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      188
      5210
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      78
      4269
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      75
      3000
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      237
      2425
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      120
      2208
    6. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      80
      1602
    7. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      244
      1327
    8. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      945
    9. Haluaisitko kaivattusi

      kanssa ensiksi seksiä ja sen jälkeen puhumista?
      Ikävä
      62
      866
    10. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      24
      855
    Aihe