Marraskuun alku näyttää mikä Lapua on.
Viimeinen sammuttakoon valot.
Konkurssit, loppuunmyynti, yrittäjien puolelta näyttää jo tämän
Eikös tätä pitäjää johda juuri kapitalismin parhaat voimat?
Kokoomus ja keskusta.
Miksi nyt menee nyt näin?
Olen muuttamassa pois, lähtee myös 10 000€ verorahoja kaupungin kukkarosta. Miksi muutan? Ei jaksa ajaa autolla tuntia päivässä suuntaansa, lisäksi hallitus leikkasi jo matkakuluvähennystäkin.
Jää kotipaikka tyhjilleen, kiinteistövero maksu jää vielä rasitteeksi, Lapuan kaupungille, se 120€.
En ole rasittanut terveydenhoitoa viimeiseen 30 vuoden aikana. Kuulun työterveyden piiriin. Vielä. Epäilen että tulevaisuudessa on eläkeläiselle ainoastaan tarjolla ns. vapaan markkinan terveydenhoito. Sinne jo antaa ennustten hallituksen askelmerkit. Yli 65v pääsee sotemaksulla yksityiselle lääkäriin Helpottaa kun nykyisen työterveyslääkärin kanssa saa jatkaa oman terveytensä hoitoa. Joskus tulevaisuudessa.
Lapua, auringonlaskun paikkakunta lakeudella. Valitettavasti.
Ja en ole muuttamassa Seinäjoelle. Näille assjoki humaltuneille.
Lapua, näivettyvä kyläpahainen.
13
313
Vastaukset
- Anonyymi
hei hei hyvää matkaa ja äläkä tule koskaan takaisin tai hukka perii
- Anonyymi
sun palkkas on tuskin ollu sitä 10 000 edes ett siitä oot maksanu verojakaan yhtään ,,edessuuntaista ajoa ,,voi vitsi mitä paskaa...keskity tekemään työtä Lapualla äläkä vouvota muualle ,,jos ei työtä oo niin tee se itse,,säälittävä paskiainen
- Anonyymi
Jos oli kotipaikka Lapualla. Ensi vuonna ei ole. Siltikin se koto, on ollut Lapualla
Ja se veronmaksu, se 10000€ ei riittänyt. Lähempänä 12000€. En halunnu kehua, ansioilla.
Mutta.
Empä tule kaipaamaan Lapuaan. Varsinkin vielä kun nuo ensimmäiset vastaukset ilmestyi.
Kiviristinkoulu, on hävinnyt. Oikeasti oli suurin mun kosketus, se kiinne Lapuaan. Arvee ja Jönssi. Mursu.
Peltoa ja metsiä jää Lapualle, tupakin. Minä sentään omistan hehtaareja Lapualla. Toisin kun te, postimerkin päällä reuhaajat. - Anonyymi
Kyllä oot hirviä nillittäjä. Lopeta jo, sut tiedetään, älä tee ittestäs enemmän naurettavaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä oot hirviä nillittäjä. Lopeta jo, sut tiedetään, älä tee ittestäs enemmän naurettavaa.
Tämä siis tälle kommentoijalle, joka haukkuu muita säälittäväksi paskiaiseksi, ei ap:lle.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tämä siis tälle kommentoijalle, joka haukkuu muita säälittäväksi paskiaiseksi, ei ap:lle.
haukut väärää puuta,,,aloittaja on nillittäjä joka nillittää ja pillittää ja säkin samanlainen torvelo joka ei ymmärrä hyvän päälle.ei Lapuaa tartte haukkua ,täällä on kaikki hyvin!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä oot hirviä nillittäjä. Lopeta jo, sut tiedetään, älä tee ittestäs enemmän naurettavaa.
kukaan ei tiedä mitään
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä oot hirviä nillittäjä. Lopeta jo, sut tiedetään, älä tee ittestäs enemmän naurettavaa.
Vitut, sinä mitään tiedä. Vaan tosi nillittäjä on löytynyt.
Perustele jotenkin... Minä sentään kerron elämän pikku totuuksia. Enkä oo huutelemassa tuulen huuhteleman perseen kaas.
- Anonyymi
Kannattaa muuttaa Seinäjoelle, siellä on kaikkki.
- Anonyymi
Nämä ihmiset on kivoja tällä. Sais lesiä joka toista.
- Anonyymi
mitä tarkoittaa lesiä ?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
mitä tarkoittaa lesiä ?
Joka toista...tai sitten jotain muuta...
- Anonyymi
Että te lapualaiset mitää lesi.
Sitten kun 15 lapualaista yhtä vastaan, niin jo löytyy jopa sitä "rohkeutta", lesimään.
Vellihousuja ja etappisikoja lapualaiset ovat olleet. Aina.
Jo Lapuan Liike sen todisti. Vähintään pyssyt, pari pulloa viinaa ja viisi miestä piti olla kun yhyren miehen päälle käytiin.
Lapualaiset, jonninjoutava väkiä.
Mustat paidat ja ruskiat alushousut, ruikusta. Siinä sitä lapualaista värikirjoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2043065Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391580Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus921442- 881332
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461294Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1481196Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121158Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze119989Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89912Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44793