... yksityiselle ihmiselle?
Kaikki "vinkit" huomioidaan - niin ateistit, kuin myös muutkin -ismit - kertokaa mielipiteenne?
Kaikki "vinkit" huomioidaan - niin ateistit, kuin myös muutkin -ismit - kertokaa mielipiteenne?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
No sehän on jokaisen itse päätettävissä mitä elämältään haluaa ja odottaa. Itse olen kyllä sitä mieltä ettei elämässä ole minkäänlaista tarkoitusta....... sattumaa tai johdatusta, ihan sama....
t.ateisti(ko)?
Se, mikä musta tuntuu.
42
...ja anna toisten elää!
Ei varmasti häviä fundiksien vihansanomien keskellä:-)))
Alussa oli sana.Elämäsi tarkoitus on säilyttää soluissasi oleva miljardin sanan informaatio.
Jos näin ei olisi,sinulla ei olisi edes mahdollisuutta siihen.Mutta sinulla on.
Kyseessä ovat siis elämän sanat.Ilman niitä ei ole elämää.
Lopuksi hieman aiheen ulkopuolelta.Usein kysytään,miten tai mistä elämä syntyi?Paljon oleellisempaa olisi kysyä,mistä tuli se informaatio,joka mahdollisti elämän synnyn.
... mitä varten miljardin sanan säilyttämisoperaatio?
Mikä on perus idea koko touhulle? Miksi ihminen luotiin? Mitä (mikä) meistä tulee?
Elämäsi tarkoitus on jalostaa soluissasi oleva miljardin sanan informaatio henkeväksi yksilöksi, jolla on reilut periaatteet.
>... mitä varten miljardin sanan säilyttämisoperaatio?
Ilman informaatiota ei olisi elävää eliötä,olisi vain elottomia molekyylejä.Tarvitaan resepti,jolla elottomat molekyylit saadaan yhdistymään siten,että ne muodostavat elävän eliön.
Siksi elävän organismin syntymiseen on tarvittu informaatiota,siis ilman "sanaa" ei voi olla elämää.
>Mikä on perus idea koko touhulle?
Se,että niin sinun kuin minunkin tarkoitukseni on palvella vain itsekkäitä geenejämme.Me olemme niiden työrukkasia.Ne taas tavoittelevat geneettistä iankaikkisuutta.Telluksella ne ovat pärjäilleet jo vajaat 4 miljardia vuotta.
>Miksi ihminen luotiin?
Meitä ei ole lajina luotu.Perimässämme on koko elämän miljardien vuosien historia ja se kertoo jotain aivan muuta kuin että olisimme luotu laji.
Sen mukaan olemme pitkän biologisen evoluution tuote;kädellisten lahkoon kuuluva nisäkäs,joka on loistava ekologinen menestys.
>Mitä (mikä) meistä tulee?
Jos emme itsekkyydellämme tuhoa lajiamme,niin tie on taivasta myöden auki.Vuoteen 2005 mennessä lajimme elämän sanat eli perimämme eli rakennusohjeemme on kartoitettu.Uskoisin,ettei mene kauaa,kun opimme korjaamaan sen kopioitumisvirheitä,mikä tarkoittaa terveempää elämää ja pitempää elinikää.Uskon myös,että selvitämme jokaisen geenimme salat ja opimme myös koodaamaan perimäämme.Sen jälkeen kykenemme itse vaikuttamaan siihen,mitä meistä tulee.Yritän olla yliarvioimatta ihmisen älykkyyttä,mutta katson ettei sitä pidä myöskään aliarvioida.
Ongelmana meillä on se,että olemme yksilöinä niin pahuksen itsekkäitä,emmekä kykene asettamaan lajimme ja muiden lajien sekä koko telluksen etua oman etumme edelle.Siperia kyllä tulee opettamaan,mutta valitettavasti sen opetuksen hinta tulee olemaan kova;arktisten eläinlajien,varsinkin ravintoketjun yläpään lajien, kohtalo on jo sinetöity.Ne eivät kykene mitenkään sopeutumaan näin nopeaan ympäristömuutokseen,joka on menossa,vaan tulevat armotta kuolemaan sukupuuttoon.
Ikävää tässä tilanteessa on se,että se on täysin ihmisen oman toiminnan seurausta.
... mutta käytit ilmausta "sana"?
Jeesusta Kristusta käytän myös nimityksellä Sana!
Millätavalla "usko" sopii laatimiisi ajatusrupeamiin?
Mielestäni ensin on ajatus, sitten sanat ja sitten teot. Ilmeisesti geenipoliittisesti haluat kuvata geenissä olevaa informaatiota "sanoilla", muutoinhan emme voisi ymmärtää toisiamme?
Ihmissuvulla tuntuu olevan erikoinen ominaisuus hahmottaa kaikki, jotta ymmärrettävyys paranisi.
Pilvimuodostumisissa nähdään kasvoja, erilaisia luonnon rakenteita, jopa karttoja. Ihminen luo ymmärtääkseen maailmaan rajoja, mutta onko maailmankaikkeus rajallinen vai rajaton? Siinä pulma?
Poikkean aiheesta, mutta atomifysiikka tuntee pienimpiä yksiköitä, jotka on osittain ymmärrettävä hiukkasina, osittain säteilynä?
Lienee näin ymmärrettävissä maailmankaikkeuskin?
Elämän tarkoitus on elää !!!!!!!!!!!!