Atriat ja HK:t saa laittaa ihmisiä pihalle

Uusi suositus: ei mitään leikkeleitä leivän päälle.

uusissa ravitsemussuosituksissa prosessoitua lihaa, kuten leivän päälle tarkoitettuja leikkeleitä, suositellaan syötäväksi niin vähän kuin mahdollista – jos ollenkaan.
29244
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 29

Vanhimmat

Mitä laitetaan leivän päälle? Vain ylähuuli.

Äänestä
  • Juusto😁

    Äänestä

Itse olen jättänyt leivän pois leikkeleiden alta.

Äänestä
  • Näin hyvää ravintosuositusta en olekaan ennen kuullut. Kyllä prosessoidut lihaleikkeleet ilman leipää on terveellisempiä.

    Äänestä

Kaikki makkarat pitää kieltää.

Äänestä

Punainen ja prosessoitu liha on epäterveellistä. Siinä ei ole mitään mitä ei saisi muualta. Ei terveyttään kannata riskeerata jonkun HK:n tai Atrian liikevaihdon turvaamiseksi.

Ei hyvä leipä tervitse mitään päällystä, jos sen syö aterian ohessa. Graavikala tai hummus käy, jos jotain välttämättä tarvitsee.

Äänestä

Nuo molemmat pitäisi haastaa oikeuteen valmistamiensa jätteiden vuoksi, joita markkinoidaan ruokana.

Äänestä
  • Rasva on niiden raaka-aine, loput jauhoa ja esansseja tekemään makua. Johtaa täysin varmasti ennenaikaiseen kuolemaan niiden aiheuttamien sairauksien vuoksi.

    Äänestä

  • Sian esinahkaa moni syö ja nauttii mausta!
    Saisiko tätä lisää?

    Äänestä

Just radiosta kuulu, et koululaisille syötetty vegeä, josta vatsa ja suu kipuja.... Asiaa tutkitaan.

Miksei ihan Normaalia ruokaa vois tarjota lapsille?

Miksi jotain vatsalle ja jopa suulle sopimattomia kokeiluja?

Koekaneina lapset🐰🐰🐰🐰🐰🐰🐰🐰🐰🐰🐰🐰🐰🐰🐰🐰🐰🐰🐰🐰🐰🐰🐰🐰🐰

Äänestä

Listeriaa on liikkeellä juuri noissa jalostetuissa tuotteissa.🤔

Äänestä

Kasvismakkarat on ihan lihamakkaran näköisiä. Miksi niitten pitää näyttää samanlaisilta?

Äänestä
  • Maistoin kasvisnakkia ja piti sylkästä pois, maistui ihan paperimössöltä.

    Äänestä

Mamuilta korvauksia aiheuttamistaan vahingoista.

Äänestä

En ole koskaan syönytkään. Valmistan itse leivän päälle laitettavat kanat ja kalkkunat.

Äänestä

Ihminen on luotu sekaravinnon syöjäksi. Siitä todistaa hampaat.

Minä en sata miljoonaa ihmistä tappaneen aatteen ihmisten oppien mukaan ala syödä. Syön nautaa että napa ruskaa.

Äänestä
  • Lihaproteiini on tärkeä aivojen kannalta.

    Siksi ituhipit ovat niin järjettömiä kun eivät syö lihaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    Lihaproteiini on tärkeä aivojen kannalta.

    Siksi ituhipit ovat niin järjettömiä kun eivät syö lihaa.

    Aivojen toiminnan kannalta lihaproteiini on tärkeää.

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Aivojen toiminnan kannalta lihaproteiini on tärkeää.

    Kyllä Jumala tietää mikä ravinto ihmiselle on parasta. Sekaravinto.

    Äänestä

Maatalous ajetaan alas

Äänestä

Toivottavasti Kiinan vienti pitää leivässä...

Äänestä

Kaikki prosessoitu on vaarallista vegelihapullista alkaen.

Äänestä

Pitääkö syödä ruohoa tuodaan ulkomailta Suomeen kaikki

Äänestä

Kuka pelle nuo "suositukset" on tehnyt?

Äänestä

Leikkeistä saa syöpää.

Äänestä

SYÖKÄÄ SÄRKEE.

Äänestä

Kannattaakin ostaa kunnon prosessoimatonta lihaa ja paljon.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Uusi suositus: ei mitään leikkeleitä leivän päälle.

uusissa ravitsemussuosituksissa prosessoitua lihaa, kuten leivän päälle tarkoitettuja leikkeleitä, suositellaan syötäväksi niin vähän kuin mahdollista – jos ollenkaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu