Mielipidetiedustelulla saadaan haluttu :,1 kysytään tietyltä ryhmältä,2 laaditaan kysymykset ohjaaviksi, 3 tulkitaan vastaukset, tämä vaatii että kysymykset on tehty niin, että voidaan tulkita.
Suomessa on jokin aika sitten julkistettu mielipidekysely, jonka mukaan suomalaiset ylivoimaisesti kyselyn mukaan halusivat Kamala Harrisin uudeksi USA:n pressaksi. Kyselyn tuloksella pyrittiin vaikuttamaan poliittiseen ilmapiiriin täällä kotimaassa
Suomessa on jokin aika sitten julkistettu mielipidekysely, jonka mukaan suomalaiset ylivoimaisesti kyselyn mukaan halusivat Kamala Harrisin uudeksi USA:n pressaksi. Kyselyn tuloksella pyrittiin vaikuttamaan poliittiseen ilmapiiriin täällä kotimaassa
Vastaukset 21
Vanhimmat
Kuten surullisen kuuluisa natokysely
Ei yksikään kymmenistä Nato-kyselyistä ole milläään tavalla surulllisenkuuluisa. Yhdenkään tekotavasta ei ole löydetty mitään vikaa.
Nato kyselyjä oli jo aikoja sitten.
Kuin yleensäkin.
Ei kysytty minulta. Olisin ssanonut ei, kuin myös monet muut järkevät tuntemani. Harhaan meni että pätkähti. Ei puhuttu mitään että Nato joukot saapauvat Ruotsalaisten komennukseessa tänne. Vai kerrottiinko. Valehtelet jos sanot että kerrottiin.
Putin ei moiseen sorru.
Hän ei kysy keneltäkään mitään.
Kyllä kansa ei tiedä on Motto!
Syytöksesi tutkimusfirmojen huijaamisesta on todella vakava. Mitä todisteita sinulla on sitä, että niiden otokset eivät edustaisi suomalaisia tilastotieteellisesti pätevästi?
Donin epäsuosio suomalaisten keskuudessa käy selville ihan juttelemalla tavallisten ihmisten kanssa. Harvassa ovat sekavia puhuvan ja narsistisen koulukiusaajan lailla käyttäytyvän Porkkanasedän ihailijat.
Totta.
Ihan tavallinen ihminen ei ymmärrä, eikä siedä trumpin ääliö olemusta ilman mitään vasemmiston tai vihreyden poliittista agendaa vaan hänestä ei vaan pidetä millään mittarilla mitenkään ja yhtään luotettava maan johtaja vasn surullinen katkera vanhus.
Ja suuri rikollinen, normaalisti tämän tason paskiainen olisi linnassa.
Suomessa punavihreät toimittajat ovat demonisoineet Trumpin
Trump on demonisoinut itse itsensä.
Voi pikku koulupudokasta...
Pian venäläiset kaivavat pulterin ylös kuopastaan .
MIKÄ SULLA HARRAA
Jos gallup-yhtiöt tekisivät tutkimuksensa sinun ”tapaasi” (avauksessa) niin ne eivät olisi pitkäkestoisia yhtiöitä!
Minäpä kerron sinulle, mikä on varmin keino saada tutkimukset epäluotettaviksi! Helpoiten se tapahtuu olemalla ”24:n karaatin VENÄJÄN TILTU! Hänen kun on tunnetusti vaikeata koskaan hyväksyä totuutta ja hän luo aina mielessään keinotodellisuuden!
On tietenkin totta, että Suomessa asukkaat olisivat mieluummin halunneet Kamalan USA:n presidentiksi, mutta mitäs se? USA:n kansalaisilla oli toinen näkemys!
Gallupit kertovat varsin luotettavasti kulloisenkin tilanteen ja siksi Venäjän Tiltu ei niistä pidä!
Hän elää mieluummin omassa ”todellisuudessaan”!
Gallupeilla on erittäin helppoa manipuloida, mitä ja ketä tahansa.
Niinistö useamman kerran lupasi kansanäänestyksen natosta, mutta lopulta Gallup sen tuloksen kertoi.
Arvaatteko miksi?
Varsinainen perusjuttu huijata ja tuloksilla ohjailla mielipiteitä.
Saisko esimerkkejä sonnan jauhannan sijaan.
Kaikki gallupit mitä on ollut on vastannut todellista mielipidettä 1-2% tarkkuudella.
Venäjämielistä valehtelua väittää muuta.
Tiedätkö mitä? Suomessa päätökset tekee vaaleissa valittu Eduskunta ja se päätti Natoon liittymisen äänestyksessä, jossa vain 4 % vastusti hanketta!
Tiltu itse on väittänyt Naton kannatuksen olevan vain 20 %, mutta ei ole koskaan tuonut näyttöä siitä, mihin väite perustuu!
Riippuu siitä, mitä asiaa kysytään.
Nato juttu oli ennalta selvä, eli poliittinen päämäärä oli liitos ja sen vahvisti gallup....uskottavaako?
Tässä ei ole venäjämielisyydellä mitään tekemistä.
Naurettavaa....vetoat kerta kerran jälkeen eduskuntaan.
Niinistö keskusteli asiasta puoluejohtajien kanssa ja puoluekuri hoiti loput.
Näin se menee edustuksellisessa demokratiassa.
Ainoastaan salainen äänestys olisi tuonut demokratiaa mukaan päätöksentekoon, mutta sitä ei sallita.
Mitähän sä oikein yrität selittää.
Venäjän natsitrollit huijaavat eniten itseään, uskomalla omat höpinänsä tosiksi.
Siihen se internatsi-Neuvostoliittokin hajosi. Kommari-höppänät alkoivat uskoa oman propagandansa todeksi.
Trumpin myötä liberalismi kuivuu kokoon, muistutan, että Trumpilla on veto-oikeus myös Suomen puolustusasioihin.
Trump sai ehdottoman voiton, jota ei valemediakaan pysty kumoamaan....raivosta huolimatta.
Pitäsisikö nyt boikotoida Teslaa? Musk? VOI TEITÄ tömppeleitä. Te ette oiken tiedä mitä te haluatte. Tesla tulee saamaan miljardeja USAn valtiolta mitä Trump ohjaa heille. Ettekö te osaa laskea yhtään mitään itse. Musk veti oikeasta nyöristä. Nyt on taas miljardit turvattu, ja Teslan halppis auto saa vauhtia. Odottakaa vaan. Näin tulee käymään.