Tämä on lopputulos. Poliitikot ja media kääntävät takkinsa.
Ukraina heitetään bussin alle
Anonyymi-ap
14167
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Samoin käy baltialle ja Suomelle vähän myöhemmin. Ei auta trumpin kengänpohjien nuoleminen mitään kun isommat diilit ajaa edelle.
No olipa heiveröinen Nato, jos se yhteen ihmiseen kaatuu.
Putte jyrää Naton ydinaseuhkailullaan,länsimaat on polvillaan,on nämä nyhveröitä!
Ukraina oli menettänyt 10 miljoonaa asukasta jo ennen sotaa vuosina 1991-2021. Nyt sen väkiluku on 6,5 miljoonaa vielä tuotakin pienempi. Kyseessä on kuoleva valtio kun vielä syntyvyys 55% alle väestön uusiutumistason. Ukraina ei ole enää "yli 50 miljoonan" vaan todellisuudessa 2030-luvulla 25 miljoonan asukkaan vanhainkoti.
Kuten Venäjä, fasistinen diktatuuri, joka kuolee sivistysvaltiona ja taantuu kehitysmaaksi.
Eipä ihme että heillä on kova hinku EU:n elätettäväksi.
Oletko seurannut suomen kehitystä?
Terveyspalvelut ,pisat?
YK,Nato molemmat on nostanu jo kätensä ylös. Aika mamiksia ovat kun on ryssistä kyse, USA,ovat olevinaan mahtimaa?ja paskat,eipä nuistakaan ole mihinkään! Mitä jää jäljelle?no tietenkin pitää itse huolta omasta puolustuksesta,ollaan vieläkin yksin.
Ukrainalla on ollut aikansa voittaa sota lahjoitettujen miljardien ja miljardien avulla.
Kun ei tule tulosta ja valmista, niin antaa olla.
Ehkä johtajat siellä lähtevät lipettiin, suuret rahasäkit mukanaan ja elelevät makeasti jossain lämpimässä maassa miljardit mukanaan.
Jos Ukrainaan halutaan (vaikka Ukrainalle kuinka huono) rauha eikä vain taas uutta sopimusta, jota ei panna toimeen ja joka ei pidä, niin sopimuksessa tulisi olla joku konkreettinen pidäke, mikä takaisi että Venäjä ei jatka hetken päästä hyökkäystään. Putinin lupaukset ovat täysin arvottomia eikä niihin voi luottaa.
Olisiko kannattanut kuunnella venäjää ennen sotaa.
Ukrainan miehet on jo uhrattu rintamalla.
Länsi ja eurooppa Tukeneet asein, jolloin sota on pitkittynyt, ja uhrimäärä lisääntynyt!
Mitäs, kun miehet kohta ukrainasta loppuu?
Joko euroopasta lisää, tai naiset uhreiksi rintamalle?
Suomessakin suunnitteilla muutos, ettei ulkomaille sotimaan lähteminen ole enää " Vapaarhtoista" vaan Velvoittavaa...?
Nyt uhkaiklaan naisten rintamalle viemisellä.
Toivittavasti Trump tulee ja pelastaa lopun ukrainan kansanta joutumasta " sotasankareiksi".
Heidän presidenttinä ei aijo kansalaisia pelastaa, vaan lähettää kaikki rintamauhreiksi😣
Nyt....
"Venäjä on onnistunut etenemään nopeasti Itä-Ukrainassa viime aikoina. Ukrainalaissotilas ehdottaa naisten pakollista mobilisaatiota lääkkeeksi."
Ukraina on itse heittäytynyt sinne bussin alle omasta tahdostaan. Lähtivät itse sekoilun ja valehtelun tielle sinänsä hyvin alkaneen mediahuomionsa jälkeen. Syksyllä 2022, kun heidän eka vastahyökkäyksensä stoppasi, alkoi Ukraina keskittyä lähinnä raakuuksilla mässäilyyn dronevideoilla, satujen kertomiseen ja loputtomaan kerjäämiseen sekä auttajiensa syyllistämiseen. Siihen päälle sitten kaikki muut ongelmat mm. sotilasjohdossa.
Sitä ennen olivat ihastuttaneet kepeällä viestinnällään ja tehokkaalla toiminnallaan.
Nyt tekemään rauhaa. Muu ei ole enää mahdollista. Ukraina on tuhoutumassa.