Kirkosta eroaminen on lähtenyt selvään nousuun

Anonyymi-ap

18

368

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lähes luonnonlain omainen nousu loppuvuodesta. Mitään erityistä ei ole sattunut, kirkolliskokouksesta ei ole uutisoitu jne. Tiedotettukaan ei ole.

      Ja tämä lienee pientä siihen mitä tapahtuu kuukauden kuluttua.

    • Anonyymi

      Miksi olla laumassa missä paimenet lihoo ja lampaat laihtuu?

    • Anonyymi

      Marraskuun lopussa kirkon jäsenosuus tulee olemaan lähes täsmälleen prosenttiyksikön pienempi kuin vuoden alussa. Ja siihen vielä joulukuu päälle.

    • Anonyymi

      Jos 133 eroaa joka päivä, marraskuussa tulee kasaan 4 000 eroa. Kuu alussa on päiväkeskiarvo ollut tuon yli. Maaliskuussa erosi piispojen homopuheiden seurauksena 4 124 ihmistä, ja se on tämän vuoden toistaiseksi kovin noteeraus.

    • Anonyymi

      Hihhulit ovat vinkuneet koulujen uskonnollisesta tuputtamisesta kun koulut ovat kieltäneet. Ja Räsänen on vinkunut kristittyjen omasta Halloween eli Pyhäin päivästä.

      • Anonyymi

        Ehkä tuo on vähän eroamista nostanut, mutta kyllä tämä eroamisen lisääntyminen on jokavuotinen ilmiö ilman mitään kohujakin. Varsinkin kirkollisverot ovat taustalla.


    • Anonyymi

      Eilen syksyn kovin noteeraus, 169. Mediassa ei edes ollut mitään erityistä kirkkoon liittyvää.

      • Ei suoraan, mutta onhan nyt uskonnosta koulussa kirjoitettu hyvinkin paljon.


      • Anonyymi
        jori.mantysalo kirjoitti:

        Ei suoraan, mutta onhan nyt uskonnosta koulussa kirjoitettu hyvinkin paljon.

        Totta, mutta ajattelisin että kirkkoon tuo ei suoraan liity ja muutenkin "kohu" alkaa jo olla väistynyt.

        Päivi Räsäsen kannanotot ovat nykyään niin käsittämättömän typeriä ja aiheen ohi, että jätän ne lukematta, mutta tuskin niissäkään varsinaisesti kirkko on ollut esillä.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Totta, mutta ajattelisin että kirkkoon tuo ei suoraan liity ja muutenkin "kohu" alkaa jo olla väistynyt.

        Päivi Räsäsen kannanotot ovat nykyään niin käsittämättömän typeriä ja aiheen ohi, että jätän ne lukematta, mutta tuskin niissäkään varsinaisesti kirkko on ollut esillä.

        Kohu ei taida vielä olla ohi, mutta se on totta ettei se oikein kirkkoon suoraan ole liittynyt. Eli sikäli joo, enemmän tämä menee tavallisen loppuvuoden piikkiin.


      • Anonyymi
        jori.mantysalo kirjoitti:

        Kohu ei taida vielä olla ohi, mutta se on totta ettei se oikein kirkkoon suoraan ole liittynyt. Eli sikäli joo, enemmän tämä menee tavallisen loppuvuoden piikkiin.

        Taisin olla väärässä, kyllä se kohu taitaa sittenkin edelleen jatkua, lähinnä samojen vanhojen mielipiteiden uudelleenlämmittelyllä.


    • Anonyymi

      Myös perinteisissä lomake-eroissa pientä nousua. Ei määrällisesti merkittävää, mutta kertoo trendistä.

    • Anonyymi

      Jos Räsänen ja muut kahelit alkaisivat tosissaan ajaa halloween-kieltoa Suomeen tai vähintään kouluihin, voitaisiin saada uusi jokasyksyinen eropiikki. Ensi lokakuuta innolla odotellen.

    • Anonyymi

      Paikallislehdistössä on tähän aikaan vuodesta juttuja seurakuntien kirkollisveroista sitä mukaa kuin niitä lyödään lukkoon ensi vuodelle. Koska valtio junaili kirkolle 50 miljoonan euron vuosittaisen verobonuksen, useimmiten jutun aihe on "seurakunta pitää veron ennallaan", kun aiempina vuosina aihe oli usein "seurakunta nostaa veroa". Mutta kyllä nykyisetkin otsikot ihmisiä muistuttavat turhasta menoerästä, ja eroja piisaa.

    • Anonyymi

      RUOTSISSA OLLAAN SAATU TARPEEKSI ATEISMISTA JA WOKETTAJISTA

      https://yle.fi/a/74-20125049?utm

      Viime vuonna Ruotsissa kirkkoon liittyi hieman yli 11 000 ihmistä. Tänä vuonna kirkkoon on liittynyt pelkästään syyskuuhun mennessä 10 201 ihmistä.

      Kirkon kasvaneen suosion takana on kolme eri ryhmää: jo kertaalleen kirkosta eronneet paluumuuttajat, maahanmuuttajat sekä ripittäytyvät nuoret.

      Myös kirkosta eronneiden määrät ovat laskeneet Ruotsissa merkittävästi kahdessa vuodessa. Viime vuonna kirkosta erosi Ruotsissa hieman alle 40 000 ihmistä. Vielä kolme vuotta sitten kirkosta eroajia oli yli 70 000. Tämän vuoden lukua ei ole vielä ilmoitettu

      • Anonyymi

        Heh, vai että "wokettamisesta" ovat saaneet muka tarpeekseen. Vähänpä tiedät Ruotsin kirkon nykytilasta. Esimerkiksi homoja Ruotsin kirkko on vihkinyt jo vuodesta 2009: https://yle.fi/a/3-5904246

        Ruotsin kirkon jäsenmäärä jatkaa laskuaan, ja lähiaikoina vähemmistö ruotsalaisista kuuluu kirkkoon. Tässä on kuvaaja sinulle ihmeteltäväksi: https://www.chartgo.com/share.do?id=ee0429a0aa


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Heh, vai että "wokettamisesta" ovat saaneet muka tarpeekseen. Vähänpä tiedät Ruotsin kirkon nykytilasta. Esimerkiksi homoja Ruotsin kirkko on vihkinyt jo vuodesta 2009: https://yle.fi/a/3-5904246

        Ruotsin kirkon jäsenmäärä jatkaa laskuaan, ja lähiaikoina vähemmistö ruotsalaisista kuuluu kirkkoon. Tässä on kuvaaja sinulle ihmeteltäväksi: https://www.chartgo.com/share.do?id=ee0429a0aa

        Wokettaminen menee yhä hullummaksi. Homojen vihkiminen on siinä pientä


      • Anonyymi

        No voi pyhä yksinkertaisuus. On kai se nyt selvää, että liittyjien määrä kasvaa Ruotsissa, kun potentiaalisia uusia jäseniä on pari miljoonaa enemmän kuin vielä vuosituhannen alussa. Ja silti eronneita on enemmän, puhumattakaan kuolleiden ja kastettujen erotuksesta. Vähän ihmettelen, että Yle tekee tuollaisen jutun kyseenalaistamatta mitään, varsinkin kun puhutaan noin pienistä määristä yli kymmenen miljoonan ihmisen maassa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      32
      5012
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      237
      4838
    3. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      157
      4796
    4. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      120
      4593
    5. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      17
      3705
    6. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      19
      2374
    7. Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!

      Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud
      Suomalaiset julkkikset
      3
      2158
    8. Romanttinen ystävänpäivä?

      Millainen olisi hyvä ystävänpäivä hänen kanssaan?
      Ikävä
      66
      1697
    9. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      24
      1624
    10. Kaisa Juuso eroaa

      Jää välittömästi sairaslomalle. Onko nyt Keskisarjan vuoro?
      Perussuomalaiset
      201
      1335
    Aihe