Tilasto kertoo selvää kieltä: https://eroakirkosta.fi/static/dvv-aikasarja/
Kirkosta eroaminen on lähtenyt selvään nousuun
18
340
Vastaukset
Lähes luonnonlain omainen nousu loppuvuodesta. Mitään erityistä ei ole sattunut, kirkolliskokouksesta ei ole uutisoitu jne. Tiedotettukaan ei ole.
Ja tämä lienee pientä siihen mitä tapahtuu kuukauden kuluttua.- Anonyymi
Miksi olla laumassa missä paimenet lihoo ja lampaat laihtuu?
 - Anonyymi
Marraskuun lopussa kirkon jäsenosuus tulee olemaan lähes täsmälleen prosenttiyksikön pienempi kuin vuoden alussa. Ja siihen vielä joulukuu päälle.
 - Anonyymi
Jos 133 eroaa joka päivä, marraskuussa tulee kasaan 4 000 eroa. Kuu alussa on päiväkeskiarvo ollut tuon yli. Maaliskuussa erosi piispojen homopuheiden seurauksena 4 124 ihmistä, ja se on tämän vuoden toistaiseksi kovin noteeraus.
 - Anonyymi
Hihhulit ovat vinkuneet koulujen uskonnollisesta tuputtamisesta kun koulut ovat kieltäneet. Ja Räsänen on vinkunut kristittyjen omasta Halloween eli Pyhäin päivästä.
- Anonyymi
Ehkä tuo on vähän eroamista nostanut, mutta kyllä tämä eroamisen lisääntyminen on jokavuotinen ilmiö ilman mitään kohujakin. Varsinkin kirkollisverot ovat taustalla.
 
 - Anonyymi
Eilen syksyn kovin noteeraus, 169. Mediassa ei edes ollut mitään erityistä kirkkoon liittyvää.
- Anonyymi
jori.mantysalo kirjoitti:
Ei suoraan, mutta onhan nyt uskonnosta koulussa kirjoitettu hyvinkin paljon.
Totta, mutta ajattelisin että kirkkoon tuo ei suoraan liity ja muutenkin "kohu" alkaa jo olla väistynyt.
Päivi Räsäsen kannanotot ovat nykyään niin käsittämättömän typeriä ja aiheen ohi, että jätän ne lukematta, mutta tuskin niissäkään varsinaisesti kirkko on ollut esillä. Anonyymi kirjoitti:
Totta, mutta ajattelisin että kirkkoon tuo ei suoraan liity ja muutenkin "kohu" alkaa jo olla väistynyt.
Päivi Räsäsen kannanotot ovat nykyään niin käsittämättömän typeriä ja aiheen ohi, että jätän ne lukematta, mutta tuskin niissäkään varsinaisesti kirkko on ollut esillä.Kohu ei taida vielä olla ohi, mutta se on totta ettei se oikein kirkkoon suoraan ole liittynyt. Eli sikäli joo, enemmän tämä menee tavallisen loppuvuoden piikkiin.
- Anonyymi
jori.mantysalo kirjoitti:
Kohu ei taida vielä olla ohi, mutta se on totta ettei se oikein kirkkoon suoraan ole liittynyt. Eli sikäli joo, enemmän tämä menee tavallisen loppuvuoden piikkiin.
Taisin olla väärässä, kyllä se kohu taitaa sittenkin edelleen jatkua, lähinnä samojen vanhojen mielipiteiden uudelleenlämmittelyllä.
 
 - Anonyymi
Myös perinteisissä lomake-eroissa pientä nousua. Ei määrällisesti merkittävää, mutta kertoo trendistä.
 - Anonyymi
Jos Räsänen ja muut kahelit alkaisivat tosissaan ajaa halloween-kieltoa Suomeen tai vähintään kouluihin, voitaisiin saada uusi jokasyksyinen eropiikki. Ensi lokakuuta innolla odotellen.
 - Anonyymi
Paikallislehdistössä on tähän aikaan vuodesta juttuja seurakuntien kirkollisveroista sitä mukaa kuin niitä lyödään lukkoon ensi vuodelle. Koska valtio junaili kirkolle 50 miljoonan euron vuosittaisen verobonuksen, useimmiten jutun aihe on "seurakunta pitää veron ennallaan", kun aiempina vuosina aihe oli usein "seurakunta nostaa veroa". Mutta kyllä nykyisetkin otsikot ihmisiä muistuttavat turhasta menoerästä, ja eroja piisaa.
 - Anonyymi
RUOTSISSA OLLAAN SAATU TARPEEKSI ATEISMISTA JA WOKETTAJISTA
https://yle.fi/a/74-20125049?utm
Viime vuonna Ruotsissa kirkkoon liittyi hieman yli 11 000 ihmistä. Tänä vuonna kirkkoon on liittynyt pelkästään syyskuuhun mennessä 10 201 ihmistä.
Kirkon kasvaneen suosion takana on kolme eri ryhmää: jo kertaalleen kirkosta eronneet paluumuuttajat, maahanmuuttajat sekä ripittäytyvät nuoret.
Myös kirkosta eronneiden määrät ovat laskeneet Ruotsissa merkittävästi kahdessa vuodessa. Viime vuonna kirkosta erosi Ruotsissa hieman alle 40 000 ihmistä. Vielä kolme vuotta sitten kirkosta eroajia oli yli 70 000. Tämän vuoden lukua ei ole vielä ilmoitettu- Anonyymi
Heh, vai että "wokettamisesta" ovat saaneet muka tarpeekseen. Vähänpä tiedät Ruotsin kirkon nykytilasta. Esimerkiksi homoja Ruotsin kirkko on vihkinyt jo vuodesta 2009: https://yle.fi/a/3-5904246
Ruotsin kirkon jäsenmäärä jatkaa laskuaan, ja lähiaikoina vähemmistö ruotsalaisista kuuluu kirkkoon. Tässä on kuvaaja sinulle ihmeteltäväksi: https://www.chartgo.com/share.do?id=ee0429a0aa - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Heh, vai että "wokettamisesta" ovat saaneet muka tarpeekseen. Vähänpä tiedät Ruotsin kirkon nykytilasta. Esimerkiksi homoja Ruotsin kirkko on vihkinyt jo vuodesta 2009: https://yle.fi/a/3-5904246
Ruotsin kirkon jäsenmäärä jatkaa laskuaan, ja lähiaikoina vähemmistö ruotsalaisista kuuluu kirkkoon. Tässä on kuvaaja sinulle ihmeteltäväksi: https://www.chartgo.com/share.do?id=ee0429a0aaWokettaminen menee yhä hullummaksi. Homojen vihkiminen on siinä pientä
 - Anonyymi
No voi pyhä yksinkertaisuus. On kai se nyt selvää, että liittyjien määrä kasvaa Ruotsissa, kun potentiaalisia uusia jäseniä on pari miljoonaa enemmän kuin vielä vuosituhannen alussa. Ja silti eronneita on enemmän, puhumattakaan kuolleiden ja kastettujen erotuksesta. Vähän ihmettelen, että Yle tekee tuollaisen jutun kyseenalaistamatta mitään, varsinkin kun puhutaan noin pienistä määristä yli kymmenen miljoonan ihmisen maassa.
 
 
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja2913855Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa1545451Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu1995076SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei834223"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste873551Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä
Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa1093048HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.122872Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan392497Vanhat miehet eivät muista
Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan122291Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua2782069