Kituuttaminen ja säästäminen johtaa lopulta sisällissotaan. Herääkin kysymys, että onko se jopa nykyisen hallituksen tavoitteena?
Kun velkavipua käytetään uuden luomiseen, se aktivoi kansaa ja lisää hyvinvointia parantamalla elintasoa. Positiivinen kierre alkaa ruokkimaan itseään kansan vaurastuessa.
Velkapelkureille kysymys ajatusleikin muodossa:
Sinulle annetaan tänään 10 rahaa. Inflaatio vie sinulta yhden rahan vuodessa. Montako rahaa sinulla on 10 vuoden kuluttua ja mitäkö rahoilla sait?
Kun velkavipua käytetään uuden luomiseen, se aktivoi kansaa ja lisää hyvinvointia parantamalla elintasoa. Positiivinen kierre alkaa ruokkimaan itseään kansan vaurastuessa.
Velkapelkureille kysymys ajatusleikin muodossa:
Sinulle annetaan tänään 10 rahaa. Inflaatio vie sinulta yhden rahan vuodessa. Montako rahaa sinulla on 10 vuoden kuluttua ja mitäkö rahoilla sait?
Vastaukset 37
Vanhimmat
Velkaantuminen johtaa ulkomaalaisomistukseen ja se johtaa palkkojen laskuun onnea valitsemallenne tielle orjat....
Uskotko myös jumaliin 🤣
Sota alkaa kohta ja rahan arvo on silloin 0e.
Älä hölmöjä puhu! Sanopa miksi työikäinen suomalainen muuttaa muihin maihin. Houkutin on juuri se parempi palkka.
Suomen joutuminen EU tarkkailuun paljastaa raharikolliset jotka varastavat verotuloja jatkuvasti kaikilla mahdollisilla vippaskonsteilla. Sitä suomen eliitti pelkää ja yrittää pelotella kansaa.
Kansan kurjistaminen johtaa lopulta sisällissotaan, se on tosiasia.
Hallitukselta puuttuu taitoa ja tahtoa tilanteen korjaamiseksi.
Sotaan valmistautuminen näyttää olevan hallituksen päätavoite ja maaperän muokkaaminen sodalle otolliseksi sotapropagandalla on käynnissä erityisesti kokkareiden värisuoralla.
Suomalaisia pelotellaan taas valtion velan kasvulla – se pakottaa leikkauksiin ja veronkorotuksiin. On kuitenkin väärinkäsitys, että valtion pitäisi maksaa velkansa takaisin.
Englannin valtiolla oli Napoleonin sotien jälkeen äärimmäisen suuri velka. Sitä ei ole maksettu vielä pois.
Englannin talous on kasvanut Napoleonin jälkeen monikymmenkertaiseksi.
Napoleonin aikainen velka on aivan mitätön raha nykyään.
Suomalaiseen kulttuuriperintöön kuuluu pelätä velkaa.
1930-luvulla Suomi sai kuuluisuutta siitä, että maksoi velat amerikkalaisille. Tästä syystä talvisotaan mentiin mallilla "Cajander", eli sotilaille ei ollut antaa kuin kokardi ja puukeppi.
Velka itsessään ei ole välttämättä ongelma, jos se on hallinnassa ja jos valtio pystyy kasvattamaan talouttaan. Velan merkitys ja sen hallinta ovat enemmänkin kysymyksiä siitä, kuinka hyvin valtio pystyy käyttämään velkarahaa tuottaviin investointeihin.
Suomalaisten velkamyytti juontaa juurensa myös menneisyyden kokemuksiin, kuten sotakorvauksiin ja laman aikana tehtyihin tiukkoihin toimiin. Talvisodan aikainen tilanne on esimerkki tästä: resurssien puute pakotti Suomen ajattelemaan taloudellisesti hyvin niukasti. Tällaisissa olosuhteissa on ymmärrettävää, että velan pelko juurtui kansakuntaan.
Jos jos ja jos..jos minulla olisi sata tonnia saisi ajaa uudella Teslalla...
Auto kannattaa ottaa käyttöön liisaamalla. Voi sijoittaa pääomat järkevämmin.
Jos velka olisi pahasta, niin se kiellettäisiin lailla.
Mehä voitas lisätä maaham muuttoo.
T:Demari
Jokainen asiakas lisää kauppiaiden myyntiä.
Nykyhallitus lisäsi jo. Työperäistä maahanmuuttoa ne kyllä vähensivät, mutta turvapaikanhakijoita tulee ennätysmääriä.
Perussuomalaiset ovat näin yehneetkin. Ennätysmäärä 70 000 halpatyöläistä on muuttanut Suomeen tämän hallituksen aikana.
10 rahaa - 10 vuotta * 1 raha/vuosi = 10 rahaa - 10 rahaa = 0 rahaa.
Näin ollen, 10 vuoden kuluttua sinulla ei ole enää rahaa, koska inflaatio on vienyt kaiken.
Rahoilla, joita olisit voinut käyttää tänään, voisi ostaa esimerkiksi:
1. Ruokaa: Voisit ostaa monia peruselintarvikkeita.
2. Pikkuhuvituksia: Esimerkiksi leffalipun tai jäätelön.
3. Pienempiä palveluja: Kuten siivouksen tai parturikäynnin.
Kymmenen vuoden kuluttua, mikäli inflaatio jatkuu samalla tavalla, sairausvakuutus tai muut palvelut voivat maksaa enemmän, ja kaikki ostoksesi olisivat voineet muuttua kalliimmiksi tai jopa saavuttamattomiksi, jos sinulla ei olisi rahaa.
Jännä ajatuksen juoksu. Kymmenentenä vuotena inflaatio on jo 100 %.
Erityisesti taantuma-aikana velkarahan käyttö on tehokas tapa elvyttää taloutta. Julkiset investoinnit stimuloivat kysyntää ja luovat työpaikkoja, mikä puolestaan vauhdittaa talouden palautumista.
On ihan turha pumpata talouteen rahaa niin kauan kuin tämä sairas yhteisvaluutta iskee suonta ja anemisoi taloutta.
€ on pahin talouttamme haittaava tekijä...
Mikään ei estä meitä ottamasta markkaa euron rinnalle paikallisvaluutaksi, jos niin haluamme. Se tukisi oman maan talouskasvua paremmin kuin mikään muu kasvutoimi (puhumattakaan hallitusohjelman vitseistä, joita kasvutoimiksi väitettiin, kunnes lista tuli julkiseksi).
Jokaiselle hyvinvointialueelle oma valuutta. Voivat sitten devalvoida ja revalvoida valuuttaansa tarpeen mukaan.
Ei sekään mahdotonta olisi, mutta jos nyt vaikka se Suomen oma paikallisvaluutta kuitenkin. Onhan näitä käytössä, kuten Sveitsin WIR.
Hyvä tapa on esimerkiksi sellainen, jossa ihminen voi ottaa palkkansa haluamassaan suhteessa euroja ja markkoja. Oman valuutan käytöstä palkittaisiin pikkuisen suuremmalla määrällä ja valuutta olisi käyttökelpoinen vain Suomessa, jolloin se raha jäisi kiertoon omaan talouteen sen kasvua edistäen. Euroja voisi samaan tapaan käyttää myös Suomessa.
Valuuttaekosysteemi tuo vakautta myrskyisinä aikoina. Nyt meillä on vain Euro ja rahan luonteesta johtuen se valuu keskittymiin Suomen rajojen ulkopuolelle. Oma "talouskasvumme" kertoo karua kieltään.
Koeta nyt päättää, haluatko säästöjä vai lisää velkaa?
Velan takaisinmaksu on helpompaa inflaation aikana. Kun inflaatio nostaa hintatasoa, velan reaalinen arvo pienenee.
Purra kyllä ottaa velkaa enntysmäärän, mutta ei se ole taloustilannetta parantanut.
Se Purran velka on sitä parempaa velkaa, kertoi eräs persu tupaillassa,
Otetaan lisää halpatyövoimaa (työttömiä) kolmansistamaista maailma ja suomi pelastuu!!!
Tai sitten ei oteta ulkomailta työvoimaa vaan pistetään suomalaiset koulupudokas-persut siivoamaan assan vessat.
Haluaako punikit taas sotaa??
yli suuri velka, eu ja nato imee rahat ja elintason Suomesta.
Ollaan eu nato us alisteisia ja meillä on nyt nato-media peitto. Totuus katoaa propagandan alla.... Itsenäisyys on hävitetty ja aikamme ongelma on Länteen suomettuminen.
Suomi on joutunut peli-nappulaksi suurvaltasotaan. Se köyhdyttää, ja heikentää Suomea.
Voi sanoa että Suomen talouspolitiikka ja ulkopolitiikka ei osaa lännen kiskonta peliä pelata.
Suomi on Netto-maksaja, ilman todellista äänivaltaa, eu nato.
Tilanne on tosi heikko.
Suomen itsenäisyys on hävinnyt. Suomi on joutunut läntisen energia- ja raaka-aine ja inflaatio-, tulonsiirto- keinottelun armoille. Kilpailukyky häviää Suomesta. Elintaso laskee. Tilanne on huono.....
- Tässä tarkoituksella tehdyssä kriisissä, ukraina toimissa, us globalisti rahan aiheuttama tuho on suurta. Ahneus ja ylimielisyys tuhoaa.
globalisti raha, us, eu, nato, cia, gb mi6, lähti ristiretkelle itään,, vaihtoi ukrainan hallinnon.
- valtaan nostettiin tv-koomikko.
( -joka on omalle kansalleen yhtä tuhoisa , kuin 1930-40 L oli taidemaalari Saksassa..).
Samaa vallan anastamista, vaihtoa länsi globalistit ovat yrittäneet valkovenäjällä, georgiassa, moldoviassa.
Venäjä pysäytti globalistien ja naton ja keinottelu-rahan itään etenemisen, tuli sota...
Ukrainan hyödyntämisestä taistellaan. Ukrainan Luonnonvarat on suuret.
Nyt on ukrainassa kuollut jo nato kenraaleja ja nato upseereja, natomiehistöä sadoittain.. Palkka konsultteja. Nato on syvällä suossa.
Englantilaiset, ranskalaiset, puolalaiset. us, .. jne. Lisää siellä tuhoa. ja ajaa globalisti rahan etua !
Media on ohjattua. Nykyään Ollaan täysin vääristävän nato-propagandan alla, niin ikävä totuus siitä,
että länsi politikoilla ja länsi rahalla on verta käsissään --- jää kertomatta !!
Ukrainan menetykset on valtavat, yli 1/2 miljoonaa... ja sota invalidit lisänä.. toinen
1 /2 miljoonaa..
- Olisi aika lopettaa tämä länsi rahan ja globalistien uusi vietnam.
ukraina-vietnam tulee liian kalliiksi.
Ukrainasta ei saatu haluttua lebensraumia länsi-keinotteluun !!
Black rock, goldman sachs, rotschildit, haliburton, black river,, monsanto, exon mobil, royal dutch shell, useat pankit lontoo city, new york..wall street, jne,,jne,
jäivät ilman huikaisevia voittoja... Mutta esim. suuri sijoitus yhtiö blackrock on ostanut raha-pula zeleski juntalta ukrainan viljelysmaita halvalla !! Ukrainalaisilta on kohta myyty maatkin alta !!
Ja lähi-itää ja afrikkaa halutaan hallita ukrainan viljalla....
Lisäksi venäläinen on sotkenut ranskan siirtomaa-imperiumin saharan etelä-puolisilla alueilla !! Mullistuksia on ja ei ollenkaan globalisti rahan toiveitten mukaisia. Jopa dollarin ylivalta on vaarassa.
Aloittaako nyt globalisti raha suuren kostoretken, vai vetäytyy, kuin aiemmin vetäytyi vietnamista ja afganistanista ?
Us. raha taistelee viimeiseen ukrainalaiseen asti ?
Ihan kiitettävästi perussuomalainen valtiovarainministeri Purra on sitä velkaa tehnyt tänä vuonna. 39,4 miljardia kun lasketaan mukasn obligaatiot. Ksikkien aikojen ennätys.
https://www.valtionvelka.fi/tilastot/tilastoja_valtionvelasta/?pbi=992-dfe5b21e6461bf521d911fb70e109c56
Velka menee syömiseen, ei uusiin investointeihin.
Ukrainan sodalle syydetyt miljardit olisi tullut käyttää Suomen hyväksi!
Kyllä on Toopet päättäjät tässä maassa.
Ne olisi pitänyt antaa persuille kaljarahoiksi.
Devalvaatio - nyt sekin on mahdotonta.
Suomihan on siinä tilanteessa että joutuu ottamaan velkaa kyetäkseen maksamaan aiemmin otettujen velkojen korot. Eli valtio boostaa talouteen kokoajan.
Toinen mahdollisuus kun olisi että valtio pistää veroja lisää ja reilusti niin ettei sen tarvisi velkaa ottaa lisää velkojen maksuun.
Tuo säälittävää kun se koittaa karsia kulujaan. Samalla kun leikkaa valtion tulot pienenee. Kaikki leikkaukset siis kohdistuu valtioon. Tuo että leikkaa itse itseltään on hölmöläisen hommaa.