Kaksi nuorta naista asuu yhdessä. Miten heihin pitäisi suhtautua?
Tervehtiä täytyy, mutta miten osoittaa paheksuntaa niin että se näkyy?
Tervehtiä täytyy, mutta miten osoittaa paheksuntaa niin että se näkyy?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Älä osoita mitään paheksuntaa heitä kohtaan.
Osoita rakkautta ja pyri olemaan heitä kohtaan
ystävällinen.
Kerro sitten Jeesuksesta kun Pyhä Henki johdattaa
sopivan tilanteen. Mutta älä saarnaa pakonomaisesti
heille. Sinä et pysty käännyttämään ketään uskoon
Jeesukseen Kristukseen. Pyhä Henki käännyttää
ne, jotka kääntyvät. Ihmisen osuus on vain julistaa
Jumalan sanaa. Sana ja Pyhä Henki sitten tekee sen,
mikä ihmiselle on mahdottomuus; pelastaa ja vapauttaa
syntinen ihminen.
Jos olet uskossa, ja sinulla on hätä jonkun pelastuksesta,
sinä tietenkin rukoilet heidän puolestaan. Ja kun sinä
rukoilet jonkun ihmisen pelastumista, Jumala todennäköisesti
johdattaa sinut todistamaan Jumalan antamilla sanoilla.
Tai Jumala johdattaa jonkun toisen uskovan heidän luokseen
todistamaan Jeesuksesta Kristuksesta.
Silloin niiden sanojen kautta Jumala itse puhuu ihmiselle.
Siksi ihminen voi tulla uskoon koska hän kuulee Jumalaa.
Mvh J - K
Ei "täydy tervehtiä". Et reagoi mitenkään, kävelet vain ohi. Heillä on oikeus olla mitä ovat, mutta niin on sinullakin. Älä itse provosoi tilannetta. Ole, kuin et heitä näkisikään. Myöskään heidän ei pidä reagoida sinuun.
Kaupungissa kukin elää omaa elämäänsä, muita häiritsemättä.
Kaupunki opettaa, että naapureihin kannattaa pitää kohteliaat, mutta etäiset välit.
Kun tullaan liian tutuiksi, se mahd. aiheuttaa ongelmia: juoruilua, pikkumaisuutta ja tästä johtuvia valituksia, jopa kyttäämistä. Erilaista hyväksikäyttöä, turhia ovelle tulemisia, mahd. erilaista pummaamista.
Jokainen hoitakoon itse omat asiansa. Vain todellisessa avuntarpeessa voi soittaa naapurin ovikelloa. Jos tiiviisti asutussa kerrostalossa elettäisiin kuin maalaiskylällä, talo nk. slummiutuisi hetkessä. Olen tällaisenkin taloyhtiön aikoinaan nähnyt. Meno oli kuin Helvetissä.
Jos taloyhtiössä on esim. 100-150 asukasta, yleensä valtaosa on ihan asiallisia, mutta ennalta et voi tietää kuka / ketkä muutamat ovat niitä käenpoikia jotka sitten alkavat aiheuttaa harmeja. Jotkut liian tutuiksi tulleet voivat kuvitella, ettei monista hyvistä tavoista tarvitse piitata, "kun ollaan tuttuja".
Mene vihanhallinnan kurssille.
Kehotan yhä kokeilemaan taihirojalla käymistä. Jätin h:n pois, koskapa eppäilen robotin tuhoavan kommentteja varsin asiattomasti.
Miksi sitä paheksuntaa pitäisi osoittaa? Minäkin inhoan helluntailaisia, mutta en minä sitä heille mitenkään erikseen osoita.
Se on oikein. Jos vihaa uskovaisia, oli he sitten vaikka helluntailaisia, ei sitä tarvitse osoittaa. En uskovaisesta kaikesta pidä mutta niin kauan kun naapureiden elämä ei häiritse minua annan olla heidän rauhassa. Ihmisen voi toisesta pitää vaikka ei hyväksy heidän vakaumusta tai elämäntapaansa.
Miksi pitäisi osoittaa paheksuntaa? Tuo on taas sitä kristillistä ylemmyydentunnetta. Tuskin piittaavat pätkääkään
Kunniaväkivalta on pahasta.
Pyrit sänkyyn harrastamaan seksiä, piilo lesboituksesi tulee esille, jonka jälkeen rukoilet pääsyä kolmanneksi asumaan heidän kanssaan.
Heiluttele munaa !
Suhtaudu lesboihin samoin kuten muihin ihmisiin, ystävällisesti.
Meidänkin taloon saisi tulla asumaan vaikka kuinka paljon aina kauniita lesbonaisia.
toivoo: heteromies
Voihan he olla vain kämppiksiä! Minun naapurit eivät ole uskossa ja elämäntapa osoittaa etteivät ole uskossa vaikka ei harrastaisi tirkistelyä ja seurailua. Tervehdin, juttelen ja suhtaudun niin kuin aikoinaan työkavereihin, tuttuihin. Joskus olen saanut ehdotuksen osallistua sellaiseen joka ei sovi arvoihini. Olen kiittänyt kutusta ja ilmoittanut etten ole tulemassa. Parina kesänä on ollut taloyhtiön rantajuhla nyyttäriperiaatteella. Ovat ottaneet jonkin verran alkoholia mutta siitä olen kohteliaasti kieltäytynyt ja sanonut että otan toisen kupposen kahvia ym. Ei meidän tehtävä ole osoittaa mieltä ja moralisoimisellamme. Ovella minulla on kristillinen ovikoriste, taulu jossa saarella on majakka ja siinä raamatunteksti. Alussa ajattelin että tuleeko sanomista koska kerrostalontasanne on yleistä tilaa ja näkyyhän ovikoriste rapussa liikkuville. Koskaan ei ole sanomista tullut. Kun olen joskus harvoin joutunut huomauttamaan jostain yleisen säännön rikkomisesta niin puolustuksena on alkanut vetoaminen uskoon esim. että " et sinäkään niin hyvä ihminen ole, vaikka uskossasi oletat". Siihen olen sitten voinut sanoa ettei tässä nyt uskosta ole kysymys vaan talon sovituista säännöistä ja tavoista kun asia ei liity mitenkään uskontoon.
Olet aivan väärällä osastolla. Päässäsi on sahanjauhoja.
Helluntailaiset oikein yrittävät saada paheksuntaa itseensä keinoja kaihtamatta. Uhriutumenen ei oikein muuten onnistu.
Kävelevät kadulla käsi kädessä rakastuneen näköisenä. Oksettaa.
Se on sinun ongelmasi, ei heidän.
Rakkaus on kaunis asia 💗💗
Lesborakkaus oksettaa kyllä väkevästi.
Niinkö se menee !
Yleensä on kova kiire etsiä syy miksi ihmisiä oksettaa, syvästi kaivellaan asioita.
Koiranruokaakin on kaiveltu jo pitkään kun piskejäalkoi oksettaa!
Syystä että?
Mitä...eikö helluntail enää edes karkoteta kuten eeriksonin veljekset ja iso joukko vanhemmalla ajalla !
Körttipaavonkin poika tapettiin ja paavo oli käräjillä vaimokin heitti paistunpannulla, semmonenkin aika on lutterin historiassa tässä maassakin, puhumattakasn euroopan vainoista.
Luteril kirkko neuvotteli aatun kanssa siitä millainen kirkko masss sallitaan kunhan ensin on eurooppa valloitettu!
Voi herraisä.