Diabeteksen hoito ilman lisäsairauksia maksaa noin 1300 euroa/henkilö/vuosi. Diabeteksen hoito, kun siihen liittyy lisäsairauksia maksaa noin 5700 euroa/henkilö/vuosi.7.12.2023
Kansantauti maksaa
Anonyymi-ap
470
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Tuoreen suomalaisen arvion mukaan lihavuudesta aiheutuu yhteiskunnalle vuosittain vähintään runsaan 260 miljoonan euron kokonaismenot (Pekurinen 2005). Summasta vajaat 190 miljoonaa rasittaa terveydenhuoltoa ja loput sosiaaliturvaa. Terveysmenoista runsas puolet kuluu vuodeosastohoitoon ja 40 % lääkehoitoon.
Suomessa ei olisi kestävyysongelmaa jos kaikki kykenevät liikkuisivat kohtuudella.
Vähemmän lääkkeitä, enemmän lenkkareita. Pätee pitkälti myös diabetekseen.
Käytä suomea. Se on suomeksi sokeritauti.
Ihmiset syövät roskaruokaa, lihaa, makkaraa ja muuta epäterveellistä, makeisia ja rasvaisia ja makeita leivonnaisia eivätkä liiku. Ei ihme, jos lihovat ja sairastuvat moniin ns. elintasosairauksiin. Mieli ja kehokin voivat huonosti.