HS:n analyysin mukaan Marin perui kaikki jopa etäisesti leikkauksiin viittaavan päätöksensä. Hän siis pelasi oman suosionsa pussiin rahoittamalla yhteiskunnan menot velkarahalla, jotta suosio ei laskisi. Ja näinhän Marin sanoi jo ennen pm-vakanssiaan, että se hallitus, joka joutuu toteuttamaan Suomen välttämättä tarvitsevat leikkaukset, sopeutukset yms.. joutuu kokemaan kansan vihan. Sanna osti kansalta suosion velkarahalla.... ja nyt kansa maksaa sen itse.
Vieläkö joku kehtaa kuvitella, että Marin oli joku hyväntekijä tai "kaikkien aikojen paras" pääministeri? Huhhuh!.....
Vieläkö joku kehtaa kuvitella, että Marin oli joku hyväntekijä tai "kaikkien aikojen paras" pääministeri? Huhhuh!.....
Vastaukset 51
Vanhimmat
Sanna-kulttilaiset ei tätä niele, kun se fanaattisuus.
Täysiä hörhöjä ovat.
Enää vain demarien papat kannattaa Sannaa.
Hesari yllätti.
Joko kyseinen toimittaja erotettu?
Lähellä.....
Joo, ihme.
Marinin hallitus oli ensimmäinen hallitus, joka otti velkaa talouskasvua enemmän. Se on tilanne, josta tulee todella vaikea korjattava, ja nyt siitä yritetään syyllistää Orpon hallitusta XD VihervassaripeIIet ei koskaan yllätä. TäydeIIisiä tampioita.
Vihervassareiden pitäisi keskittyä raskaan teollisuuden tukemiseen niin, että mm. Telakat on Suomessa kilpailukykyisiä ranskan vastaaviin nähden. Silloin raskas teollisuus kykenee kilpailemaan maailmanlaajuisesti vasemmisto, herätys.
Asiaa!
Eikös tätä samanmoista velanottoa ole tehty jo neljän vaalikauden ajan?
Taantumassa elvytetään, ei leikata. Mihin nykyinen kurjistajahallitus ennätysvelkansa käyttää? Ei kansaan ainakaan eikä todellakaan talouskasvuun. Omaisuuskin myydään mysteerikuluihin. Jonkun taskut pullottavat.
Etkö vieläkään halua uskoa että nykyhallitus paikkaa marinin hallituksen älytöntä velanottoa
Taantumaa ollut jo yli 15 vuotta.
Laske vaikka sormilla, niin huomaat, että kyse on jostakin ihan muusta.
Mikä ihmeen HS analyysi? Jonkun toimittajan sepustus, millä aivoilla?
Kieltämättä nykyisen hallituksen "moraali" on varmaankin korkeampi kun se ostaa paljon suuremmalla velkarahalla pelkkää epäsuosiota. Sen sijaan, että olisi tasapainottanut verottamalla hyvätuloisia.
Politiikkaan kuuluuopportunismi. Proletariaatin ääntä ei kuunnella, toisin kuin ranskassa, sen vuoksi ranskan tehokas kasvua tukeva velanotto ei toimi Suomessa. Teollisuus kunniaan ja velkarahoitusta tuottaviin yksiköihin. Äärioikeisto ei leikkauskiimassaan tajua. Mistä se raha tulee. Kyllä kansaa vietiin taas.
Hallitukseentarvittaisiin järkevän vasemmiston ääntä myös. Kansa nukkuu?
Poliitikkojen kuuluu olla opportunisteja.sielläniistä on vähiten haittaa.
Olet varmaan demari? :D
No toimittajat ne yleensä lehdissä kirjoittelee.
Demareilla ei ole antaa mitään.
tuon tyyppisen asian nyt selvästi huomasi, rahaa jaettiin kelle ei kuulu,
yli mitoitettu määrä "avustajia" mistä lie puolue sisäpiireistä, kavaltaja vesoja ja murha ranisia tuettiin..
nyt taas vankeustuomittujen ja entisestä pois potkittujen sijaan
on "normaali hallitus tolkun ihmisineen"
jotkut kehtaa valittaa?
Tuleeko Sanna 2, seuraavien vaalien jälkeen. Leikitään jälleen upporikasta, koska se on niin ihkua. Köyhältä Italialta kysytään että paljonko laitetaan tulemaan.
Ukrainalta ei ole kysytty. Halla-aho on kertonut, että tukea tulee niin paljon kuin tarvitsee ja niin kauan kuin tarvitsee. Ja kovasti on kehuttu, että täydellisellä ukrainan kielellä, ihkua.
Purra on vippaillut jo yhtä paljon kuin Marinin hallitus. Miten se Purran isompi velkamäärä voi olla parempi kuin Marinin hallituksrn nollakorkoaikaan ottama laina kriiseistä selviytymiseen.
Ranskan sosialistihallitus ottaa velkaa ruokkiakseen valtion teollisuutta kasvun tiellä ja sen sanottiin olevan malli euroopalle. Minkä vuoksi sama ei onnistu Suomessa? Niin edellisiltä hallituksilta, poliittisissa opportunisissa unissaanunohtui hallituksien ydintehtävä ja niitä yhdistävä tekijä. Raha. Ilman rahasampoja ei ole jaettavia miljardejakaan, ei verotettavaa tuloa. Leikkauslinja on yksinkertaisesti väärä, jos tulopuoli tökkii
Meinaatko, että leikkaukset pitäisi ajoittaa nousukauteen?
Niin yleensä tehdään. Hillitään inflaatiota samalla.
Vasemmistolaiset taas kovin hiljaa.
Häpeävät.
No sehän oli katastrofi.
Jauho-Sanna ryhtyi sitten porvariksi....hhihihihihiih.
Rahaa on! -populismi upposi kansaan, vaikka oli silkka vedätys. Nyt tiedämme, että totuus on "Velkarahaa on!" ja myös sen, että siitä maksetaan itsemme kipeäksi.
Asuit ehkä ulkomailla koronavuodet. Täällä ei todellakaan ollut mitään kulutusjuhlia. Täällä yritettiin selviytyä. Yritykset huusivat lisää rahaa, oppositiostakin kuului sellaisia vaatimuksia. Ihmiset huusivat apua ja saivat ketkä saivat. Irvokasta jälkikäteen, miten siitä maalaillaan kuvaa, jossa rahaa on heitelty kaikkialle suosion ostamiseksi.
Samaa tehtiin muissakin pohjoismaissa. Kuitenkin hoidettiin myös taloutta.
Demareitten politiikkahan perustuu juuri tuohon, tuttavapiirissä on muutama demareita äänestävä, ja heidän ajatusmaailma on juuri tuollainen.
Mites hesari nyt tuollain?
Ihan oikein analysoi.
Demareista on tullut populisteja.
Narsisti ja opportunisti, silti vasemmisto rakasti pikku bilettäjää. Onhan kyseessä söpö ja taiteen sääntöjen mukaan uhriutunut nainen.
Oli maalle parasta, että Marin häipyi.
Purra on vippaillut pelkästään tänä vuonna jo 39,4 miljardia.
https://www.valtionvelka.fi/tilastot/tilastoja_valtionvelasta/?pbi=992-cdc7a8ac89dcaf463cba57dfe41c808b
Ihmettelen niitä, jotka eivät jo tuolloin tajunneet, että Marinin hallitus osti suosiota velkarahalla. Mukamas työllisyys lisääntyi, mutta se työllisyyden lisääntyminen maksettiin velkarahalla. Rahaa jaettiin holtittomasti sinne tänne tonne ja kavereille. Mistään ei haettu säästöjä. Turha vihervasemmiton on vinkua, että oli koronaa ja oli Ukrainan sota. Nykyhallitus joutuu ottamaan velkaa ja leikkaamaan, koska Marinin hallitus sössi talouden totaalisesti. Tuo hallitus oli tuhon hallitus.
Tytöt sopivat hallituksessa milloin mitäkin ja kuka saa rahaa mitenkin. Esim. Saarikko jakoi juuri ennen vaaleja 110 miljoonaa euroa ylimääräisiä lapsilisiä kaikille tuloista riippumatta siksi, että keskustan kannatus ei kyykkäisi. Eli Saarikko sai vaalirahaa rahoittaakseen omaa kampanjaansa 110 miljoonaa euroa.
Demarit kusettivat marinin johdolla
"Anonyymi
2024-11-13 10:22:55
Turha vihervasemmiton on vinkua, että oli koronaa ja oli Ukrainan sota. "
--------------------------
Että mekö tässä vingutaan.
Kyllä ne on peruSS mikä kitisee.
Korona ja Ukraina 22mrd
muu velka alle 20mrd.
Ei tuota tarttis edes mainita mutta ei, ei se vaan mene PerSSuille läpi.
-------------------Haukotus----------------
Kerropa sinä mulle, että mikä korona Suomessa oli vuonna 2019, kun demarit otti 10 mrd velkaa heti valtaan päästyään. Kiinassakin muistaakseni eka koronatapaus havaittiin syksyllä 2019. Suomeen korona tuli vuoden 2020 keväällä ja rokotukset alkoivat vuonna 2021 alkutalvesta.
"Anonyymi
2024-11-13 12:15:04
Kerropa sinä mulle, että mikä korona Suomessa oli vuonna 2019, kun demarit otti 10 mrd velkaa heti valtaan päästyään. "
----------------
Oliko tuo muka joku sun >Pointti< ?
Hallitukset ottaa yleensä velkaa.
Kyse on siis kokonais summasta ja siitä mikä sen loppu saldo on.
Tarkoitat varmaan tätä:
Sanna Marinista kertova uutuussarja tarjoilee virheellisiä kuvia lähihistoriasta
HS-analyysi|Fiktiossa ei tarvitse välittää totuudesta. Silti olisi kohtuullista, että historialliset ydintapahtumat olisivat edes jotenkin oikein, kun Yle julkaisee ”tositapahtumiin perustuvan” sarjan.
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000010748374.html
Marin oli paras pääministeri kautta aikojen.
Nykyään jauhoja saa gluteenittomanakin sano Olavi.
Kateus vie kalatkin vedestä.