Vasemmistolainen, oletko käynyt Leninin mausoleumille

Tai onko suurin haaveesi päästä joskus siellä käymään?
14122
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Olen demari ja joka vuosi olen käynyt siellä pyhiinvaellusmatkalla.

Äänestä
  • Hienoa..

    Äänestä

  • Et ole demari, olet persu

    Äänestä

Suurin haaveeni on päästä katsomaan ja kokemaan loistavan johtajan ja esikuvani monumentti hän on minun suurin innoittajani samoin kuin Putin

Äänestä
  • Kukaan ei ole epäillytkään, että Putin ei olisi teidän persujen esikuva

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Kukaan ei ole epäillytkään, että Putin ei olisi teidän persujen esikuva

    Meillä demareilla on ystävyyslehtikin puttelan sekä erityisesti ystävyysseura.

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Meillä demareilla on ystävyyslehtikin puttelan sekä erityisesti ystävyysseura.

    Joten käykö kateeksi?

    Äänestä

Ensin on kiire Latviaan, siellä poistetaan juuri neuvostomonumentteja, jotka on meille tosi tärkeitä.

Äänestä
  • Olet myöhässä. Ne poistettiin 2022.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Olet myöhässä. Ne poistettiin 2022.

    Persu käy hitaalla : )

    Äänestä

Olen käynyt kun kävin Moskovassa 2000-luvun alkupuolella. Käsittämätön diktaatorin ja diktatuurin muistomerkki. Tuollaiset saa minun puolestani räjäyttää hevonhelvettiin.

Äänestä

En ole käynyt, ei ole ollut haaveenani koskaan.

Oliko muuta kysyttävää?

Äänestä

Olen poliittisesti liberaali. Enkä suuresti pitänyt N:liiitosta. Sen sijaan bolsevikkien vallankumous ja toveri Leninin toiminta herättää minussa valtavaa ihailua. Tsaarinvallan ja Venäjän sikailevan johtavan luokan murskaaminen oli hieno homma.

Suomalaisetkin hyysäsivät aina Leniniä, ja tarkoituksena oli tuhota keisarin valta rakenteineen. Suomikin sai kivasti itsenäisyyden Leninin ansiosta.

Sitten esim. Turussa joku kananaivoinen sairaanhoitaja ja poliittinen pölvästi touhottaa Lenin-patsaan poistamista

Äänestä
  • Suomi sai itsenäisyyden ”Leninin ansiosta”, koska Leninillä oli kädet täynnä Venäjän sisällissodan takia, eikä hänellä riittänyt sotilaita lähettää Suomeenkin.

    Samalla tavalla saivat itsenäisyyden myös Ukraina ja Baltian maat. Ukrainan Lenin onnistui muutaman vuoden kuluttua liittämään vastaperustettuun Neuvostoliittoon. Suomen ja Baltian itsenäisyydetkin piti olla vain väliaikaisia.

    Suomen vasemmistolaiset hän yllytti aseelliseen kapinaan hallitusta vastaan ja liittämään Suomi neukkulaan. Hän ei vielä 1918 voinut lähettää sotilaitaan Suomeen, koska oma sisällissota oli pahasti kesken. Täällä olleet, entiset tsaarin armeijan sotilaat, hän määräsi auttamaan Suomen kapinallisia.

    Vasemmiston vallankumous ei täällä kuitenkaan onnistunut ja Leninin unelma jäi täyttymättä.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Tai onko suurin haaveesi päästä joskus siellä käymään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu