Kun universumin halkaisija oli millimetrin murto-osia, niin mitä oli sen ulkopuolella? Mitä on universumin ulkopuolella?
Kysymys on järjetön, koska universumilla ei ole ulkopuolta: universumi on kaikki mitä on olemassa.
Mitä oli olemassa ennen universumin syntyä?
Kysymys on järjetön, sillä universumi on ollut aina olemassa ja se on kaikki, mitä on olemassa. Aika-avaruus syntyi alussa ja mitään muuta olevaa ei ole ikinä ollut olemassa.
Ei siis ole aikaa ja tilaa universumin ulkopuolella, koska universumi on kaikki mitä on olemassa.
Jumalaa ei ole olemassa.
Vastauksia
7
137
Vastaukset
- Anonyymi
Miten ja mistä aika-avaruus syntyi?
Tyhjiöenergian väreilystä on väärä vastaus, koska tyhjiö on tilaa.
Miten ja mistä tyhjiö syntyi ja mikä oli sen halkaisija syntyhetkellä?- Anonyymi
Ja tila edellyttää aikaa ollakseen olemassa.
Mitään ei voi olla olemassa, jos aikaa ei ole.
Kaikki oleva edellyttää aikaa.
Onko ajalla alku vai ei?
Onko jotakin ollut aina olemassa?
Jos universumi on syntynyt ja sillä on alku - se on noin 13,8 miljardia vuotta vanha - niin se ei ole ollut aina olemassa. Jotakin on täytynyt olla olemassa ennen sitä.
Olemattomasta ei voi syntyä mitään, koska sitä ei ole olemassa. Jotakin on täytynyt olla olemassa aina. Sillä ei ole alkua. Mitä se on?
Jumala ei ole olemassa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja tila edellyttää aikaa ollakseen olemassa.
Mitään ei voi olla olemassa, jos aikaa ei ole.
Kaikki oleva edellyttää aikaa.
Onko ajalla alku vai ei?
Onko jotakin ollut aina olemassa?
Jos universumi on syntynyt ja sillä on alku - se on noin 13,8 miljardia vuotta vanha - niin se ei ole ollut aina olemassa. Jotakin on täytynyt olla olemassa ennen sitä.
Olemattomasta ei voi syntyä mitään, koska sitä ei ole olemassa. Jotakin on täytynyt olla olemassa aina. Sillä ei ole alkua. Mitä se on?
Jumala ei ole olemassa.Aika on universumin ominaisuus.
Aina on 13,8 miljardia vuotta.
- Anonyymi
Tässä on kysymyksiä, joihin meillä ei (vielä) ole vastauksia. Tolkun ihminen hyväksyy sen, tolkuttoman on oman mielenrauhansa takia keksittävä selitys heti. Silloin kelpaa ihan mikä tahansa.
- Anonyymi
Ikurouta?
- Anonyymi
Universumi on ollut aina. Muoto ja koko on vaihdellut, mutta aina se on jossain muodossa ollut.
Ja universumin ulkopuolella on sitä samaa, kuin mitä on pohjoisnavan pohjoispuolella. - Anonyymi
Koska Jumala on olemassa, on Hän ääretön ja ajaton. Joten Hän pystyi luomaan oman äärettömän energiansa voimalla mielensä mukaisen universumin, joka muotoutui Jumalan luomien luonnonlakien mukaisesti. Kaikki pyörii, atomit, planeetat, aurinkokunnat, galaksit ja vieläkin suuremmat järjestelmät. Kaikki toimii nerokkaiden voimien vaikutuksesta. Kun energia on pyörivässä liikkeessä, antaa se vaikutelman kiinteästä aineesta. Ainekin on puhdasta energiaa, Pientenkin partekkelien sisällä on suhteellisesti valtavasti tyhjää tilaa. Makro ja mikro fysiikka toimii itsestään sisäisten voimiensa vaikutuksesta. Jumalan haluaman alueen ulkopuolella on tietenkin tyhjää. Kaikki tässä maailman kaikkeudessa on käsittämättömän nerokasta suunnittelua ja toteutusta. Erään galaksin ulkoreunoille, muotoutui sopiva aurinkokunta, joka oli natemaattisesti todennäköisyyden mukaan tuleva. Tänne Jumala suunnitteli itselleen kodin. Persoona kaihoaa persoonien seuraa, ikuisuuksien yksinolon vastapainoksi. Jumala suunnitteli käsittämättömän nerokkaan fyysisen sähköis kemiallisen järjestelmän ja toteutti itselleen persooallisen seuralaisen, jolla oli vapaa tahto, jaka on persoonan edellytys. Hän oli jo suunnitellut henkisiä avustajia, enkeleitä, mutta he olivat hieman rajoitettuja avustavia olentoja. Persoonan vapaatahto, aiheutti ongelmia vielä karkeitten enkelien ja ihmisten joukossa. Hän joutui tuhoamaan, väärään suuntaan lähteneen ihmiskunnan. Vain uskollinen Nooa perheineen pelastui ja saimme uuden alun. Hän antoi myös Poikansa tulla sovittamaan ihmisten synnit, joihin ihmiset taas hurmaantuivat. Nyt olemme lopullisessa risteyksessä, valikoidumme, tahtomme mukaisesti, joko hyvyyteen tai pahuutee, oman vapaan tahtomme mukaisesti.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva5292619Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial532240Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras2062206Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131648Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2191499Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip501416- 971369
Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom621181Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise941151Unohdettu parannuksen kaste
Kuinka kauan kestää helluntailaisten kastekoulutus ja onko se tosiaan parannuksenkaste koulutusta ?6931055