https://demokraatti.fi/nyt-kuohahti-ben-zyskowicz-syyttaa-jarkko-elorantaa-kostosta
Suu kiinni pikkumies, itse aloititte haistattelun ja SAK:lla ja kaikilla työntekijöiden puolesta toimijoilla on täysi oikeus haistatella takaisin.
Suu kiinni pikkumies, itse aloititte haistattelun ja SAK:lla ja kaikilla työntekijöiden puolesta toimijoilla on täysi oikeus haistatella takaisin.
Vastaukset 36
Vanhimmat
Kokoomuksen kansanedustaja Ben Zyskowicz syyttää keskiviikkona palkankorotusvaatimuksensa esitelleitä SAK:laisia liittoja kostosta. Zyskowicz perustaa käsityksensä SAK:n puheenjohtajan Jarkko Elorannan esiintymisiin Ylen keskiviikon A-studiossa ja MTV:n torstain Huomenta Suomessa.
Simo Alastalo ja Johannes Ijäs
– Ei voinut välttyä siltä, että ainakin SAK:n puheenjohtajan mielessä oli suoranainen pottuilu Petteri Orpon (kok.) hallitukselle. Hän lausui useita piikkejä suoraan pääministeriä ja hallitusta kohtaan, Zyskowicz sanoo.
Viime vuonna sen varallisuus kasvoi 10 miljoonalla. Varallisuuden kokonaismäärällä mitattuna rikkain ammattiliitto on SAK:lainen Metallityöväen liitto (toukokuusta 2017 lähtien Teollisuusliitto). Sen varallisuus oli viime vuonna 213 miljoonaa euroa.28.6.2017
Syskovitsi hourailee omiaan.
Onko SAK kuten "vastarinnan akka" ja kaikintavoin vastustaa Hallitusta ja Suomen talouden laittamista kuntoon!
Suurilla palkankorotuksilla ja niitä edeltävillä lakoilla ei Suomen taloutta laiteta kuntoon!
Vuosia sitten Saksassa autojen tekijät suostuivat jopa PALKAN ALENNUKSIIN, että työpaikat säilyivät Saksassa!
Suomessa punikki on kommari ja aivotoiminta sakkaa... ja mennään 70s opeilla 2020 luvulla.
höpön höpön, Saksassa ei ole lomautusjärjestelmää niin kuin täällä, eikä edes työnantajapuoli halua siihen tehdä muutoksia Suomessa , paitsi itselleen edullisemmiksi, nyt riittää viikon ennakkoilmoitus.
Jos puhutaan duunarien joustoista ja "jäykistä työmarkkinoista", niin juuri tuon lomautusjärjestelmän vuoksi Suomessa on yksi euroopan joustavimmista työmarkkinoista, sama koskee irtisanomista. Eikä Saksassakaan palkkoja ole alennettu, siellä tehdään lomautusten sijaan lyhennettyä työviikkoa, jonka seurauksena tietysti palkka on normaalitunteja pienempi.
Mitä tulee Suomen hallitukseen, se ei laita taloutta kuntoon, vaan tuhoaa sen, kuten on kuluttajaluottamuksesta, kulutuksesta ja työttömyyden lisääntymisestä/konkursseista huomattu. huomattu.
Kokoomus Orpon porvarihallitus ajaa 1900-luvun luokka yhteiskuntaa takaisin Suomeen.
No säilyikö ne työpaikat?
Nyt on vähenemässä jopa 100000 työpaikkaa autoalalla Saksassa.
Sak pysyköön puheidensa takana. Työnantajat pienentäkööt palkkoja koska sak on luvannut korotuksia. Maksavat omistaan.
Älä viitsi persuilla.
Työntekijät ovat jääneet pahasti jälkeen palkoissaan. Nyt on aika korjata tilanne. SAK ja Teolisuusliitto ovat vakavissaan, suolipalstan kirjoittelut eivät asiaa muuksi muuta.
Juuri näin.
Zyskowics on tässäkin asiassa oikeassa, jokainen pystyy sen Elorannan puheista huomaamaan. Tavoitteena on lakkoilu, kun keväällä se kiellettiin poliittisista syistä. SAK on vasemmiston asialla...
Tietysti SAK on työntekijöiden asialla, se on päivänselvä juttu. Olisikin hullua, jos olisivat työnantajien puolella, siellähän on EK, joka pitää kyllä puoliaan. Miksi työntekijät eivät saisi pitää puoliaan? Tottakai saavat ja pitääkin.
SAK ei ole työntekijöiden asialla, vaan jäsenistönsä asialla (joka maksaa jäsenmaksut).
Siinä on vissi ero, SAK:ta ei kiinnosta paskan vertaa se että jos ja kun heidän jäsenensä joutuu työttömäksi omien vaatimustensa vuoksi.
Senhän Eloranta on viestinyt, ettei työttömyys ole heidän ongelmansa vaan valtio hoitaa sen puolen.
et ole ymmärtänyt sarkasmia, hallitus on todellakin hoitanut työttömiä, lisää ja rutkasti.
SAK voisi treenata yleislakkoa lakkoilemalla ensin SAK:ta vastaan, koska SAK jakoi potkuja toimistotyöläisilleen.
Viisastelee porvaritrolli tuhnussaan.
Syskovitsi räjäyttää tapansa mukaan.
Räksyttää
Sitähän ne koirat tekee.
Zyskowicz kirjoittaa asiaa. SAK:lta on kadonnut suhteellisuudentaju korotuksissa. Ei mitään tajua kuinka Suomen työllisyyttä nostetaan. Nuo 10 % korotuksia tarkoittaisivat ihmisten kilometritehtaille laittamista ja tuotannon valumista ulkomaille. Eli monta suomalaista duunaria työttömäksi. Missä todellisuudessa SAK elää? Vai onko sen tarkoitus haistella pitkät hallitukselle?
Vuoteen 2015 verrattuna hinnat ovat nousseet 23%
Palkat ovat nouseet samana aikana 10% eli tuossa on 13% vaje. Palkalla ei saa saman verran kuin vuonna 2015.
SAK pyytää itse asiassa maltillisia palkankorotuksia 4,9% vuodessa.
Ben on oikeassa.
2+2% toteutuu.
On siinä AY-pomoilla selittämistä!
Toteutuu mikä toteutuu mutta hallitusta kyykytetään ensin.
Siinä oikea elätti. Ikänänsä ei ole tuottavaa työtä tehnyt. Eduskunnan rakkikoirana olo ei ole työtä.
Mikään laki ei kiellä SAK:ta kostamasta.
SAK:n kannattaa pysyä lujana.
Tilannehan on se, että jos AY-liike suostuu mataliin palkankorotuksiin, että "työpaikat säilyisivät Suomessa", niin niille matalille palkankorotuksille ei tule loppua.
SAK:n pitää tehdä selväksi, että vastedes otetaan kunnon palkankorotukset. Ja että jos tuotanto siirretään ulkomaille, niin noiden yritysten omistajien ja johtajien kannatta olla varovaisia liikkuessaan Suomessa, eli heidänkin on parasta häipyä lopullisesti Suomesta ulkomaille ja paluuta ei ole.
Säkö täällä Suomessa luulet määräilevä toisten mitä kukin tekee omaisuudellaan.
noh, on tuossa perääkin, esim tuhannet Viroon siirretyt yritykset (postilaatikko). Operoivat kuitenkin edelleen Suomessa. Kyllä tuollaisille olisi syytä laittaa jo porttikielto tänne sen täällä saadun liiketoimintakiellon lisäksi.
On vaan kumma.. Meikän ostovoima ei ole vähentynyt yhtään. Saan palkkaa jopa enempi kiitos tuloveron laskun.
Jaa? no olet kuin blondi aikoinaan, joka sanoi ettei bensan hinta ole noussut, olen satasella tankannut aina.
Kuvitteletko punikki paremmin tietäväsi toisten asiat kuin omat surkeet asiasi.
Punikit tuhoaa kaiken monella tavalla. Ahneudella, haitallisella maahanmuutolla, ennallistamisella.
"Ben on oikeassa.
2+2% toteutuu.
On siinä AY-pomoilla selittämistä"
Katsotaan ihan rauhassa.
Toivottavasti AKT ilmoittaa vuoden lakosta, niillä on varaa, porukat ovat vähintäänkin keski-ikäisiä ja tileillä rahaa. Haluaisin nähdä tuon jälkeen häkämiehen ja pentikäisen naaman.
Olisihan ne keväälläkin olleet valmiita jatkamaan lakkoa omalta osaltaan, keskusjärjestö kuitenkin päätti lopettaa lakkoilut.