Erinomainen olut ja plussaa että erottuu massasta. Tulee hieman mieleen Tornion Panimon Merilappi Gose, jota ei enää valitetavasti heidän valikoimastaan löydy.
Mielenkiintoisena yksityiskohtana on voimakas savun tuoksu Oluessa, joka ei kuitenkaan täysin tule esille maussa yhtä voimakkaana. Tämä ei itseäni haitannut lainkaan. Enemmän mielenkiintoinen haju vs makuaisti kontrasti ero. Pisteet myös siitä ettei Olutta ole pilattu korkeilla hiilihapoilla.
Maukas juoda kylmänä ja erinomaisen oluen ominaisuuden johdosta sopii myös nautiskeluun. Ei huonone lainkaan, vaikka antaa lämmetä ja juopi hiljakseltaan.
Kannattaa kokeilla.
Takatalo & Tompuri Kaski Kylmäsavulager
3
127
Vastaukset
- Anonyymi
”Tulee hieman mieleen Tornion Panimon Merilappi Gose…”
Miten sitrusmaisen hapan ja suolainen pintahiivavehnä voi muistuttaa lageria, joka on pohjahiivaolutta? Onko näissä gose ja savulager vain nimiä ja olut on samaa tasapaksua bulkkilageria?- Anonyymi
Voi olla että muistelen väärin Gosen koostumusta, mutta hieman samanlaisen oloisia.
Kyseinen Kylmäsavulager Takatalo Tompurilta on kohtuu kaukana siitä millaista lager olut yleensä on. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voi olla että muistelen väärin Gosen koostumusta, mutta hieman samanlaisen oloisia.
Kyseinen Kylmäsavulager Takatalo Tompurilta on kohtuu kaukana siitä millaista lager olut yleensä on."Voi olla että muistelen väärin Gosen koostumusta, mutta hieman samanlaisen oloisia."
Gose on mieto olut ja jos happamuus ja suola on jätetty maussa vähiin niin sitten varmaan muistuttaa lageria.
"Kyseinen Kylmäsavulager Takatalo Tompurilta on kohtuu kaukana siitä millaista lager olut yleensä on."
Jep, savu muuttaa erityisesti profiilia. Oletko maistanut muita savuoluita? Miten vertautuu esimerkiksi Schlenkerlan savuoluisiin?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 843412
- 771357
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.1821339Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401040Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd1051000Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.310952- 43859
- 95857
Milloin ymmärsit
Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os78845Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en124835