Onko sairaanhoitajan ”pakko” merkata botox-hoito Kantaan? Onko tämä tapa merkki siitä, että hän on Valviran laillistama botox-hoidon antaja? Eli siis botox-koulutuksen käynyt henkilö.
Viimeksi kävin sairaanhoitajalla botox-hoidossa ja mitään merkintää ei tullut Kantaan?
Aiemmin kävin nimekkäässä hoitolassa, josta merkitään Kantaan botox-hoito ja mm. Profhilo.
Botox-hoito Kantaan?
3
454
Vastaukset
- Anonyymi
Sairaanhoitaja ei ole laillisteetu hoitaja tekemään botox hoitoja. Vain lääkärit voivat valtuuttaa sairaanhoitajan tekemään hoidon. Sairaanhoitajat eivät itseasiassa voi edes saada lupaa yksityisenä toimijana. Tätä rikotaan monessa hoitolassa jossa sairaanhoitaja tekee yksin hoitoja.Kannattaa ilmoittaa valviralle.
- Anonyymi
Niin totta. Todella kyseenalaista on sekin että sairaanhoitajat pistelee botoxia sellaisilla klinikoilla joissa on lääkäri paikalla tyyliin kerran kuussa. Lääkärin pitää olla oikeasti tavoitettavissa niin että hän voi hätätilanteessa tulla paikalle nopeasti.
Seuratkaapa noita klinikoita ihan huviksenne. Itse käyn vaan lääkärin tai hammaslääkärin luona koska heillä on oikea lupa tehdä näitä hoitoja.
- Anonyymi
Tätäkään ei moni tiedä. Eivätkä kaikki asiakkaat myöskään ymmärrä eroa botuliinin ja hyaluronihapon välillä.
Saisi olla tarkemmin valvottua toimintaa ja markkinoinnin myös vastuullisempaa kuin mitä se nyt tällä hetkellä on.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m794421Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1013850Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363519- 513150
- 402638
Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu182529Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest222322- 232006
UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?
Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami151752Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?
Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?351715