Kaiken ansaitun raamattuun kohdistetun kritiikin jälkeen ajattelen, että se mitä on jäljellä, on rakkauden, armon ja välittämisen symboli. Se ei edellytä Jeesuksen seuraamista, seurakuntaan kuulumista eikä harmagedonin odottelua.
Jos ihmiset haluavat paremman maailman, meidän on tehtävä se itse.
Mitä ajattelette tästä?
Jos ihmiset haluavat paremman maailman, meidän on tehtävä se itse.
Mitä ajattelette tästä?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kukin voisi aloittaa itsestä.
Peräilmaa täytyy kyllä osata päästellä. Se on yleismaailmallinen kaunis tapa, ja varmasti lähentää eri satuolentoihin uskovia.
Anonyymi-ap 2024-11-18 08:58:01
" mitä on jäljellä, on rakkauden, armon ja välittämisen symboli. Jos ihmiset haluavat paremman maailman, meidän on tehtävä se itse. Mitä ajattelette tästä? "
-Voisi ottaa vanhoista vartiotorneista valokopioita, maailmanlopun ennustevuosien kohdalta, sellaisista vanhoista opeista, joiden olemassaolo on vaadittu JT:t kokonaan nyt kiistämään.
Kopioita tulisi toimittaa yksittäin JT:ien postiluukkuihin. Ydinkohdan alle voi toki vetää punaviivan.
Tuo voisi auttaa JT:ia tajuamaan missä ovat mukana ja helpottaa lahkosta irtautumista.
Mikä olisi kohtuullistakin. Onhan vartiotorniseura jo pystynyt perustamaan itselleen sijoitusyhtiönkin, Irlantiin.