Olen syönyt 1.5 vuotta olanzapin 5mg unettomuuteen. Jatkuvasta unettomuudesta en ole kärsinyt, vaan sitä on ollut stressaavissa elämäntilanteissa. Olen pari kertaa yrittänyt lopettaa, mutta hirveän olon takia olen aloittanut uudestaan. Nyt päätin lopettaa sen haittojen ja toimimattomuuden vuoksi hitaammin kuin aiemmin. 3kk takana, olo ollut voimaton, paha olo, päänsärkyjä, päässä soi, välillä ahdistusta/masennusta, apaattisuutta. Nyt olen syönyt 3.5 vk n.1mg annosta. Tämä aika on ollut todella vaikea. Kuvaan on tullut univaikeudet. Yöllä on kummallisia kehotuntemuksia, ylivilkkaita ajatuksia, joten en saa nukuttua kuin pätkiä. Muutama päivä sitten yöt menivät jo hyvin ja olo voimistui, pystyin tekemään asioita, pahoinvointi helpottui. Nyt kuitenkin unet ovat taas edellä mainitunlaiset, todella pahaolo taas. Onko muilla käynyt näin, että vieroitusoireet ovat helpottuneet ja sitten taas pahentuneet, vaikkei ole annosta muuttanut? Olo on hirveä. Jos olisin ymmärtänyt mitä lääkäri minulle määräsi, niin en olisi ikinä aloittanut..
Olanzapin vieroitus ongelmia
Anonyymi-ap
0184
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset
Vanhimmat
Ei vielä vastauksia
Aloittaja odottaa vastauksia. Kerro oma näkemyksesi ensimmäisenä.