Perunat onkin jo kiehumassa. Sitten ne pitää jäähdyttää ja laittaa jäänkaappiin. Jäänkaapista voi ottaa perunat ja laittaa ne paistinpannuun. Paistettujen perunoiden kanssa voi ottaa muutakin settiä pannulle, kuten alelaarin kinkun suikaleet. Yhdessä ne ovat sellainen annos, että maustettuna ne antavat hyvää mieltä ja estävät nälkää hetkeksi aikaa.
Mitä kaikkea erilaista te olette rakentaneet perunoista?
Peruna on ruoka ihan oikea
19
256
Vastaukset
- Anonyymi
Peruna on nykyään kallista..
90 luvulla sai markan kilo .
Normihinta oli markka 90 penniä ja tarjouksesta sai markalla kilon. - Anonyymi
AP on tolkun ihminen!jos raha on vähissä.pitää säästää kaikessa.
Perunaa,*kotimaista* uunilenkkiä, porkkanaa . Saa makkara kastikkeen,makkra
Keiton ym...muusia ym halpaa hyvää !
Ensi viikolla makaronia... Kyllä näillä pärjää!
Mutta kulttuuri väki tiukoilla,,budjetti 530milj...leikataan 17milj..hirveä huuto!
Nyt valoja päälle!!!- Anonyymi
En käytä koskaan valoja, vaikka vaikuttaakin siltä, että niiden käyttöä ei juuri huomaa sähkölaskussa. Kesähän on sitä aikaa, kun sähköä menee paljon jäähdyttämiseen. Muuna aikana on sitten paljon halvempaa.
Internetistä saa kaiken kulttuurin, kun ei ole televisiota. Ja tilaisuudet ovat aivan liian kalliit. Alelaarilta toiselle voi kulkea, jos ei ole sairas tai kipeä. Vaikka osa kaupan edustajista ei pidäkään siitä, että köyhä tulee heidän elintarvikeliikkeeseensä.
Kolmas asia on sitten juomat, joita joutuu valmistamaan. Kotikalja olisi hyvää, sima olisi hyvää ja myös mehut. Maitokin, erityisesti punainen maito on hyvää jäätävän kylmänä ja myös cola juomat. Jääpalat tai alennushintaiset pakastemarjat viilentävät mukavasti ja toimivat karamellien korvikkeina. Jääpaloihin voi laittaa makunesteitä, kuten appelsiini ja omenamehua. Silloin ne ovat erityisen raikkaita.
Ja, kun aivan puilla paljailla ollaan, niin otetaan tipat vesijohtovettä, mutta se on vähän sellaista mitä se on. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En käytä koskaan valoja, vaikka vaikuttaakin siltä, että niiden käyttöä ei juuri huomaa sähkölaskussa. Kesähän on sitä aikaa, kun sähköä menee paljon jäähdyttämiseen. Muuna aikana on sitten paljon halvempaa.
Internetistä saa kaiken kulttuurin, kun ei ole televisiota. Ja tilaisuudet ovat aivan liian kalliit. Alelaarilta toiselle voi kulkea, jos ei ole sairas tai kipeä. Vaikka osa kaupan edustajista ei pidäkään siitä, että köyhä tulee heidän elintarvikeliikkeeseensä.
Kolmas asia on sitten juomat, joita joutuu valmistamaan. Kotikalja olisi hyvää, sima olisi hyvää ja myös mehut. Maitokin, erityisesti punainen maito on hyvää jäätävän kylmänä ja myös cola juomat. Jääpalat tai alennushintaiset pakastemarjat viilentävät mukavasti ja toimivat karamellien korvikkeina. Jääpaloihin voi laittaa makunesteitä, kuten appelsiini ja omenamehua. Silloin ne ovat erityisen raikkaita.
Ja, kun aivan puilla paljailla ollaan, niin otetaan tipat vesijohtovettä, mutta se on vähän sellaista mitä se on.Aika hämärältä tosiaan vaikutat
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aika hämärältä tosiaan vaikutat
Jos menee laskut yli, niin sitten ei voi käyttää valoa, jos niitä todella tarvitsee. Ja pitää maksaa ulosottoa. Parempi se vaan yrittää tulla omillaan toimeen ja säästää kesäksi, että on sitten mistä ottaa, kun tarvitsee sitä sähköä.
- Anonyymi
Savolaista maistuvaista totesi peruslaakimies savolaisen uuvatin raakamakkarasta kuopiossa, savossa.
- Anonyymi
Tein eilen perunoista kaksi laatikkoa pakkaseen joulua varten, 1.5 l.
Viipaloin perunat, paitoin possunsuikaleita 300gr -30% sipulia ja valkosipulia, pippuria , suolaa ja savupaprikaa. Laiton mössön perunaviipaleiden väliin ja päälle 2dl kuohukermaa 1,2 euroa.
Janssonin kiusaus oli toinen. Perunaviipaleet, anjovisfileet ja purkin liemi, alle 2 euroa,päälle perunaa ja purkki kermaa.
Paistoin niitä molempia uuunissa yhtäaikaa tunnin 175 asteessa.
Kaksi kiloa perunoita maksoi tarjouksessa euron. - Anonyymi
Perunamuusi ja kalapuikot, siitä tulee alle 2 euron ateria ja sillä pärjää koko päivän.
- Anonyymi
Perunaa on montaa sorttia.
Jauhoperunat maukkaita voissa paistettuna. justiin paistoin kananmunan kanssa.
Kohta sitten neljän viljan puuroa ja tomaattimurskaa.
Kotimaista neljää viljaa.pitää nälkääkin hyvin poissa. - Anonyymi
Liimana käytettiin lastentarhassa 80-luvulla.
Se on liimaa myös suolessa. Jos kertyy kiloja eikä maha toimi kunnolla, peruna pois. Se on kropalle karamellia.- Anonyymi
Jos potaatti pysyy vatsassa, niin sen parempihan se vaan köyhälle on, että ei toista tarvitse olla heti perään laittamassa. Ja kuten on esille tuotu, voi potaattien kanssa paistaa erilaisia kinkkusuikaleita, joita alelaareista löytyy. Mausteeksi sipulia ja purkkiherneitä.
Juomaa vain saisi olla enemmän. Se on aika karua vesihanan kanssa operoida.
- Anonyymi
Perunoita on tullut pyöriteltyä käsissä ja paljon muuta (NAISIA) 70 ja 80 luvuilla.
Hommia riitti aikuisille ja nuorille, lapsillekin.
Perunoista poisteltiin idut isosta kuormasta ja eikun myyntiin.
Näin uniakin eri vihanneksista ja viljoista.. ainiin ja niistä tytöistä, ahkeria olivat. - Anonyymi
Melko lapsellista huttua...
- Anonyymi
Voihan niistä valmiiksi keitetyistä perunoista tehdä uuniperunoitakin, laittaa leivän päälle siivutettuina, tehdä muusia, laittaa omelettiin kinkun kanssa, tehdä perunasalaattia, tilliperunoita. Vaikka mitä
- Anonyymi
Kyllä, jos on puhdasta perunaa niin siitä voi tehdä monenlaista. Perunamuusi on itseasiassa pula-ajan leivänpäällinen. Nykyhinnoilla yhä useampi lapsi ja nuorikin näkee nälkää. Liian kalliit seinät ja tarvikkeet saavat ihmiset voimaan pahoin. Ennen aikaan köyhyydessä vanhemmat saattoivat nähdä nälkää, että lapset saavat ravintoa. Tämän päivän köyhyys on jatkuvaa elintarvikkeiden puutosta ja hanaveden uhkaa. Miten paljon paremmin ovat asiat silloin, kun veteen saa vitaminoivaa makua esim. mehuista marjoista ja hedelmistä? Kansankeittiö voi tarjota ihmisille mahdollisuutta jokapäiväiseen leipään ja kansalaistyö oikeuksia leivänpäälliseen. Siten kaikki hyötyvät.
- Anonyymi
Perunakiljua
- Anonyymi
Perunahan on terveellinen ruoka, juuri oli lehdessäkin juttua asiasta.
Ja on monipuolinenkin vielä.- Anonyymi
Juu niin on. Perunamuussia, perunoita kuorineen, perunat kuorittuna, ranskanperunat, uuniperunut, lohkoperunat, paistetut perunat. Paistetut perunat kuorineen. Perunasoppaa..
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juu niin on. Perunamuussia, perunoita kuorineen, perunat kuorittuna, ranskanperunat, uuniperunut, lohkoperunat, paistetut perunat. Paistetut perunat kuorineen. Perunasoppaa..
Kyllä. Puhtoperunoista saa niin montaa erilaista aikaiseksi. Saa perunaa ravintorasvalla, suolalla, mausteilla, tillillä, yrteillä jne. On sipsit ja muut.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2053121Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391600Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus931451- 891349
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461314Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1551228Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121168Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze123999Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89922Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44803