Terapiastako apu jokaiseen tappioon

Anonyymi-ap

24

365

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Alustaja on oikeassa sillä näyttää siltä että jokaisella suomalaisella on kohta jokin diagnoosi mihin vedota jos työnteko ei oikein iske.

      • Anonyymi

        Ihan sairasta


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ihan sairasta

        Todellakin sitä.


    • Ja mitä on "amerikkalaistyylinen paapominen"? Tunnetaanko Amerikka jotenkin erityisen paapovana maana?

    • Anonyymi

      Hyvähän se on jos ihmiset viimeinkin uskaltavat hakeutua terapiaan, eikä pelkää leimautumista niin kuin aikaisemmin, mutta tuskin sitä nyt kuitenkaan joka pettymykseen, suruun ja ahdistukseen tarvitsee diagnoosia hakea.

    • Anonyymi

      Ihan hulluksi on mennyt.

    • Anonyymi

      Ei terapiassa ole mitään väärää jos se vain tuo avun. Jos sen kautta löytää, ilon, rauhan, viisauden sekä rakkauden, niin sinne. kannattaa mennä vaikka ei olisi muuta kuin että että on tavallinen tasamaan tallaaja.

      Mutta jos se ei auta mitään, jos sieltä tulee pois yhtä pöllähtäneenä kuin sinne on mennytkin, niin turhaa on se on silloin oli psykoosi päällä tai ei.

    • Kovin on suomalaisista tullut herkkähipiäisiä, missä se suomalainen Sisu luuraa? 😼

      • Anonyymi

        Kerropa se kun aina selittelet jostain vainoista.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Kerropa se kun aina selittelet jostain vainoista.

        Minä kyllä kestän vainosi. 😺


      • Anonyymi

        Sanos muuta.


    • Anonyymi

      Hakutulos
      tulemus:ut:x
      1. Matt. 24:27 Sillä niinkuin salama leimahtaa idästä ja näkyy hamaan länteen, niin on oleva Ihmisen Pojan tulemus.

      2. Matt. 24:37 Sillä niinkuin oli Nooan päivinä, niin on Ihmisen Pojan tulemus oleva.

      3. Matt. 24:39 eivätkä tienneet, ennenkuin vedenpaisumus tuli ja vei heidät kaikki; niin on myös Ihmisen Pojan tulemus oleva.

      4. 2.Tess. 2:9 tuo, jonka tulemus tapahtuu saatanan vaikutuksesta valheen kaikella voimalla ja tunnusteoilla ja ihmeillä

      5. Jaak. 5:8 Olkaa tekin kärsivällisiä, vahvistakaa sydämenne, sillä Herran tulemus on lähellä.

      6. 2.Piet. 1:16 Sillä me emme seuranneet viekkaasti sommiteltuja taruja tehdessämme teille tiettäväksi Herramme Jeesuksen Kristuksen voimaa ja tulemusta, vaan me olimme omin silmin nähneet hänen valtasuuruutensa.

    • Anonyymi

      Jos kallonkutistajasta on jotain apua, niin sitä voi käyttää. Jos hullumpi kuin itse, niin turha on pakeille mennä.

    • Anonyymi

      On, sellainen perusvitutuskin, joka on silloin tällöin aivan normaalia lannistaa monet ihmiset.

      Vastoinkäymiset kuitenkin kasvattavat, ihminen tarvitsee niitäkin oppiakseen elämään.

      Ja on vitutukseen muitakin lääkkeitä kuin pillerit, muuta elämääsi sellaiseksi ettei vituta. Itse juuri vuoden pohdinnan jälkeen irtisanoin itseni, miksi tehdä työtä, joka ei enää tunnu miltään?

      -a-teisti-

    • Anonyymi

      Laiskuuteen ei välttämättä ole edes lääkettä. Se on ihmisen luonnollinen ominaisuus koska alunperin ihminen luotiin paratiisiin ilman työn rasitetta. Vasta syntiinlankeemuksen jälkeen piti ansaita leipänsä otsa hiessä.

      Siitä syystä ihmisessä on sisäsyntyinen laiskuus ja työn vieroksuminen.

    • Anonyymi

      Jos voi olla kelle tahansa kallonkutistajalle ylivoimainen tehtävä tehdä patalaiskasta työhön vierottuneesta hyypiöstä ahkeraa ja tunnollista yhteiskunnan kansalaista.

      Saattaa olla että kallonkutistaja nostaa kätensä pystyyn ja sanoo että ole mikä ole, mikä minä olen sinua muuttamaan.

    • Anonyymi

      Oikeastaan aivan vihonviimeiseksi kannattaa kallonkutistajalle mennä sanomaan sitä että on patalaiska vätys eikä oikein huvita tehdä mitään. Ei ainakaan mitään mitä joku käskee tekemään.

      Jos niin erehtyy tekemään, niin saattaa kallonkutistaja kovin pillastua, että ei minunkaan tässä kyllä yhtään huvittaisi kuunnella sinun tyhjänpäiväisiä jaarituksia, vaan olla kotona loikoilemassa, joten alapas kalppia siitä matkoihisi, niin on sullakin edes jotain tekemistä.

    • Anonyymi

      Ihan maanista touhua.

    • Anonyymi
    • Suomessa kuitenkin elävät maailman onnellisimmat ihmiset.

    • Hei kaikille,

      Joskus keskustelu ammattilaisen tai vertaisen kanssa voi helpottaa ja tuoda uusia näkökulmia. Laitan tähän tiedoksi infoa eri auttamitahoista, joista voi halutessaan saada apua ja tukea elämässä eteen tulevissa ongelma- ja kriisitilanteissa.

      - Tukinet.net - Tukipisteesi netissä https://tukinet.net/

      Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilö löytyy esimerkiksi MIELI Tukisuhteesta. https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/

      Lisäksi ma-ke klo 15-19 ja to klo 15-21 on aikuisten kahdenkeskinen MIELI Kriisichat, jossa voi jutella päivystäjän kanssa mistä tahansa mielessä olevasta huolesta tai hankalasta elämäntilanteesta.

      Tukinetissä on llisäksi monenlaisia ryhmächattejä ja keskusteluryhmiä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja.

      Tukinetin kaikki palvelut saa käyttöönsä rekisteröitymällä palveluun anonyymisti. Osaa palveluista voi käyttää ilmankin rekisteröitymistä.

      Keskusteluapua kriisissä on mahdollista saada matalalla kynnyksellä myös:

      - MIELI Kriisipuhelin

      Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin MIELI Kriisipuhelin päivystää24/7 numerossa 09 2525 0111.


      Ystävällisin terveisin
      MIELI Kriisikeskus Helsinki/Kata

    • Anonyymi

      Patalaiskuudelle terapia tuskin mitään voi.

      Tai halulle siihen.

    • Anonyymi

      Jos sattuu patalaiskuus iskemään, niin ei kannata mennä sitä terapeutille sanomaan, vaan kertoa että pääsi iskemään työhulluus. Kun terapeutti sitten antaa siihen ohjeet, että tee näin ja noin sekä kertoo lohduttavia sanoja, niin kääntää mielessään kaiken päinvastaiseksi, niin sitten se käy ohjeeksi patalaiskuuteen.

      Pitää pitää toimia, sillä eihän kukaan ilkeä tunnustaa olevansa patalaiska tai jos tunnustaa, niin pian joutuu terapeutti itse terapiaan.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille

      Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest
      Maailman menoa
      95
      6672
    2. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      461
      4768
    3. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      127
      2680
    4. Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?

      Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed
      Maailman menoa
      140
      2393
    5. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      2
      2129
    6. Pituuden mittaaminen

      Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m
      Sinkut
      33
      1157
    7. En tiedä enää

      Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su
      Ikävä
      70
      1063
    8. Luuletko, että löydetään vielä

      Yhteys takaisin? En tiedä enää mitä tehdä... tuntuu jo että olen vieraantunut sinusta. Naiselta
      Ikävä
      53
      1030
    9. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      103
      993
    10. Ajatteletko koskaan

      Että rikoit luottamukseni?
      Ikävä
      73
      872
    Aihe