Mihin Suomen ortodoksinen kirkko oikein on menossa? Koko ajan kantautuu toinen toistaan liberaalimpia kannanottoja sekä tavallisilta maallikoilta, papistolta, että nyt jo piispatasoltakin.
Nyt viimeisimpänä on ollut tapetilla jo ties monettako päivää hiippakuntasihteeri Kaj Appelbergin kannanotto Suomen ortodoksisen kirkon liberalisoitumista vastaan. Asiaan haluttiin yhdistää myös Ukrainan konflikti, jonka Appelberg kuitenkin selkein sanoin tuomitsi.
”Hiippakuntasihteerin homofobiset ja tasa-arvoa ja kirkon ympäristövastuuta vähättelevät kommentit olivat valitettava, mutta myös osuva esimerkki siitä, millaista ajattelua museaalinen käsitys traditiosta voi tuottaa”, arkkipiispa Leo kirjoittaa.
Onko todella näin, että avioliiton varaaminen vain naiselle ja miehelle, on Suomen ortodoksisen kirkon primaatin mukaan museaalinen käsitys traditiosta?
https://aamunkoitto.fi/ajassa/arkkipiispa-leo-vaikeneminen-vaaryydesta-kirkon-epapoliittisuuteen-vedoten-hiljaista
Mihin menet, Suomen ort. kirkko?
5
591
Vastaukset 5
- Anonyymi
Nyt jos koskaan tarvitaan rukouksia sen puolesta, että Herra lähettäisi sellaisen arkkipiispan, joka kykenee johtamaan Suomen ortodoksit hengellisesti rakentavalle tielle.
- Anonyymi
Ikävä kyllä valitsevat media neutraalin elian joka vain keskinkertaisesti kollottaa julkisuudessa saamatta mitään aikaan
- Anonyymi
Leo on laatinut kirjoituksen, joka on kuin balsamia haavoille.
- Anonyymi
Käsittääksei AP ei puhunut mitään avioliittokäsityksestä.
- Anonyymi
Kyllä tulisi hävinneen ymmärtää, mihin on sotkeutunut. Ei häviötään purkaa katkerin sanoin. Valta usein sokaisee. Varsinkin jos se on kytköksissä pahuudessa sokeisiin valtiovaltoihin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2291964
Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!
Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.2601154- 20985
Vaikea löytää samantyylistä miestä
Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i125686- 38669
Martina ja Muhis
Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤224658Rasismi ahdistaa.
Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa201587- 38418
- 50418
Olenkohan tunteideni kanssa yksin?
Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell42412