Suomen velkasuhde on tämän hallituksen aikana noussut 85 prosenttiin, kun se Marinin hallituksen aikana vakiinnutettiin 75 prosenttiin.
Kuulostaa pahalta, varsinkin kun talous muutenkin sakkaa eikä mitään suurta kasvua ole ennusteiden mukaan tulossa, millä velat maksettaisiin. Siksi Purra heiluu hurjana sakset käsissä, ja valtiovarainministeriö lukee madonlukuja.
Mutta onko koko hirmuvelka sittenkään totta?
Suuri osa velasta johtuu laskentatavan muutoksista. Toinen syy on valtiovarainministeriön oma moka, kun he muuttivat edulliset kiinteäkorkoiset lainat vaihtuvakorkoisiksi.
Lue artikkeli
https://yle.fi/a/74-20119428
Kuulostaa pahalta, varsinkin kun talous muutenkin sakkaa eikä mitään suurta kasvua ole ennusteiden mukaan tulossa, millä velat maksettaisiin. Siksi Purra heiluu hurjana sakset käsissä, ja valtiovarainministeriö lukee madonlukuja.
Mutta onko koko hirmuvelka sittenkään totta?
Suuri osa velasta johtuu laskentatavan muutoksista. Toinen syy on valtiovarainministeriön oma moka, kun he muuttivat edulliset kiinteäkorkoiset lainat vaihtuvakorkoisiksi.
Lue artikkeli
https://yle.fi/a/74-20119428
Vastaukset 11
Vanhimmat
Valtiovarainministeriö on tässä takana. Siellä on ilmeisesti vallassa koulukunta, joka vastustaa hyvinvointivaltiota, ja kiusallaan pakottaa leikkaamaan kustannuksia, etenkin köyhiltä ja sairailta. Itsellään heillä on hyvät palkat, joilla voivat ostaa yksityisiä terveys- ym. palveluja.
Valtiovarainministerit, kuten Saarikko ja Purra ovat olleet virkamiesten heittopusseja. Toki kumpikin edustaa oikeistopuolueita, mutta kaikki puolueet ovat ainakin ennen vaaleja sanoneet kannattavansa hyvinvointivaltiota.
Eri asia että olisiko joku demaripoliitikko yhtään sen parempi, en ole huomannut siellä ketään oikeaa talouden asiantuntijaa. Virkamiehet vetäisivät heitäkin kuin pässiä narusta.
Kun tehdään tarkoitushakuisia laskelmia, niin sitten päästetään esiin kokkarit, jotka voivottelevat kuinka meillä ei ole varaa hyvinvointivaltioon, vaikka on rahaa tunnin juniin ja yksityisen hoidon Kela-kirvauksiin.
VM tarjoaa leikkauksia köyhiltä, mutta ei edes ehdota leikattavaksi muilta. Yritykset saavat tukia, joista VM:kin on todennut, että ne eivät niitä tarvitse.
Tämä on tulonsiirtoa duunareilta yrityksille, valtion kukkaron kautta. Kyse on siutä, että virkamiehet tekevät omaa politiikkaa, he eivät ole puolueettomia.
Saan itse osinkotuloja useista kotimaisista suuryrityksistä, jotka saavat monenlaisia valtion tukia ja verohelpotuksia.
Te köyhät duunarit ja pienyrittäjät siis rahoitatte minua. Ja rahoitatte jatkossakin, jos äänestätte nykyisiä hallituspuolueita. Tosin eipä oppositiokaan ole sanonut tästä mitään järkevää.
Demarit erehtyivät uhoamaan että rahaa on, kun he luulivat että valtio ottaa velkaa nollakorolla. Eivät he, eikä suuri yleisö tiennyt valtiovarainministeriön tekemästä korkomokasta. Ja tuskin tiesi Saarikkokaan.
Siksi en luota poliitikkoihin. Ja enää en luota ministeriön virkamiehiinkään.
Hallitus varaa 400 miljoonaa Tunnin junaan, eli Länsirataan. Eli Orpo voisi lauleskella että "rahaa on"...
Paljon energiaa kuluttavat yritykset saavat 200 miljoonan edestä verohelpotuksia, raviradat suoraa tukea 60 miljoonaa jne. Säästöt otetaan köyhiltä ja sairailta. Ei ole oikeudenmukaista.
Maksetaan vaan velkoja pois nyt ja jos sulla ei ole rahaa niin kysy vassareilta rahojen perään.
Tyhmää väittää muuta.
Mutta kun tämä nykyinen hallitus ei maksa velkoja pois, vaan ottaa lisää! Etkö ole lukenut?
Minulla on kyllä rahaa, siitä ei ole kysymys. Osakkeissa ja rahastoissa yli miljoona, lisäksi muuta omaisuutta, mistä saan pääomatuloja.
Säälin köyhiä mummoja jotka laskevat riittääkö raha lääkkeisiin ja kohonneisiin terveyskeskusten asiakasmaksuihin. Miksi heidät pannaan maksamaan valtion velkaa, eikä minua jolla olisi siihen varaa?
En sano etteikö sosiaaliturvassa ole väärinkäytöksiä, jotka tietysti pitää karsia. Se on myös liian monimutkainen, mikä antaa puliveivareille tilaisuuksia vedättää Kelaa. Mutta tutkimusten mukaan näitä roistoja on vähemmistö, ja Kela perii vuosittain takaisin väärin myönnettyjä etuuksia.
Myös me hyvätuloiset saamme rahaa Kelalta. Itse olen nauttinut lääkekorvauksia ja muita sairausvakuutuskorvauksia, ilman että on tarvinnut edes hakea niitä. Tuttavat panevat lapsilisät tilille kasvamaan korkoa, ja toiset tekivät samoin opintolainoille.
Suomi on julkista velkaa ulkomaille arviolta 80-90%
Yhdysvallat on julkista velkaa kotimaahan 75%
Joka tuon eron ymmärtää, niin ymmärtää Suomen julkisen talouden vakavuuden !?
Miksi velkaa on otettu ulkomailta? Jossain vaiheessa valtion velka oli enimmäkseen Suomen Pankista. Kuka päätti toisin? Varmaan taas valtiovarainministeriön neropatit virkamiehet.
Yhdysvaltoihin ei kannata verrata. Sen valtionvelka on jättiläismäinen. Se toimii vain siksi, että Yhdysvaltojen valuuttaa käytetään ympäri maailman laskutusvaluuttana, tai mitä termiä siitä käytetäänkään.