kiusaaminen, vihapuhe ja seksuaalinen ahdistelu huolestuttavat nuoria

Anonyymi-ap

https://www.hs.fi/mielipide/art-2000010843517.html

Nuoria huolestuttavat muun muassa ilmastonmuutos ja nykyinen maailmanpoliittinen tilanne, mutta myös hyvinvointipalveluiden säilyminen, eriarvoisuuden kasvu ja rasismi. Monet nuoret kertovat köyhyydestä ja turvattomuudesta. Nuoret eivät luota siihen, että mielenterveyspalveluista tai oppilaitoksista on mahdollista saada apua ongelmiin.

Oppimiseen, kouluviihtyvyyteen ja sosiaalisten tilanteiden kuormittavuuteen vaikuttavat monet muutkin tekijät kuin älypuhelimet ja sosiaalinen media. Ratkaisujen tueksi tarvitaan nykyistä laajempaa tutkimusta, ei yksinkertaistuksia ja yleistyksiä. Virtuaaliset maailmat ja sosiaalinen media ovat olennainen osa nuorten elämää, ja joskus ne myös vahvistavat nuorten hyvinvointia.

11

212

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vihapuheen osalta jokainen voi katsoa peiliin.

      • Anonyymi

        Jenni Kallio ja Susanna Ågren ovat Tampereen yliopiston tutkijatohtoreita nuorten kokemia paineita selvittävässä Under Pressure -tutkimushankkeessa.

        Vieraskynät ovat asiantuntijoiden puheenvuoroja, jotka HS:n toimitus on valinnut julkaistaviksi. Vieraskynissä esitetyt mielipiteet ovat kirjoittajien omia näkemyksiä, eivät HS:n kannanottoja.


    • Anonyymi

      Tik tok katso

    • Hei kaikille,

      Kiinnostaisiko keskustella väkivaltaiseen radikalisoitumiseen ja ekstremismiin liittyvistä aiheista ja kysymyksistä, kuten esimerkiksi vihapuheesta, syrjinnästä, väkivaltaisista asenteista tai erilaisista väkivaltaa oikeuttavista aatemaailmoista.

      Tule mukaan Exit-toiminnan ryhmächattiin, joka on Tukinetissä ke 27.11.2024 klo 17:00-18:30.

      Ryhmäkeskustelun lisäksi osallistujalla on mahdollisuus käydä yksityistä keskustelua työntekijän kanssa mieltä painavista asioista. Exit-toiminnan tuki on saatavilla Tukinetissä myös kahdenkeskisen verkkotukisuhteen avulla.

      Löydät chatin täältä: https://tukinet.net/teemat/exit-toiminta/ryhmachatit/

      Huom. Exit-ryhmächattejä järjestetään säännöllisesti eri aiheista. Yhteyttä Exit- toimintaan voi ottaa matalalla kynnyksellä myös muita kanavia käyttäen.

      Chatin järjestää Exit-toiminta/Diakonissalaitos.

      Diakonissalaitoksen Exit-toiminta tarjoaa tukea ääriliikkeistä ja ääriajattelusta irtautuville henkilöille ja heidän läheisilleen.

      Tukinetistä löydät monia muitakin sekä ryhmämuotoisia että kahdenkeskisiä palvleuita, joita voi käyttää elämän eri kriisi- ja ongelmatilanteissa. https://tukinet.net/ Kaikki Tukinetin palvelut ovat maksuttomia ja niissä voi asioida anonyymisti nimimerkillä.

      Ystävällisin terveisin
      MIELI Kriisikeskus Helsinki/Kata

    • Anonyymi

      katujengi- ja nuorisorikollisuuden

      Poliisille lisärahoitusta myös katujengi- ja nuorisorikollisuuden, talousrikosten ja lähisuhdeväkivallan torjuntaan

      Poliisi sai lisärahoitusta kaikkiaan 11,089 miljoonaa euroa. Koulupoliisitoiminnan lisäksi rahoitusta kohdennetaan katujengi- ja nuorisorikollisuuden torjuntaan 5 miljoonaa, talousrikostorjunnan tehostamiseen 3,5 milj. euroa ja pysyvänä lisäyksenä 0,589 milj. euroa lähisuhdeväkivallan sovittelusta luopumisen johdosta. Eduskunta päättää talousarviosta joulukuussa

      kertoo poliisi

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Pääasiahan on että islamisaatio jatkuu SUOMESSA!
      VÄESTÖKELLO antaa hyvän suunnan siitä mitä pääkaupunkiseudulla tapahtuu!
      Paavokin saattaa päästä eläkkeelle Helsingin AJATOLLAHINA, ellei satu tippumaan katolta ennen sitä…

      • Anonyymi

        ALLAAAAH AKBAR huutojen siivittämänä….


    • Anonyymi

      kaupassa pari osti jotain ja toinen sanoi toiselle , kyllä me näillä tämä päivä selvitään 🤔oli aikas laihoja tai se toinen joka sanoi toiselle

      Mutta kun en taustoista tiedä niin saattoi olla miljonäärien pentuja 🤣

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      39
      6895
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      32
      3888
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      45
      3270
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      34
      2844
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      16
      2662
    6. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2228
    7. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2176
    8. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      37
      2082
    9. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      48
      2037
    10. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      37
      1952
    Aihe