Naiset saavat puhua ja opettaa seurakunnassa. Raamattu sen sanoo:
https://youtu.be/lQjYDYEGjzk
Raamatun paikat videossa ovat vakuuttavia.
Nyt on ikuinen kiistakysymys selvitetty
9
209
Vastaukset
- Anonyymi
Väärin selitetty. Nainen voi puhua kuten kaikki muutkin, mutta ei se perustu siihen että olisivat olleet silloin niin oppimattomia ettei heillä ole voinut olla ymmärrystä mitään sanoa.
Selitys on se, että uusi liitto on Hengen liitto. Se ei ole lakiliitto että näin saa tehdä ja näin ei saa tehdä. Kun Paavali ajoi juuri sitä asiaa että vaeltakaa Hengessä, niin ette lihan himoja täytä ja soimi kovin lakihenkisyydestä mm. galatalaisia, niin olisi ollut varsin outoa jos olisi sitten naisille antanut jyrkkiä määräyksiä miten toimia. Se olisi romuttanut koko uuden liiton sanoman ja Hengen vapauden. Paavali olisi tehnyt uudesta liitosta samanlaisen lakiliiton ja orjuuden liiton kuin vanhasta jos olisi tarkoitus että Paavalin sana olisi Jumalan laki. Niin ei mitenkään voinut olla. Paavali nimenomaan edusti Hengen liittoa ja silloin toimittiin kulloinkin sen Hengen vallassa minkä Jumala antoi. Jos Jumala ei antanut Henkeä, niin silloin oltiin hengettömiä.
Jokainen ihminen voi puhua uudessa liitossa, jokaista ihmistä pitää ohjata Jumalan Pyhä Henki. Kaikki muu johtaa uskonnon uhreihin ja on harhaoppia. - Anonyymi
Paavali sanoi etteisalli että nainen opettaa. Järjetön määrä harhaoppeja on syntynyt siitä kun opettaminen on annettu naisten käsiin. Tämän maailman tasa-arvo, eli se että miehen ja naisen väliin kuuluu onyhtäkuin-merkki, on valetta. Naiset on yhtä tärkeitä Kristuksen ruumiin palvelijoina kuin me miehetkin, mutta naisilla ei ole sama tehtävä seurakunnassa. Opettaminen kuuluu miehille. Rehellinen ja Jumalan edessä nöyrtynyt nainen ei pahoita mieltään tästä. Nöyryys on hyvä asia niin miehissä kuin naisissa. Ylpeys pyrkii ottamaan toisen aseman eikä tyydy omaansa.
- Anonyymi
...
Jos uskovaiset miehet alkavat myötäilemään mieleltään lihallisten naisten vuoksi seurakunnassa, niin sellainen seurakunta ei voi pysyä oikeassa opissa. Jos jotkut naiset katkeroituvat siitä että miehellä on erilainen tehtävä ja asema, ja kokee siitä alemmuutta, niin ongelma ei ole Jumalan opetuksissa vaan naisen lihallisuudessa ja itsekeskeisyydessä. Jumala tahtoo että uskovat miehet ovat johtajina ja opetus seurakunnassa tulee meidän kauttamme. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
...
Jos uskovaiset miehet alkavat myötäilemään mieleltään lihallisten naisten vuoksi seurakunnassa, niin sellainen seurakunta ei voi pysyä oikeassa opissa. Jos jotkut naiset katkeroituvat siitä että miehellä on erilainen tehtävä ja asema, ja kokee siitä alemmuutta, niin ongelma ei ole Jumalan opetuksissa vaan naisen lihallisuudessa ja itsekeskeisyydessä. Jumala tahtoo että uskovat miehet ovat johtajina ja opetus seurakunnassa tulee meidän kauttamme....
Paavali ei tosiaan opettanut lakia pelastuksena, mutta hän opetti kyllä että uskovien tulisi uskovaisina käyttäytyä evankeliumin arvon mukaisesti. Siis jokainen käyttäytyy sen mukaan missä arvossa pitää Jeesusta. Paavalin ohjeet että emme valehtelisi tai emme tekisi mitään pahaa ovat ihan oikeita ja käytäntöön tarkoitettuja ohjeita elämään, eivät mitään sivuseikkoja. Ne eivät ole lakeja vaan sitä miten Jumala tahtoo meidän käyttäytyvän armahdettuina uskovaisina.
- Anonyymi
On aivan sama opettaako mies vai nainen. Ei opetusta arvioida sen mukaan, vaan sen mukaan mikä henki ihmisessä on. Puhuuko hän hengen opettamilla sanoilla kuten Raamattu sanoo hengen ihmisen puhuvan, vaan horiseeko omiaan. Siihen ei millään tavalla vaikuta se onko mies vai nainen.
Paavali olisi ollut kaikkien harhaoppisten äiti jos olisi alkanut tekemään jotain omia lakeja mitä ihmiset saavat tehdä tai ei. Mielipiteitä hänellä kyllä tietenkin oli ja sai olla, mutta ne eivät olleet Jumalan lakeja.
Kun hän muussa yhteydessä antoi kovin ohjeita, niin lisäsi sitten perään, että jos joku tätä ei ymmärrä, niin olkoot ymmärtämättä. Se tarkoittaa sitä, että ei vaikka hän oli hengen mies ja antoi oikeita ohjeita aina siihen tilanteeseen mikä kulloinkin oli, eivät ne olleet Jumalan lakeja.
Eikä historiasta voi löytää syytteitä naisten opetuksista, vaikka ovat ehkä jotain harhaoppeja luoneet, mutta eivät aivan varmasti olisi keksineet noitavainoa, että se on täysin Raamatun mukaista polttaa ihmisiä elävänä. - Anonyymi
Jos kristinuskoon liitetään naisten alistamista, niin sitten on aivan sama jo kääntyä islamiin ja lukea ohjeet Koraanista.
Ajatella jos Jeesus olisi antanut sellaisia ohjeita että jotain ihmisiä tulee halventaa, että muut ihmiset ovat alempiarvoisia kuin toiset tai että jonkun tulee pitää suunsa kiinni.
Silloin pitäisi jo alkaa kyselemään, että onko kyseessä todella Jumalan Poika. - Anonyymi
Raamattu ei tunne naispastoreita/pappeja, se on Raamatun vastaista. Naiset pastoreina, se on häpeällistä.
Raamattu tuntee naisprofeettoja. Filippuksella neljä tytärtä neitsyttä, joilla oli profetoimisen lahja.
Maria meni kertomaan opetuslapsille Jeesuksen ylösnousemuksesta, mutta ei Maria mennyt pastorina synagoogaan saarnailemaan.
1234567--- - Anonyymi
Hyvää oppia, kannattaa katsoa video.
- Anonyymi
Silti jotkut miehet uskovat naiseen luomaan harhaoppiin.
Se on tyhmintä mitä mies voi tehdä ikinä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka1433196EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje403002- 1101463
Empaattisuus ja suoruus.
Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi1451217Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621087Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta3661057- 601017
Sijaiskasteet kuolleitten puolesta
Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j373979Sä saat mut tuntemaan
Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne23833- 41827