Taas keksittiin sellaista valetta, että

Anonyymi-ap

https://www.iltalehti.fi/terveysuutiset/a/6380d949-ae12-4bea-8f0e-7db6efafc7b0
"Mitä enemmän aikaa päivässä viettää aikaa istuen tai makoillen, sitä suurempi riski on sairastua sydän- ja verisuonitauteihin.
Tämä ilmenee tuoreesta brittitutkimuksesta.
Myös sydänoireista johtuva kuolemanriski suurenee sen mukaan huomattavasti, kun passiivinen aika ylittää yli 10,5 tuntia päivässä.
Istumiseen ja makoiluun liitetyt riskit olivat pienempiä, jos henkilö harrasti säännöllisesti liikuntaa.
Liikunnan harrastaminen ei kuitenkaan kumonnut fyysiseen passiivisuuteen liittyvää sydämen vajaatoiminnan ja kuoleman riskiä.
Fyysisesti istuminen vastaa lähes lepoa eikä liikunta riitä palauttamaan kaikkia muutoksia.
Istumisen ja makoilun aiheuttamat terveysriskit pienenevät, jos paikallaan oloa vähentää tai tauottaa esimerkiksi jaloittelulla."

Kova trendi menossa keksiä erilaisa syitä sairastumiseen sydän- ja verisuonisairuaksiin ja ennenaikaisiin kuolemiin.
Muutama päivä sitten leikkeet tuomittiin kuolemaksi, kuten osa eineksistä.
Nyt sitten istuminen, vaikka eläisit kuinka terveellisesti ja juoksisit vaikka maratoneja, niin jos istut, niin terveellisesti syömisillä ja liikunnan harrastuksilla ei ole mitään merkitystä eli kyllä tällaiset teveys uutiset on täyttä puppua ja valetta.
Koska koko uutisessa ei mainittu sanallakaan rasvoista, sokereista, suolasta, eikä lisäaineista, jotka ovat elimistölle paljon haitallisempia, kuin istuminen.

Ristiriitaista on jutun selittelyt:
"Fyysisesti istuminen vastaa lähes lepoa eikä liikunta riitä palauttamaan kaikkia muutoksia.
Liiku edes vähän, mutta useimpina päivinä viikossa. Aloittelijan kannattaa lisätä rasitusta vähitellen.
Käytä portaita aina kun mahdollista.
Kävele tai pyöräile mahdollisimman paljon työ-, koulu- ja muita matkoja."

Ihan turha alkaa esittämään mitään liikunta keinoja jutun yhteydessä, jos niillä ei kerran ole mitään vaikutusta vs istuminen.

Nykyän tuntuu olevan kova trendi tehdä terveellisistäkin asioista epäterveellisiä.
Tässäkin todetaan, että yli 10,5 tunnin istuminen lyhentää elinaikaa, kuten monissa muissakin uutis artikkeleissa, jos et elä terveellisesti.
Ei kukaan tiedä omaa elinaikaansa, ihan turha tuollaisilla asioilla on spekuloida.
Jos oletetaan, että eläisit 75 vuotiaaksi, niin jos syöt ja elät terveellsesti, niin elätkö 76 vuotiaaksi vai vain 73 vuotiaaksi tai jos elät epäterveellsesti, niin elätkö 77 vuotiaaksi vai 73 vuotiaaksi, sitä ei ennalta voi tietää.
Tietekin terveys intoilijat vouhkaavat, jos ihminen eli epäterveellisesti 75 vuotiaksi, että hän olis elänyt 76 vuotiaaksi, jos olisi elänyt terveellisemmin.
Samoin nämä vanhusten ja sairaiden hoitolaitokset, joissa ihmistä pidetään keinotekoisesti hengissä eli lääkkeiden ja hoitojen kanssa.
Siellä sairaalle ja iäkkäille saadaan jopa 5-10 vuotta lisää elinaikaa, jos ihminen vastaavassa tilassa olisi kotona, niin hän kuolisi vaivoihinsa muutamassa kuukaudessa.

Jos kerran istuminen vastaa lepoa ja ihminen sairastuu sydän- ja verisuonisairauksiin ja elinaika lyhenee, niin miten sitten hoitolaitoksissa voi olla elossa jopa 10 vuotta, kun hoitolaitoksessa ihminen ei juurikaan enää liiku, vaan on levossa ja makuulla 24 tuntia vuorokaudessa.
Eikä selitys ole lääkkeet, eivät lääkkeet kumoa levon vaikutusta elinajan lyhentymiseen, kuten artikkelissa uutisoitiin ja koski paljon nuorempia ihmisiä.

3

114

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Joakiselle tulee päivässä yli 10,5 tuntia makoilua ja istumista, jota uutisartikkelin mukaan pidettiin elimistölle haitallisena.
      8 tuntia tulee jo yöllä nukkuessa.
      Autolla töihin menevälle tulee työmatkoissa joka päivä yksi tunti istumista autossa.
      Tomistotyöläiselle tulee päivässä 6-8 tuntia istumista.
      Ruokaluilussa ja kahvittelussa tulee päiväss tunnin verran istumista.
      Työpäivän jälkeen tv:n ääressä istumista ja makoilua helposti 2-4 tuntia samoin tietokoneen ääressä istumista.
      Joten päivässä tulee makoilua ja istumista yhteensä yli 22 tuntia eli 10,5 tunnin raja ylittyy tuplasti.

    • Anonyymi

      Kyllä se vaan totta on, että ihmisen pitäisi liikkua.
      Istuminen ja lepo voidaan todeta riskiksi sydämelle ja verisuonistolle ihan ilman tutkimuksiakin.
      Se, että jotkut elävät pitempään, vaikka makaisivat kaiket päivät, kuten esim. vuodepotilaat tekevät, ei välttämättä tarkoita, että kaikki kuolevat sen takia nopeammin.
      Kappas kun me ihmiset olemme yksilöitä, ja kehomme ja elimistömme, sydämemme, kestävät jokaisella eri tavoin.
      Ihan jo itsestäkin huomaa, jos ei liiku, menee kunto äkkiä huonommaksi, hengästyy helpommin pienemmästä rasituksesta. Jos taas liikkuu paljon, kunto pysyy yllä, eikä edes hengästy samalla tavalla, kuin jos ei ole liikkunut.

      Lääketieteellisiä tutkimuksia tehdään jatkuvasti, toki se lisää riskien löytymistä/löytämistä, sehän on selvää.
      Ja mitä pitemmälle lääketiede kehittyy, sitä sairaammiksi ihmiset tulevat. Koska jatkuvasti löydetään jotain uutta.

      • Anonyymi

        Lisään tuohon vielä, että toki lepoakin tarvitaan, mutta ei liikaa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      179
      5012
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      19
      4397
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3117
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      253
      2962
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2892
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2511
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1929
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1757
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      35
      1750
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      68
      1741
    Aihe