Suomen luonnosta puuttuu jopa 10.000 sutta.

Vihreän liikkeen mukaan nykyinen susimäärä olisi ainakin tuplattava.
https://luonnonvaratieto.luke.fi/kartat?panel=suurpedot
15171
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Luken voi lakkauttaa. Turhake.

Äänestä

PK-seudulta ja Tampereelta näköjään sudet puuttuvat kokonaan, miten ne saataisiin sinne siirrettyä vihreiden iloksi?

Äänestä

"Suomessa on yli miljoona koiraa"!!!

Äänestä
  • Jotka puree ihmisiä enemmän kuin yksikään susi.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Jotka puree ihmisiä enemmän kuin yksikään susi.

    "KYLLÄ"!!!

    Äänestä

Tuo olisi ihan järkevää toteuttaa mutta miten siirtymä aikana.

Virossahan on 7 kertaa tiheämpi Susikanta kuin suomessa mutta niitä metsästetään joka vuosi joten niiden sudet pelkää ihmisiä.

Suomen olisi pakko lisätä susikantaa niin että kanta kestäisi metsästyksen. Mutta kun kantaa lisätään ei voida metsästää. Joten kannan lisäysvaiheessa ennenkuin päästään metsästysasteelle tulisi taatusti ruumiita.

Pitäisi kantaa varmaan lisätä aitaus susilla. Aitauksessa olevat sudet opetettas pelkäämään ihmisiä esimerkiksi avainnippua kilisyttelemällä.

Äänestä

Musset käy susista.

Äänestä
  • Jep ne pitäisi opettaa pelkäämään ihmisiä.

    Äänestä

Me vihreät vaadimme myös karhuja ja ahmoja kehä3:n sisäpuolelle,niitä kun on niin mukava katsella taksin takapenkillä jonka kyydin maksaa veronmaksajat.

Äänestä

Korvien välissä täytyy olla jotain häikkää jos susia haluaa lisätä. 60 koiraa plus muuta tappavat vuodessa.

Äänestä

Ok. meillä pohjois-pohjanmaan alueella ei ole susia kuin alle 10. Vuodessa löytyi kuolleita/ auton alle jääneitä 20 kpl. Jos hirvimiehet kuvaa n, 15 lauman yhdellä pienellä alueella. Onkohan lukella lukihäiriö?

Äänestä

Niin, eikös ihminen ole susi toisilleen. Sinne vaan vihreät sudet luontoon lisääntymään!

Äänestä

Mihin susia tarvittaisiin ? No asutuskeskuksiin syömään asukaskuntaa

Äänestä
  • Mihin ihmisiä?

    Äänestä

Pieneen maahan ei kovin paljoa mahdu. Koska pedot vaeltavat. Ja täällä on lapsiakin. Vaikka pitäisi miten paljon susista. Ja lisäksi supi on kovin metsästetty, vaikka osa pitää siitä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Vihreän liikkeen mukaan nykyinen susimäärä olisi ainakin tuplattava.
https://luonnonvaratieto.luke.fi/kartat?panel=suurpedot

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu