Pystyykö pienellä autolla tekemään pitkiä

Anonyymi-ap

Siivuja esim.100km ajoja tämän tästäkin? Puhun nyt esim. Kia picantosta ja suzuki altosta jne. Jos on yksineläjä ja tilat riittää omiin tarpeisiin ja on vara ostaa semmoinen vähänajettu eikä ole vara ostaa isompia autoja tai sitte ne olisi niin paljon ajettuja ja itse en osaa huoltaa enkä korjata. Pärjääkö näin talvella?

12

259

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Näihin autoihin ainakin moottoritieajossa kantautuvat äänet ovat sitä luokkaa,
      että voi olla, etteivät korvat sitä ääntä oikein jaksa.
      Autot ovat nimittäin suunniteltu vain kauppakasseiksi.

    • Anonyymi

      Missä on kirjoitettu moottoritieajosta? Noilla pienillä autoilla kautta Euroopan on ajettu pitempiäkin matkoja. Ranta-autolla Italiasta Pohjois-Norjaan jne. Rauhallista ajamista ja autot kestävät pitkään. Etkä aloituksessa kirjoittanut eurooppalaisista pikkuautoista, joten tunnut tietävän autoista jotakin.

    • Anonyymi

      Tottahan millä tahansa autolla voi ajella vaikka millaisia matkoja, se on ihan henkilökohtainen asia kestääkö hermot. Kyllä näitä pissaliisoja on ajellut mopoautolla Lempäälästä Helsinkiin ja takaisin, vaikka ei varmasti ole ollut mikään nautinto ja vauhdinhurma ollut mukana suorituksessa.

    • Anonyymi

      Räntä kelissä onneton kikotin, muuten kyllä jos jaksaa vinkuttaa.

    • Anonyymi

      Itse olen tykästynyt ajamaan pikkukotteroilla. Kyllä ne liikenteen vauhdissa pysyvät ja tekniikka niissäkin tykkää siitä, että niillä ei ajeta pelkkää nurkka-ajoa.
      Nykyisin ajelen 899 kuutioisella 90hp Cliolla, eikä sillä ole mitään ongelmaa pitkässäkään maantieajossa. Ainoa hieman heikko ominaisuus siinä on vakionopeudensäädin, joka ei mäkisessä maastossa ole ihan parhaimmillaan, eikä kytkeydy uudelleen automaattisesti päälle jos vaihtaa ajossa vaihdetta.
      Mutta hei, mitä voi odottaa uutena 14900 maksaneesta kotterosta (edellisen mallisarjan päätös-dumppaus).

      Suomi on jotenkin erikoinen maa, kun autojen kuulemma pitäisi olla keskimäärin suurempia kuin Keski-Euroopassa, jossa tänä vuonna myydyin automalli on Dacia Sandero ja kolmanneksi myydyin Renault Clio.

      Picanto ja Alto ovat myös ihan autoja nekin. Kulutuslukemat tuppaavat tietty nousemaan suhteellisen korkeiksi 100-120 alueilla, kun pikkukotteroissa on yleensä isompia autoja huonompi ilmanvastuskerroin eikä konekaan kierrä ihan taloudellisimmalla kierrosalueella.

    • Anonyymi

      Kyllä pärjää, mutta suosittelisin ajelemaan enimmäkseen max 80 km/h teillä. Jos olet kiireetön, voit valita matka-ajankohdat, etkä kärsi mahdollisista kovista äänistä auton sisällä.

    • Anonyymi

      Nuo on kaupunkiautoja että kyllä ankeeta on. Suosiolla ainakin yhden segmentin suurempaa tai heti kaksi segmenttiä.

    • Anonyymi

      Sadan kilometrin siivu ei ole mikään pitkä matka. Monet tekevät tuollaisia matkoja päivittäin kahteen kertaan käydessään töissä.

    • Anonyymi

      Isompiin autoihin nähden lähinnä melutasosta ja suorituskyvystä joutuu tinkimään, mutta ei minusta iso ongelma jos nyt ei ihan 1000 km pätkiä tarvitse taittaa tai pelkkää moottoritietä ajaa.

      Plussana noissa on että jotkut ovat pienestä koostaan huolimatta erittäin hyviä ajaa myös maantiellä, nimenomaan tunnokkuuden vuoksi kun autosta ei ole tehty maantielaivaa.

    • Anonyymi

      Tässähän tulee itelleki kauppakassi kuume. Fiat 500 olisi mulle just hyvä. 😊💞 tykkään.

    • Anonyymi

      Fiat Pandalla on tullut suhattua Helsinki - Tampere väliä kymmeniä kertoja, täysin ongelmitta ja motarin rampin kiihdytyksiä lukuun ottamatta aivan hienosti liikenteen tahdissa. Talviajossa hyvä kun renkaat ovat kapeat, ei ole juuri loskaliirron tai vesiliirronkaan vaaraa tuolla kotterolla.

    • Anonyymi

      Tulvissa niihin menee vähempi vettäkin parkissa.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      81
      2526
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      42
      2126
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      28
      965
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      32
      867
    5. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      154
      788
    6. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      660
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      6
      548
    8. Kenen kanssa koet

      Että sinulla on eniten kipinää
      Ikävä
      21
      515
    9. Vihdoinkin tarjolla sushia!

      Onpa mukava, että tän paikkakunnan ruokatarjonta laajenee. Ensi lauantaina pääsee herkuttelemaan kun Kukkoloilta saa su
      Haapavesi
      78
      501
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      33
      492
    Aihe