Suomen evankelis-luterilainen kirkko on jakautunut uuspietistisiin herätysliikkeisiin ja niiden välillä on näkyviä eroja siinä, miten kristinuskon tulisi näkyä tavallisen ihmisen arjessa ja myös luterilaisessa kirkkojärjestyksessä.
Kirkon suurimmat ja eniten vaikuttavat pääryhmiä ovat Evankaaliset, Herännäiset (kutsutaan myös "körteiksi"), Lestadiolaiset ja Rukoilevaiset.
Sitten on pienempiä ryhmiä, kuten Margareta Högmanin ystävät, Viidesläiset, Vapaakirkkolaiset, Karismaatikot, Metodistit, Kalvinistit, Helluntailaiset, Adventistit ja Baptistit.
Suomen luterilaisuus on jakautunut
6
144
Vastaukset
- Anonyymi
Viidesläiset katsotaan harhaanjohtavasti luterilaisiksi, mutta ovat hyvin lähellä vapaakirkkojen opetusta.
- Anonyymi
Vapaakirkko katsotaan myös luterilaisiksi ja ovat etenkin Ruotsin evankelisluterilaisessa kirkossa vaikuttava suuntaus.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vapaakirkko katsotaan myös luterilaisiksi ja ovat etenkin Ruotsin evankelisluterilaisessa kirkossa vaikuttava suuntaus.
Ruotsalaiset eivät ole evankelisluterilaisia eivätkä kristittyjä. Ovat antaneet koko maan, kansan ja kuningashuoneensa muslimien valtaan.
- Anonyymi
Eikös kaikki uskonnot aina jakaudu? Helluntailaisuuskin on riitojen vuoksi jakautunut ja lisäksi seurakunnista eriytyy koko ajan uusia kuppikuntia.
- Anonyymi
Ja sitten ovat ihan tavalliset maallistuneet luterilaiset, joita on suurin osa kirkon jäsenistöstä. Onneksi.
- Anonyymi
Ja kristilliset ateistit joiden olemassolon muuta ateistit torjuu ja kieltää mahdottomana. Mutta silti me olemme olemassa, ateisteina ja kristittyinä olkoon se sitten käymättä järkeen tai ei.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1916722- 372434
- 1872139
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101433Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.1201409- 731097
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241057Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,301035Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty44961Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke13946