Joko Riku Aallolta loppuu kohta sormet laskiessaan lakonuhkia?

Anonyymi-ap

Teollisuusliiton ja Pron johtajat ovat antaneet jo kuusi lakkovaroitusta. Vielä voi antaa neljä, niin sitten on johtajien kaikki sormet ja ymmärrys käytetty. Viisi euroa tunnissa!

Lakoilla kiristämisellä ei saavuteta mitään. Se vain osoittaa lakoilla uhoajien ryhmätyhmyyttä. Jokainen lakkovaroitus on alentanut kunnioituspisteitä. Dooown.

Tätä nykyä puhutaan paljon kotiväkivallasta. Useimmat eivät hyväksy puolison pieksämistä. Vähemmälle keskustelulle on jäänyt SAK:n liittojen harjoittama henkinen väkivalta työpaikoilla. Useimmat eivät sitä hyväksy, kuten ei kotiväkivaltaakaan. Ay-demarit ovat kuintekin työpaikoilla vauhdissa ja urpot jatkavat lakkovaroituksien jakamista Hakaniemessä, kunnes sormet loppuvat niiden laskentaan.

Poliittisilla lakoilla ei saavutettu mitään. Niistä oli suurta haittaa koko yhteiskunnalle. Lakoilla ei ylipäätään ole saavutettu etuuksia pitkäääääääääään aikaan. Miksi? Koska lakko on panttivankitilanne, jossa kiristäjän vaatimuksiin ei koskaan suostuta. Se on nykykäytäntö. Toisin oli ennen. Mutta tänään on nyt. Pron entinen lakkokenraali Rinne ei ole suosiossa, kuten ei lakkoilukaan.

Lakoilla leikkiminen on jo alentanut palkankorotusvaraa. Kevään poliittiset lakot veivät palkankorotuksista suuren osan. Syksyllä korotusmahdollisuus oli korkeintaan kahdelta vuodelta yhteensä 5,5%. Nyt SAK:n uhittelu, ei neuvottelu, vaan mielivaltainen uhittelu, jolla haetaan uhittelijoille huomiota, uhittelu on laskenut palkankorotuskaton 4,6%:iin. Katsotaan kuinka alas se laskee, jos Teollisuusliiton ja Pron johtajat jatkavat huomionhakuaan.

Lakoilla uhkailu ei ole neuvottelua. Se on henkistä väkivaltaa, kuten työpaikoilla lakkoon pakottamiset ja rikkureiksi haukkuminen, mitkä täyttävät rasismin ja maalittamisen tunnusmerkit. Rikollista toimintaa.

1

102

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Riku tekee mtä Venäjä käskee.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1285
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      901
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      726
    4. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      666
    5. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      129
      664
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      616
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      597
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      545
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      463
    10. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      460
    11. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      457
    12. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      115
      453
    13. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      443
    14. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      438
    15. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      438
    16. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      437
    17. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      51
      435
    18. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      82
      427
    19. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      403
    20. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      400
    Aihe