On ollut vaikea käsittää miten Euroopasta on tullut se maanosa, jossa joudumme käsittelemään niitä ilmiöitä, joiden vuoksi ihmiset ovat paenneet. On lähes sietämätöntä hyväksyä, että miten juuri tästä maanosasta, joka on tunnettu ihmisoikeuksien puolustajana, on alkanut muuttua [paikka], jossa tiettyjen ryhmien turvallisuus ei ole enää taattua vain sen takia, että autamme tiettyjä ryhmiä, siitähän maahanmuuttopolitiikassa on kyse. Omasta maasta pakenevien auttamisesta.”
Miala muistuttaa kirjoituksessaan Martin Niemöllerin runosta, joka viittasi natsien valtaannousuun Saksassa: ”Ensin he tulivat hakemaan kommunistit, enkä puhunut mitään…”, Miala siteeraa.
”Ironista kyllä, tätä runoa on usein käytetty monikulttuurisuuden puolustamiseksi ja muistuttamaan siitä, ettei ketään saa jättää yksin. Tänään Niemöllerin sanat resonoivat kuitenkin uudella tavalla, kun katson viime vuosien maahanmuuttopolitiikan vaikutuksia Euroopassa. Toisen polven maahanmuuttajana samaistun Niemöllerin varoitukseen, mutta en tavalla, jota olisin koskaan kuvitellut. Ensimmäistä kertaa tunnen, että juuri minun pitää puhua, ennen kuin on liian myöhäistä”, Miala kirjoittaa.
Miala toteaa kuuluvansa tilastojen mukaan etniseen vähemmistöön maahanmuuttajien joukossa.
lisää asiasta US lehdessä
moktar gubtan vastausta odotellaan-älkää poistako suomi24
44
382
Vastaukset
- Anonyymi
Miala muistuttaa kirjoituksessaan Martin Niemöllerin runosta, joka viittasi natsien valtaannousuun Saksassa: ”Ensin he tulivat hakemaan kommunistit, enkä puhunut mitään…”, Miala siteeraa.
”Ironista kyllä, tätä runoa on usein käytetty monikulttuurisuuden puolustamiseksi ja muistuttamaan siitä, ettei ketään /jättää yksin. Tänään Niemöllerin sanat resonoivat kuitenkin uudella tavalla, kun katson viime vuosien maahanmuuttopolitiikan vaikutuksia Euroopassa. Toisen polven maahanmuuttajana samaistun Niemöllerin varoitukseen, mutta en tavalla, jota olisin koskaan kuvitellut. Ensimmäistä kertaa tunnen, että juuri minun pitää puhua, ennen kuin on liian myöhäistä”, Miala kirjoittaa.
Miala toteaa kuuluvansa tilastojen mukaan etniseen vähemmistöön maahanmuuttajien joukossa. - Anonyymi
eikö se kehuja ja kiusaaja osaa nyt kirjoittaa mitään? oliko koko eurooppa eri mieltä moktar gubtan kanssa?
- Anonyymi
tais tulla kissa kylään kun kieli ja kynä katosi?
- Anonyymi
Anonyymi
2024-11-26 15:29:07
UUSI
Mauri Peltokangas nimitteli aikoinaan Marinin hallituksen ministereitä perserei´iksi.
Mauri oli "kunnostautunut" viimeksi reppunsa kanssa jossain juottolassa, jossa oli mölinällään varmistanut, että kaikki tietävät hänen olevan kansanedustaja. Toisissa yhteyksissä Mauri toisaalta haluaa itselleen yksityisyyttä. No, lopulta Maurin reppukin katosi ja Mauri uhriutui kertoen reppunsa katoamisen olleen häneen kohdistunut poliittinen isku.
Voi jeesus noita persuja. Mauri muuten erosi isolla julkisuushaloolla kirkosta, kun sekään ei enää vastannut hänen kristillisiä arvojaan, mitkä ne lopulta lieneekään?
ps. Mitähän siellä Maurin repussa oli? Läppäri? Toivottavasti Mauri ei kuljettele läppäreissään mitään tärkeitä tietoja, jos jatkuvasti ja toistuvasti noin holtitonta on käyttäytymisensä.
PS. vaikuttaa ihan moktar gubta anonyymin kirjoittelulta- Anonyymi
Sehän tuon nyyminä kirjoitti...
- Anonyymi
Se on jäävi
- Anonyymi
Ai nii
- Anonyymi
Islamilla tuhotaan kristityt ja muut
Oliko se koraanissa moktar gubta - Anonyymi
Ei Suonenjoen PROFEETTA MOKTAR vastaa mihinkään kiusallisiin kysymyksiin, mitkä koskee islamisaatiota SUOMESSA ja länsieuroopassa!
Ne kuitataan vain islamofobiaksi…
Pääasia on kuitenkin vain se että islamisaatio jatkuu SUOMESSA ja koko länsieuroopassa…
Kalifaatti unelmaa odotellessa…- Anonyymi
no minkä näkönen rofeetta se on?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
no minkä näkönen rofeetta se on?
tekoälyllä mitään naamaa ole....
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
no minkä näkönen rofeetta se on?
persreiän
- Anonyymi
kuvan näköinen?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
persreiän
Tirsk!
- Anonyymi
Ei vittuile kokoomuslaiselle?
Mikä syynä - Anonyymi
Ironista kyllä, tätä runoa on usein käytetty monikulttuurisuuden puolustamiseksi ja muistuttamaan siitä, ettei ketään saa jättää yksin. Tänään Niemöllerin sanat resonoivat kuitenkin uudella tavalla, kun katson viime vuosien maahanmuuttopolitiikan vaikutuksia Euroopassa.
- Anonyymi
Rkp
- Anonyymi
hurri
- Anonyymi
sdp influensseri ja viha
- Anonyymi
Mainos moktar gubta
- Anonyymi
Miala toteaa kuuluvansa tilastojen mukaan etniseen vähemmistöön maahanmuuttajien joukossa.
lisää asiasta US lehdessä - Anonyymi
suomeksi woke
- Anonyymi
Mikko Juuti, Janna Nousiainen
29.11. 10:09
Presidentti Alexander Stubb ja hänen puolisonsa Suzanne Innes-Stubb isännöivät itsenäisyyspäivänä juhlavastaanottoa, jonka teema on Yhdessä.
Vastaanottoa koskevan tiedotustilaisuuden avasivat presidentti Alexander Stubb ja Suzanne Innes-Stubb.
YHDESSÄ - Anonyymi
Kilahtanut persuihin tuo trolli.
- Anonyymi
Alah tykkää kelasta
"...moktar gubtan vastausta odotellaan..."
Huomasin sattumoisin tällaisen itseeni kohdistuvan toiveen. Vaan kun se kysymys vielä puuttuu.
Ihmettelee, Moktar. ;)- Anonyymi
Miala muistuttaa kirjoituksessaan Martin Niemöllerin runosta, joka viittasi natsien valtaannousuun Saksassa: ”Ensin he tulivat hakemaan kommunistit, enkä puhunut mitään…”, Miala siteeraa.
PS. moktar gubtalla puuttuu tietynlainen älykkyys - Anonyymi
Et ole vieläkään vastannut sadoista sinulle esitettyihin kysymyksiin kuin muutamaan ja nekin väärin.
Vaan sitä kysymystä ei vaan näy, ei kuulu. Jospa sitä ei ole.
Ihmettelee, Moktar. ;)- Anonyymi
Ihmettelee, Moktar. ;)
Se pilkku ei kuulu tuohon!
Opettele suomen kielioppia enemmän. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ihmettelee, Moktar. ;)
Se pilkku ei kuulu tuohon!
Opettele suomen kielioppia enemmän.Vois Jukka kokeilla kirjoitella selvinpäin.
SELKÄKEKKANAURUA VARTTI! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vois Jukka kokeilla kirjoitella selvinpäin.
SELKÄKEKKANAURUA VARTTI!Lääkitys alkoholin kera tuon aiheuttaa.
Hamejätkänä reuhka konttaa jo aamusta asti, läpi vaikean päivän. Huutonauru aseenaan rämpii horjahdellen kehittämässään roolipelissä.
Ei ole muita liittolaisia (tusinan verran aliaksia löytyy, niiitä ei hyväksytä).
Yksinäistä on.
- Anonyymi
Vaan vaan vaan vaan
- Anonyymi
hyssss
- Anonyymi
hysss
- Anonyymi
Sähköpostiaan tarjoaa kuten useasti aiemminkin kaikille.
Kyylää IP- osoitteet...- Anonyymi
Älkää lähettäkö moktarille sähköpostia.
Tietoturvariski.
- Anonyymi
dilemma vihervassarit
- Anonyymi
Äänestä 134
Ps - Anonyymi
134PS
- Anonyymi
sdfg
- Anonyymi
Tänne vain lieveilmiöt maahanmuutosta. 😆😁
- Anonyymi
Kuten kirja opettaa, saastainen mieli ei näy vaatteita,
Moktarin dysfasiaopetukset. - Anonyymi
sdp
Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.663032Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91801- 1111656
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2221227- 123957
- 93933
- 60924
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil65907Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik6825- 34800