1. Naisponomarit ja diakonissat
2. Samaa sukupuolta olevien parien kirkollinen siunaaminen
3. Trans- ja muunsukupuolisuuden hyväksyminen
Jos edes kohta 1 toteutuu lähiaikoina, se on hyvä alku uudelle arkkipiispalle. On aika kirkon päivittää itsensä keskiajalta 2000-luvulle. Muuten sitä uhkaa Suomessa jäsenkato ja romahdus.
Seurakuntalaiset vaativat Elialta rohkeita uudistuksia
14
693
Vastaukset
- Anonyymi
Eihän kirkon pitäisi määrätä ihmisiä, vaan Pyhän Hengen ohjata heitä hyvään.
Jos ihmisoppeja luodaan, niin ne ovat aina harhaoppeja oli niiden sisältö mikä tahansa. Perin synnillinen tai ylihurskas. Pieleen menee jokatapauksessa. - Anonyymi
Eipä ole yksikään näistä meidän Arkkipiispan päätäntävallassa, vaan Patriarkaatin.
- Anonyymi
kyllä vaativat, nimittäin lutherilaiset seurakuntalaiset.
- Anonyymi
Aloittajan toiveet eivät tule toteutumaan ortodoksisessa kirkossa. Ortodoksinen maailma seuraa Raamattua ja alkuseurakunnan ajoista periytyvää kristinuskon traditiota.
- Anonyymi
Et voi puhua kaikkien seurakuntalaisten puolesta. Enempää en jaksa aiheesta kirjoittaa, sillä viestisi tarkoitus oli vain provosoida ja aiheuttaa eripuraa.
- Anonyymi
Ja papeille housut mekon alle.
- Anonyymi
Käden liike, ordoksia, ilmatilan seuranta kun ilmatilaa loukataan.
Ihmiset voi huonosti, kun terveydenhuolto tekee varulta hälytyksiä, liian vahvasti.
Shitsuke kyyneleet ehtoollinen.
Ordoksia Kärsämäki pelaa liikaa väkivallan kansaa käyttäen Henkilötietoja Luvattomasti, eikä ilmoita kuin jälki käteen OK . - Anonyymi
Aika liberaalilta kalskahtavan haastattelun hän antoi Ylelle tänään.
https://areena.yle.fi/1-72635799- Anonyymi
Miten niin liberaali? Peräänkuulutti keskustelua - ja sitä kai kirkon johdosta on tähän asti puuttunut.
- Anonyymi
Ei kirkon pidä taipua syntielämään mukaan.
- Anonyymi00012
Naisponomareja on ja on aina ollut. Nunnaluostareissa alttaripalvelijoina toimivat, yllätys yllätys, naiset. Ei asia siis näiltä osin ole mihinkään kiveen kirjoitettu.
- Anonyymi00013
Pappien mustia haamukaapuja on helppo ja nopea päivittää. Tuskin kukaan pappi niissä viihtyy.
Kanonit eivät estä. - Anonyymi00014
Aloitus raapaisee vain pintaa. Pitäisi pyrkiä syvempään muutokseen, etsimään totuutta eikä puolustelemaan luutuneita rakenteita. Jo kirkon nimi kertoo omahyväisyydestä, pöhöttyneestä pullistelusta ja asettumisesta muita paremmaksi, siis nöyryyden ja palvelun vastakohdasta. Näin on toki monissa muissakin fundamentalistisissa yhteisöissä.
Uskon pitäisi sytyttää valot omiin pimeisiin sydämiimme, mutta usein tuntuu, että tapahtuu juuri päinvastoin, se viimeinenkin tuikku puhalletaan sammuksiin. Kun ainoa sielunhoidollinen ohje on ”sinä ajattelet liikaa”.
Tuskin Kristus halusi tätä, kultaa, kimallusta, oopperaa muistuttavaa jumalanpalvelusta ja sokeaa tottelemista silloinkin, kun sydän sanoo muuta.- Anonyymi00015
Kiitos hienosta pienestä analyysistä. On totta, että Jeesus ja Jumala ovat saaneet vuosisatojen aikana hyvinkin erilaisia tulkintoja ja kasvoja ihmisten ajattelussa ja palvonnassa. Kristinuskon juuristo on levinnyt laajalle. Yksi niistä juurista kertoo ortodoksisuudesta, joka on alkanut pahasti lahoamaan ja tuottamaan ympäristöönsä myrkyttäviä oireita.
Yksinkertaisesti sanottuna totuus on se, ettei ole olemassa mitään ylhäältä annettua muuttumatonta totuutta Jumalasta ja Jeesuksesta. Kysymyksessä on pitkäkestoinen prosessi, joka tapahtuu ajassa ja erilaisissa ihmisyhteisöissä eikä ole vieläkään tullut päätökseensä.
On totta, ettei siihen tarvita kultaa, kimallusta eikä kaunista draamaa vaan yksinkertaista ja nöyrää asennetta elämää kohtaan.
Jos uskonto edistää ihmisten hyvinvointia, tuo maailmaan rauhaa ja rakkautta, luo toivoa ja merkitystä elämään eikä satuta toisia, sellainen on tie hyvyyden pariin. Tämä on tie parempaan ja rauhalliseen maailmaan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial11556Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras911468Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221031Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva194916- 115802
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2777Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks42741Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29730- 7704
- 60683