Milloin suomi ohitti nykyiset Talebanit?

Jari Tervon dukumenttisarja "Kun Suomi muuttui, levottomat ajat 1961-1981" on mielenkiintoinen ja katsomisen arvoinen sarja. Tämä herätti minussa yhden kysymyksen: milloin Suomi ohittu nykyiset Afganistanin Talebanit modernismissa ja ihmisen vapauksissa. Minulla tulee mieleen, että noin minun syntymän aikaan, 1974. Sitä ennen naiset kulkivat huivi päässä eivätkä käytännössä koskaan yksin.

https://areena.yle.fi/1-64912381

Toinen relevantti kysymys: arvatkaa olenko mies vai nainen?
387
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Olet nainen.

Äänestä
  • Aloittaja

    Oikein päätelty. Olen biologisesti ja sukupuolikäsitykseni mukaan nainen.

    Äänestä

Kaiholla muistelen vielä 1970 lukua. Se teki minusta fundamentalistin. Jätin väliin 1980 luvun kehityksen moderniin suuntaan tietokoneineen ja kännyköineen.

Vasta 1990 luvun puolivälissä hankin tietokoneen ja internetin. Ja kovin myöhään kännykänkin. Pääsin vähän mukaan moderneihin asioihin.

Taleban on tietenkin fundamentalistille edistystä eteenpäin eikä taantumusta lainkaan. Se voisi saada aikaan luonnon suojelunkin nousemisen arvoonsa. Luonto on moderneinta mihin Luoja kykeni. Alun luonnolle hän teki suunnittelemalla kaiken mekaanisina koneina siemeniin ja sitten ne transformoitiin eläviksi olennoiksi.

Kaikki luonto ja elämä , kasvit ja eläimet ovat kestävää ja modernia tekoa. Ne kestää kaiken paitsi asteroidit ja ihmisen tekemät synteettiset myrkyt ja geenit.

Jos tahdotaan tehdä maapallosta Galaktinen pääkaupunki paratiisin asemasta pitää valita Talebanin asemesta Isis kalifikaatti.
Kolmas vaihtoehto on nationalistinen Al Qaida.

Kukin on aikansa lapsi. 1970 luvulla eläneet tulivat fundamentalisteiksi.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Humanisti_ateisti kirjoitti:

Jari Tervon dukumenttisarja "Kun Suomi muuttui, levottomat ajat 1961-1981" on mielenkiintoinen ja katsomisen arvoinen sarja. Tämä herätti minussa yhden kysymyksen: milloin Suomi ohittu nykyiset Afganistanin Talebanit modernismissa ja ihmisen vapauksissa. Minulla tulee mieleen, että noin minun syntymän aikaan, 1974. Sitä ennen naiset kulkivat huivi päässä eivätkä käytännössä koskaan yksin.

https://areena.yle.fi/1-64912381

Toinen relevantti kysymys: arvatkaa olenko mies vai nainen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu