Miksei Suomi ole oppinut mitään kesän

1944 fiaskosta. Itärajaa pitää nyt viimeistään alkaa linnottaa ja lujasti. Tietkin voi kaivaa surutta poikki 5 m syvälti koska yhteydet ovat poikki pysyvästi muutenkin.
5171
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Hyvä kysymys ja ihmettely asiassa. Eikö stubbi tajua asioita?

Äänestä

Juu, kesällä 1944 kaikki sodan aikana hiellä ja vaivalla rakennetut linnoitteet jäivät viholliselle.

Salpalinja rakennettiin ennen Jatkosotaa, jonkin verran lisää vielä sodan ratkaisuvaiheissa 1944. Olisiko sekin puhkaistu yhtä helposti kuin kaikki ne muut samalla tekniikalla rakennetut linjat, ei ole tiedossa, koska Salpalinjalla ei koskaan taisteltu yhtään ainoaa taistelua.

Itä-Ukrainassa ukrainalaisten juoksuhautakompleksit jäävät yksi toisensa jälkeen venäläisille, viikko toisensa jälkeen.

Äänestä
  • ” Itä-Ukrainassa ukrainalaisten juoksuhautakompleksit jäävät yksi toisensa jälkeen venäläisille, viikko toisensa jälkeen.”

    Niinpä, mutta aiheuttavat PAHOJA TAPPIOITA NAZI-VENÄJÄLLE! Jo 700.000 miestä on kirjattu tappioina! Ei linnoitteet välttämättä pysäytä, mutta te tuovat etua puolustajalle ja ovat haitta hyökkääjälle!

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    ” Itä-Ukrainassa ukrainalaisten juoksuhautakompleksit jäävät yksi toisensa jälkeen venäläisille, viikko toisensa jälkeen.”

    Niinpä, mutta aiheuttavat PAHOJA TAPPIOITA NAZI-VENÄJÄLLE! Jo 700.000 miestä on kirjattu tappioina! Ei linnoitteet välttämättä pysäytä, mutta te tuovat etua puolustajalle ja ovat haitta hyökkääjälle!

    Riittävä tulivoima pysäyttää vihollisen kokonaan ja tuottaa sille vielä suuremmat tappiot. Se säästää omaa verta paljon enemmän.

    Sen nimenomaan voi oppia kesän 1944 taisteluista.

    Kun meillä ei nyt ole sitä "lyhyttä ja helposti puolustettavaa" Syvärijokeakaan suojanamme...

    Äänestä

Ja sitten pitää muuttaa pottukuoppaan karvalakki päässä asumaan,kun Putiini on niin arvaamaton!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

1944 fiaskosta. Itärajaa pitää nyt viimeistään alkaa linnottaa ja lujasti. Tietkin voi kaivaa surutta poikki 5 m syvälti koska yhteydet ovat poikki pysyvästi muutenkin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu