Mies kateissa Lapualla
Anonyymi-ap
24214633
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 12 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 12 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 242
Vanhimmat
Kokiko Jarkko Mattila saman kohtalon kun Rasmus Takaluoma?
Joki oli liian kutsuva?
löytynnee kevväällä joenranta pellolta..
kännykkä ei löyry ollenkaan... paikkatietojakaan ei o ,,,
noin meneekö?
ei siin oo kahta kysymystä.
Järkkärit heitti sisävaatteissa ulos hoipertelemaan.
Alkoholilla ei ollut osuutta ollenkaan? Vai juottiko joku väkisin?
Tässä kuva kadonneesta Jarkko Mattilasta.
https://poliisi.fi/documents/25235045/180685489/Mies-kateissa-Lapualla.PNG/e420e988-6865-1bd8-a1d3-b91231dcde2d?t=1732991984745
Onko löytyny vai ei... ?
... vai pitääkö vielä alkaa tarkkailemaan vastapäisten talojen pihoja...?
mitä asiassa tapahtuu?
Hankkikaa vapaaehtoisia etsintään mikäli voisi olla ulkona maastossa hädässä, eikä vaikkapa kaverilla nukkumassa tai vapaaehtoisesti "kadonnut". Kiire, ulkona jäistä. Jälkikoiria? Ojat, ranta, lähistö. Nousiko jonkun kyytiin? Joku insinööri tutkimaan karttaa.
Onko taas samaa
ONKO KOKOOMUS-SOTEPULJUT NAPANNEET- jos oliko alaikäinen ?
Eskokin on vielä kateissa
A M lahti on myös kateissa Pelkkikankaalta
Onko metsästys majalla kundien kanssa
Äitis kanssako yhdessä keksitte tuon ?
joo vitu luuseri pääskiinni
Ei kiinnosta olkoon missä lystää.
Ei voitu sä oot idiootti.
Onko löytynyt?
Ikävä kyllä ei oo.
Nyt on vissiin löytynyt kuolleena
Mistä tämä tieto on että olis muka löytynyt?
Mistä niin kuulit?
Onko lisää tietoa tästä?
Ei sitä ole löydetty.. väärää tietoa joku täälä jakaa..
https://ilkkapohjalainen.fi/rikokset-ja-onnettomuudet/oletko-nähnyt-tätä-miestä-poliisi-pyytää-ilmoittamaan-havainnoista
Puoli tuntia sitten päivitetty, ei ole löydetty, mistä on nyt oikein kyse, kaksi vuotta tapausten väli
Jos ei ole tietoa niin älä puhu paskaa.
Väsyneen näköinen,olisko kiusattu?
Mikä uittu on kun kaikki kirjoittamani poistetaan eellises ei ollut mitään luvatonta laitoin vaan että olisko ollut k----valta
Joki otti omansa.
Onko tämä tieto?
Onko tieto vai arvaus?
Mistä tiedät vai "tiedät"
Ei ole löydetty
Pohjanmaan poliisilta erinomaista etsintätyhön tarttumista. Hieno huomata, että osaamistakin löytyy ja parin vuoden takainen haluttomuus tiessään!
Samaa mieltä. Ehkä jotain opittu..
Näyttää ihan persulta 🤣😂
Sä et oo kyllä ihan terve.
, , ei persulta , ihan muotitietoinen vasuri , , parta ja kaikki .
Sä näytöt ihan näädän takapuolelta.
Jos ois pitempi PARTA niin menis ihan täydestä lakkovahdista !
Eikö löydy vieläkään?
Mikä ihme on että kahden vuoden välein
Toivottavasti löytyy. Kovasti toivon voimia läheisille.
Joo pojalla on vielä elämä edessä.
Lauantaina tuollaisen tuntomerkkeihin sopivan henkilön on nähty kävelemässä Alajärventien ja Pitkämäentien liittymässä.
Eivät enää keskitä etsintöjä kyseiselle alueelle (tietyt tuntomerkit ei sovi kadonneeseen)
Onko kadonnut ollut Latosaaressa? Mistä on laitettu pihalle, tuolta tanssipaikasta, vai? Mites LapuaHovi, onko ollut sielläkin? Raviradalla aamu viideltä, ei kai sielä ole mitään? Onko sieltä etsitty?
Koti kuulemma raviskan suunnalla
Tässä on jotain outoa, - aikuinen mies perjantaiyönä hävinnyt näkymättömiin, mutta jo heti lauantai-iltana poliisi oli julkistanut tuon katoamis-ilmoituksen tuntomerkkeineen kuvineen.
Tiedän tapauksen jossa itsetuhoisen viestin jälkeen poliisit tekivät samantien katoamisilmoituksen. Teletietojen ja viimeisen puhelun perusteella paikannettiin. Ikinä ei tiedä mitä taustalla on.
Lapuan joki virtaa kovaa ja on sulaa vielä…
Onko Topi ny hajettu venäjälle?
Olisiko vankilassa maksamattomien sakkojen takia ?
Olipas täälä hauskaa porukkaa.. kertokaa ihmeessä missä kohtaa pitää nauraa..
Toivottavasti kaikki alueen valtokamerat on tajuttu katsoa Tampparin shellin yms. Muistanko väärin, onko Seinäjoen tiellä siinä ihan lähellä Shelliä jopa kelikamera? Säkki pimeetä tuolloin ollut, mutta pienikin hahmotus kamerassa voisi auttaa etsinnöissä.
Toivottavasti Jarkko löytyy mahdollisimman pian. Kovasti voimia läheisille vaikeaan tilanteeseen. ❤️
Kannattaa kahtoa talot minkä alle pääsee jostakin ulkoluukusta jos ei ole avonaisia reikiä.Sama koskee aittarakennuksiakin.
Oli kuulemma poistettu Lapuanhovista ja takki jäänyt narikkaan Hortoillut Latosaaressa.Koti siinä lähellä .Musta iso auto ollut parkissa lähellä Latisaaren liikenneympyrää.Autossa 4 henkilöä.
Puhelin paikannettu yöllä raviradan lähistölle kertoi hänen veljensä.
Eiköhän kannata lähteä Ämpin sillalle taas.
Härski ei ollut osallinen niin ripeästi aloittivat tutkinnan
Raviradan ja latosaaren etäisyys taitaa olla linnuntietä kilometrin verran ja pari kilsaa tietä pitkin. Mietin vaan kuinka tarkkaa tietoa puhelimen paikannin antaa?
Voi olla hyvinkin sama tolppa Raviradalla ja Latosaarella.
Murhainfon Rasmus-ketjusta hain karttoja noihin kuuluvuusalueisiin ja löytyi tämä.
https://www.murha.info/rikosfoorumi/viewtopic.php?p=1564615#p1564615
Murhainfossa oli, että tuo auto olisi ollut parkissa ihan liikenneympyrässä, eikä vain lähellä.
linnuntietä pitkin 700 metriä , tietä pitkin 2,4 km
jos on oikaassu pellon ja mettän poikki raviradan suuntaan
Onko Lapualla ravirata?
Oliko konekivääri katolla?
Lähinnä sitä jos hortoilee latosaatessa joen reunaa voiko puhelin paikantaa 700m päähän raviskalle
Kyllä voi.
Katoamisyönä ei ole ainakaan DNA, Elisa, Telia verkoissa ollut vikaa, eikä huoltokatkoja. Näitä kuitenkin on voinut olla lyhytaikaisesti, koska kaikista pienistä katkoista ei aina tiedoteta, varsinkaan aluetta, jossa liikennemäärä on vähäinen. Sijaintitieto riippuu monesta seikasta. Ilmasta eli säästä. Se on ollu katoamisyönä normaali. Maastonmuodoista, joita ko alueella ei juuri ole. Vesistöstä, joka on melko kapea-alaista sekä alueen rakennustöistä ja vuoden ajasta. Julkisen tiedon mukaan, mitä ko. alueelta on saatavilla, kaikki reunaehdot ovat normaaleja. Tämän lisäksi sijantitietoon vaikuttaa käytettävän operaattorin maston suuntauksen ja tehot. Suuntauksiakin voi vaihdella, mutta ne ovat melko vakiot (ja mastoissa riittävästi suuntauksia). Tehoja voidaan laskea ja nostaa helpommin, mutta ei sitäkään tehdä ilman syytä ja suunnittelua. 4G: lla 700 metriä alkaa olla siinä rajalla, mutta mahdollinen ja ollaan kuitenkin taajamassa. 5G nojaa en sano mitään ilman testejä.
Latosaaressa on ollut, mistä lapuahovin keksit??
Ai nii joo, Lapualla tiedetään kaikki toisten asioista, enemmän kuin itse.
Sentakia muutinkin pois enkä koe jääneeni mistään paitsi.
Näkkyypähän sano ...
Huumevelat ym.tässäkin taas mukana.
Autoon laitettu kuten Rasmuskin ja kuljetettu johonkin Ämpinsuuntaan tai Hivijärvelle.Pulin luultavasti hävitetty tai rikottu.Akku tuskin on tyhjä ollut.
Joko Lapuanhovin tallentavat kamerat on kattottu.Tuo musta iso auto liittyy alamaailmaan.Näin on ainakin Seinäjoella sekä suurimmissa kaupungeissa.Pukupäällä roistoilla aina mustat autot.Pikkunilkit tekevät likaiset työt.Onko Härski jo tapahtumia selvittääd.
Pilvi Veikko
assjoki ei ole suuri kaupunki vaan kituunen paskainen kyläpahanen eli älä luokittele assjokea suurten kaupunkien joukkoon
Kaikki ollaan varmasti samaa mieltä siitä että Rasmus ei vahingossa jokeen tippunut. Saatika härmään asti ajelehtinut. Autollakin matkaa jo 20km ja joki kiemurtelee ja kaartelee ylittää muutaman padon sekä kokee muutamat tulvat. Huh huh mitä sontaa. Krp siirty veto vastuuseen niin johan löyty ruppi. Teletiedot päätyi hoviin eikä sitäkään ole ihmetelty sen enempää. Miksei ne päätyneet vaikka vr tai grilli mikä viedes. Saman matkan päässä molemmat joesta. Jos jokeen tippuu niin latosaaresta enemmin kun hovista. Ihmettelen vaan kun 70luvulta asti latosaaressa tanssittu ja nyt tuo joki on alkanut syödä omiaan.
Lapua on tuppukylä tuppikulleineen.Seinäjoki on keskisuuri ns.maalaiskaupunki
no mene sinne assjoen sivuille huutamaan ja kirjoittamaan,mene pois täältä
Krp:llä tai kenelläkään viranomaisella ei ole osaa ei arpaa Rasmuksen löytymisessä.
Ei olla ollenkaan samaa mieltä.
Eihän tuossa Ämpin ja Lapuan välillä ole kuin yksi pato.
Ei varmasti mutta Jollain tuli kiire...
Käyppä katsomassa sitä patoa nyt. Sitä ei näy ollenkaan, kun vesi on niin korkealla.
Kaikkein vähiten löytymiseen vaikutti nasiiri.
Katoamiseenkin nasiirilla oli vähemmän osuutta kuin poliisilla.
Kyllä se pato siellä on katsomattakin.
Ei oo. Myöhästyi lähdöstä niin pahoin et möhlivät koko homman.
Lapualainen lyijyluomi parhaimmillaan, mistään tuu mitään ja henkselit paukkuu.
Mannetko vai virkavalta ravintoloineenkö siellä huumekauppaa pyörittää
Valtio ainakin vastaa alkoholihuumeen jakelusta, tuo litku vei kuolemaan sen edellisenkin kadonneen nuoren miehen Lapualla. Todennäköisesti tässä viimeisessä alkoholi taas mukana kuvioissa.
Hakekaa nyt ihmeessä se pois sieltä kateista,
Kannattaa ny joidenkin huume pelleilijöiden perää itkee,sitä saa mitä tilaa kaikkihan sen tietää kuka käyttää jopa omaiset sitte kun sattuu jotain aletaa itkee.
Mitenkään e i voipainaa jarrua sillon kun niitä huumeita tarjoillaan??
Ihan itteesä voi syyttää kuka niiden kanssa pelaa ja jotain käy!
kumma juttu kun yleensä isoissa paikoissa tapahtuu pahoinpitelyitä,tappoja,katoomisia suht paljon... nyt on ollut vuoden pari tuo seinäjoki ja sen ympäristö lapua,härmä,kyröö tapetilla
Ei tällainen ole ollenkaan harvinaista Suomessa.
"Suomessa ilmoitetaan kadonneeksi vuosittain jopa 15 000–20 000 henkilöä. Pientä osaa heistä ei koskaan löydetä. Poliisilla on tiedossaan noin neljäsataa tapausta, joissa kadonnutta henkilöä ei ole löytynyt. Suurin osa kadonneista löytyy nopeasti, viimeistään vuorokauden kuluessa"
Mitä tuo ihminen selittää? En minä ainakaan tiedä käyttääkö tuo Jarkko huumeita voi hyvä Jumala jos me kaikki oltais tuollaasia selittäjiä eihän täälä etsittäisiin enää ketään kadonneita, tuon ihmisen kirjootukset loukkaa vielä kadonneiden omaisia ja kuka siitä hyötyy, ei kukaan yhtään mitään??? Menny ittes ja mieti tarkkaan että minkä takia?? Kirjoittelet noita asioita täällä?
Kadonnut henkilö ei ole ikinä koskenut huumeisiin. Turha verrata tätä aiemmin kadonneen henkilön tapaukseen.
Voi stna sun juttujas Käle
Keskittykää täs ketjus vaan kateissa olevaan ihmiseen älkääkä enää tuoko toisen nimeä näille palstoille.
Ei ollut kyse täs toiseskaan katoamis tapaukses mistään huumeista. Tämähän löytymisen jälkeen jo kerrottiin julkisuuteen ja ihan sen takia että loppuu ne spekulaatiot.
Ihme lässytystä huumeista, ihmiset eivät tajua, että alkoholi on myös huumaava aine, eli huume, jopa kaikkien huumeiden vaarallisuusasteikon kärkipäästä. Se lamaa aivojen toimintaa, poistaa estoja, aiheuttaa uhmakasta käytöstä ja itsekontrollin katoamista. Erittäin vaarallinen yhdistelmä nuorelle miehelle, jolla ei ole elämänkokemusta ja itsesuojeluvaisto muutenkin kehittymätön.
Kyllä tuo jätkä näyttää siltä että ei mitään huumeita käytä ja tokkopa huolitaan porukoihin jotka käyttää , , tää on vaan mun mielipide mitä mieli yhtymiä tuo herättää .
Kannattais kyllä pikkasen miettiä, mitä tänne kirjottelee. Kadonnutta kaveria en tunne, mutta lähipiiri on asunut samalla kylällä ja kaukaisia sukulaisia ovat koko sakki.
Voimia lähipiirille, mikäli jaksatte tälläsiä kanavia edes lukea ❤️
Koittakaa siistiä suunne kun kirjoitatte tänne. Jotain sivistyksen tasoa sentään koettaa pitää.
Uimakoulu sinne pitäisi perustaa.
Törkeää tulla väittämään Jarkon liittyvän millään tavalla huumepiireihin, kun ei selvästi asiasta mitään tiedä.
Onkohan Latosaaren vieressä olevaa ison ja melko epäsiistin kiinteistön ulkorakennuksia päästy tarkistamaan? Sillä tontilla niitä riittää ja on ilmeisesti Jarkon kotimatkan varrella. Käsitykseni mukaan tällä kiinteistöllä asuu joku, ei tosin yhtään tietoa, että kuka..
Meinaatko Sympän rautakaupan vanhaa varastoa? Siellä on monenlaista soppea minne piiloutua, jos on jostain päässyt sisään.
En tarkoittanut sitä, mutta toki sekin on hyvä tarkistaa. Tämä kiinteistö ei näköjään ollutkaan ihan Latosaaren vieressä vaan siinä oli muutama rakennus välissä. Tarkoitan kiinteistöä, joka on Latosaarelta kirkolle päin ajettaessa oikealla ennen Tilhentien risteystä. Kiinteistö näyttää ulottuvan Huhtalantieltä aina jokirantaan saakka.
Vielä korjaus kun kiireessä yrittää kirjoittaa eli Tilhentien risteyksen jälkeen oikealla.
Ilmeisesti siis Koveron Maijan entinen kiinteistö? Nykyisestä omistajasta en tiedä, mutta jos on autiona, niin omistaja täytyy selvittää ja kysyä lupa, että saako mennä tarkastamaan.
Toivottavasti tästä ei tule samanlaista huhujen ja syytöksien hullunmyllyä, kuten Rasmuksen tapauksesta. Perättömien huhujen levittely saattaa mennä rikoksen puolelle, joten koittakaa nyt hyvät ihmiset harkita miten kommentoitte. Tässäkin ketjussa näkyy olevan suoranaisia törkeyksiä, mitkä eivät kuulu tänne ollenkaan näin vakavan asian ollessa kyseessä.
En tiedä mitä liikkuu sellaisen ihmisen päässä, joka luo nimimerkin selvästikin ainoana tarkoituksena kirjoittaa provosoivia asiattomuuksia?
säkö oot muka paras esimerkki puhumaan siitä mitä puhutaan totuudesta.Itse helekutin sakia kirjoitat mitä sattuu vaikka sua on monesti kielletty,oot helukutin oikea nettiterroristi
Jos ja kun Rasmus tapauskaan ei täyttänyt juuri tuon kummoisempia rikoksen merkkejä niin mitä luulet istuuko suomi24 kirjoittelijat käräjillä😆
Aina sama homma. Miksei mielensäpahoittajat pysy pois tälläisiltä sivustoilta. Miettikää ihmiset mitä puhutte tai seuraamuksia tulee...blaa blaa Suoraa puhetta vain!
En tosiaan tiedä, kenelle tuo kiinteistö kuuluu nyt tai on aiemmin kuulunut. Asumattomalta se näyttää näin äkkiseltään, mutta muutaman kerran ohi ajaessani olen huomannut siellä jotain liikettä. Joka tapauksessa pihapiirissä näyttäisi olevan useita ulkorakennuksia ja ne olisi varmasti myös hyvä tarkastaa, jos niitä ei ole jo kiinteistön omistajan tai muun tahon toimesta tarkastettu.
Taidat olla niitä joiden jutut lähtee välillä niin laukalle, että täytyy ohjailla keskustelu muihin aiheisiin? Sormea heristämällä tuskin uskot yhtään mitään.
Puhelin paukannettu lapuanraviradan lähellä että eikö sieltä kannattais ettiä.
Tästä olikin jo aiemmin jossain pohdintaa, että minkälaisella tarkkuudella teletiedot voi paikantaa? Onko kenelläkään heittää asiasta faktaa?
On tutkittu sieltä.
Kyllä oman puhelimen seuranta näyttää missä puhelimeni on.Kun se on kädessä niin seuranta näyttää kädessä.Kun se on 50 metrin päässä kotitalostani se näyttää sen just tarkalleen.Samoin se on teleseurannassa.Puhelin voi olla vaikka kiinni niin sen viranomaiset löytävät jos vain haluavat.Ilman simkorttiakin voit soittaa hälytyskeskukseen
Höpöhöpö saa mitään singaaleja enää puhelimeen jos se kiinni on.. älkää takertuko tuohon, että viimeisin sijainti ollut siinä vaan puhelin on ottanut viimeisen teletiedon siihen mastoon ja sen alue on kattava joten jos ajatellaan että on jokeen joutunut tai vaikka oleillut vielä keskustassa niin tuo on se masto mihin viimeisenä linkittyy. Tästä ei tarvi mun kans kenenkään asiasta vääntää, kun tiedän sen varmuudella ja piste
Ja tarkoitan tuota raviradan mastoa.
Toivottavasti löytyy pian. Mietin, että kannattaako nyt sitä kotimatkaa niin tuijotella. Olen vuosien ajan ihmetellyt uutisia (Esimerkkinä vaikka Tampere), että henkilö lähtee ravintolasta/töistä/bileistä kotimatkalle tuttua reittiä, josta ei ole mitään mahdollisuutta joutua veteen, edes vahingossa kaatuessa. Silti kerrotaan kadonneen löytyneen jostain randomrannalta, tapaturmaisesti kuolleena. Usein poliisi kiirehtii kertomaan lähes reaaliajassa, ettei epäillä rikosta. Eikö se ole kuolenmansyyntutkijan heiniä? Saako jostain kumman syystä humalassa useinkin ajatuksen, että hups tuli virtsaamisen tarve, kävelempä kilometrin tai useamman matkan tuonne rantaan, jotta pääseen heittämään hepillisen rantapusikkoon. Eikä kukaan päätä marras-joulukuisena yönä lähtee yöuinnille. Kesällä tämä voisi vielä mennä läpi.
Kun pönttö on sekaisin viinasta ja aivot lakanneet toimimasta, kroppa jatkaa nuorella miehellä vielä toimintaa ja se voi päätyä ihan mihin vaan. Siinä vaiheessa on turha puhua mistään päätöksenteosta, aivot juntturassa ei päätetä mitään, vaan toimitaan impulssien mukaan, se voi olla myös harkitsematon itsemurha, hyppää jokeen, tms.
Kyllä se on harvinaista väkilukuun suhteutettuna, sekä rantaviivan määrään mitä Tampereella hukkuu väkeä verrattuna Lapuaan.
Näsi- ja Pyhäjärven pitkät rantaviivat, sitten pienempiä lampia ja järviä, vieläpä Tammerkoski jonka partaalla toikkaroi umpitunnelissa vähintään Lapuan verran väkeä joka perjantai.
Ei kukaan niin toope ole.
Aivan liian moni on.
Naiset vaihtaneet punaisesta mustaan?
Oliko vapepa mukana etsinnöissä?
Kyllä on ollut mukana
huonokuntoinen mies löytyi hyväkuntoisena.
Ketäs tällä tarkoitat? Vai onko vaan halu trollata täällä
Kuolleena löytyy jos nyt yleensä löytyykään
juuri näin !
Varsinainen körttiläispaikkakunta kun vuorokaudessa työntävät toistasataa viestiä tänne. Kuka lie paikkakunnan pöljin huuhaaukko? Niitähän täällä riittää.
Mistä joku päättelee että pelkästään paikkakuntalaiset kirjoittelee? Sijaintitiedoista päätellen tai siitä ettei niitä osata päätellä, uskon ettei oo kaikki koskaan edes Lapuaa edes nähnyt. kartat saa netistä auki ja siitä lähdetäänkin tätä (kin) selvittelemään ja spekuloimaan useiden satojen kilometrien päästä tietäen ihmisen historian syntymästä tähän päivään..
Viestejä alkoi tulvia heti kun keskustelu nousi Suomi24:n etusivulle trendaaviin keskusteluihin koko maailman nähtäväksi, eli juuri ulkopaikkakuntalaiset niitä viestejä pukkaavat.
Kyllähän Rasmuksen tapaus saa ihmiset ympäri Suomen edelleenkin valpastumaan, kun puhutaan Lapualla kadonneesta henkilöstä. Sen verran omituinen oli ne kuviot, niin katoammisessa kuin tutkinnassakin.
Jos huono tuuri se löytyy nyykaapista eikö se joki virtaa sinne sveduihin.
Hullujahan tuolla riittää, patruunatehtaalla kaikki hullut
Paloautoja Palopäällikön auto ja poliiseja nähty Ämpin sillalla ja pellolla viljelystien varrella.Jotain kellukkeita ym, kantaneet mukanaan.Hyvin lähellä Rasmuksen löytöpaikkaa.Onko jotkut vapaamuurarit illuminaati asialla kakden vuoden välein ja taas perjentaina
Onkoos tokmanilla foooloota
Herran Jumala niinkö tosiaan!! Onkos tuo nyt ihme että etsitään kun on mies kateissa! Joillekin se on ihme jos etsitään ja toisille taas jos ei etsitä!
Ei noin pitkää matkaa ruumis kulje vedessä näin lyhyessä ajassa, vaikka virtausta onkin tulvavesien takia.. Muistan lapsuudesta hukkumistapauksen, jossa vainaja kulkeutui noin 2,5 kilometrin päähän kolmessa päivässä virtaavassa joessa. Maksimissaan 5 kilometrin päästä voi mahdolinen vainaja löytyä, jos joki kunnolla naarataan.
Just näin!
Toivotaan että mies löytyy!
Joku kevyt vene varmaan meneekin äkkiä uuteenkaarlepyyhyn. Mutta ruppi painuu pohjaan, eikä kauas mene, ainakaan poutun patoa kauemmas. Vasta myöhemmin, kaasuuntumisen seurauksena, ruumis nousee hetkeksi pintaan. Menee pitkän aikaa näillä keleillä, ennen kuin ruumis nousee pintaan. Kesällä sellainen saattaa tapahtua äkkiempää. Nyt kannattais naarata se poutun pato, ja siitä ylävirtaan päin. Jos ei siitä löydy, niin sitten on kuivalla maalla jossain missä lie.
Älä yleistä, tutkimattomat ovat ruumiiden etenemiset tulvivassa joessa.
Nyt on vesi niin korkealla että käytännössä koko patoa ei edes ole. Menee yhtenä viivana joki siinä joten siihen ei pysähdy mikään tällä hetkellä vaan menee heittämällä ohi.. valitettavasti..
Näin kylmässä vedessä pintaan nousuun menee yli 19 vuorokautta, eli noin kolme viikkoa.
Pouttua mahdoton hänenkin ohittaa näin nopeasti.
Ei se ole ollenkaan mahdotonta.
Jotenkin on sellainen olo että joessa mies ei ole. Ainut " järkevä" paikka mistä jokeen olisi voinut joutua on just latosaari ja Mutta silloin koko rakennus täytys aikalailla kiertää. Korkeita aitojakin rakennuksen pihamaalla...miksi olisi palannut sinne takaisin jos kerran jo lähti..? Kotiinpäin mentäessä ei oo voinut mitenkään jokeen horjahtaa. Taloja asutusta ,auto ja pyöräteitä jopa peltoa välissä. Oisko lähtenyt oikomaan jotenkin kotiin ja nuupahtanut jonnekin metikköön. Mutta jos suuntana onkin ollut lapuan hovi niin sitten täytynee joki ylittää. Mä en edelleenkään usko että J tai R on niin kännissä ollut että suoraa jokeen kävelee!!!!! Itte ajattelisin että voi olla hyvinkin lähellä kotia. Mites onko kellään tietoa kauanko ihminen saa olla kateissa? Onko ollut joku huoli et tehnyt esim itselleen jotain jolloin etsinnät aloitettiin niin rivakasti. Mietin et silloin varmaan tahallaan mennyt piiloon...toivottavasti löytyy pian. Sitä vain toivon ja päässä pyörii kaikenlaista.
lain mukaan ihminen saa olla kateissa kuinka kauan tahansa,omaisille poliisi voi kyllä kertoa että on löytynyt mutta ei saa kertoa mistä ja missä oleskelee
Vesi tulee tällä hetkellä melkein parkkipaikalle asti, eli ei ole montaa askelta veteen.
Känniääliö kun lähtee saluunasta hortoilemaan kotiinsa niin siitä on järki kaukana.
Tietääkö kukaan onko raviskalla joku lammikko tai oja tai uoma? Oon kuullut että sielä ois uitettu hevosia. Jos sellainen on se on varmasti jo tutkittu Mutta tulipa mieleen
Kysykää selvännäkijältä. Olisko joku hyvä selvännäkijä Seinäjoella. Voisi olla apua niistäkin.
SE ON IHAN NORMAALI TILANNE,
IHMINEN KATOAA, JÄLKIÄ JÄTTÄMÄTTÄ.
SILLE ON OMA KÄYTTÄJÄKUNTANSA.............HÄVITYSPORUKKAA.
SITTEN VOI LÖYTYÄ TAI OLLA LÖYTYMÄTTÄKIN. SELLAISTAHAN SATTUU.
Onko tässä hävitys porukassa lapualaasia ja tietääkö poliisi tästä?
Toivottavasti poliisi on vienyt Latosaaren turvakameratallenteet tarkastettavaksi. Sielähän oli klo 3.00 asti ravintola auki.
Omistaja ei tiedä onko siellä kameroita..
tuo ei kuule iha vahingossa häviä (you know what i mean 😉) ja nää on sellasii juttui mist ei yksinkertaisesti uskalleta puhua 😪
Kerro uhkaajan etunimi ja sukunimen eka kirjain, kaikki eivät pelkää
Häntä ei ole löytänyt kännykkä oli päällä raviradan puhelin maston asti kunnes yhteys hävisi 🧐 veikkaan että löytyy kuolleena tai saanut kohtauksen
Ai miten muka omistaja ei tiedä onko siellä kameroita? Sielä on iso määrä kameroita jotka tallentaa ulko-ovelle asti.
Jarkko hyvä tyyppi ei käytä mitään kiellettyä. Kova kaipuu saada ystävä kotiin. Te jotka ette miestä tunne niin älkää viisastelko ei oo naurun asia. Tulkaapa nauramaan paikanpäälle pässit
En tunne Jarkkoa, mutta syvästi oon järkyttynyt tapahtuneesta. Toivotaan että löytyisi vielä ennenkun lumet ja jäät tulee.
Ehkä viimeinen näköhavainto ei pidäkään paikkansa, sillä tuskin kukaan tuolloin yöllä säkkipimeässä on voinut mitään kunnolla nähdä, kun kaupungin katulamput on ajastettu olemaan sammuksissa yöajan klo 23:00 - 05:00
Onko Huhdanneva katteltu
Miksi pitäisi? Ei sinne kukaan yöllä mene.
Minkälainen auto tällä kaverilla on ?
Onko saab?
kerran näin assjoella saabin ,toisen kerran vaan volvon ja audin
Jarkolla kuulemma ykköstyypin diabetes.
Piikittääkö muitakin aineita kuin insuliinia
Kuulemma sulla on korvien välis kusta vai oliko vielä jotain muutakin? Tää älykääpiö kommentoi täälä huumeitten käytöstä koko ajan varmaan ite on joku skitso pöykäri joka ei ymmärrä muuta kun vittuilla vielä näinkin kauhealla asialla.
On taas oikein älykääpiö päässyt kommentoimaan. Saako nämä tälläisten kirjoittelijat näistä jotain mielihyvää vai onko tarkoitus loukata kyseisen ihmisen omaisia?
Noo tämä ykköstykin db selittää miksi niin nopeasti on ruvettu etsimään. Ja myös valitettavasti todennäköisin syy miksi miestä ei löydy. Jos vs on laskenut liikaa, ja tuhti humala päällä, seuraus ei ole hyvä.
Toki kaikki toivomme, että näin joulun alla ihme tapahtuisi.
Korjaus ykköstyypin db
Turhaa täälä märehtiä. Se on hukkunut jokeen ja löytyy ennemmin tai myöhemmin.
Persu vaimo varmaan taas litistänyt puolisonsa.
Näin viha leviää ja pahuus tulee persujen myötä.
Kukaanhan ei tiedä mitä on tapahtunut. Pahasti nyt vaan siltä näyttää, että jokeen on joutunut kun mistään ei löydy.
https://www.etuovi.com/kohde/21424748?haku=M2183354174
Latosaaresta kylillepäin n.500m pauhaa vanha mylly. Aikamoista ryteikköä. Löytyy talon myyntikuvista.
huono mainos ,liikaa hintaa taloolla kuntohon näheren,,,huono mainos!!!!!
Oisko kyyritty rajalle ja siitä venäjälle.
Latosaaren märkäkorva järkkärit on heittänyt takitta ulos, vaikka tiedottomassa humalassa.
Harmi etteivät antaneet edes pelastusliivejä.
Ei lapset osaaa mitään ajatella.
Jos narikkalappua ei löydy se on voi voi. Seuraavana päivänä tai viikonloppuna voi tulla kyselee tuntomerkeillä takkiaan. Pitäiskö narikassa työskentelevien olla vastuussa aikuisten 40v takeista kun he nimenomaan maksavat että ne pidetään tallessa ja loppu jää asiakkaan vastuulle. Takkiko tilanteen olisi pelastanut? Baarin henkilökunta ei myöskään oo vastuussa juoko joku itsensä tiedottamaan tilaan vain huolehtia että kukaan ei oo baarissa tiedottomassa tilassa vaan paiskata ulos kun ei osata olla!!!!! Ketään ei syyttä kehoteta baarista lähtemään.
Nämä mitään päiväkoteja oo missä tarjotaan viihdykkeitä, katsotaan et kaikilla säilyy omat avaimet ja kukkarot narikkalaput tallessa illan aikana. Säännöt ne on tanssi paikoissakin. Saatika että alettaisiin kysellä mikäs diagnoosi sulla on et tietää miten toimia kun oot liika kännissä ja rikot talon sääntöjä. Nyt puhutaan aikuisista ihmisistä. Vittu saatana!
No tämä! Ihan on uhattu nyt itse omaa terveyttä! Ja tässä lopputulos..sori mutta raaka totuus. Tuollaisen vakavan sairauden kanssa ei oo pelleileminen.
Ootteko tosissanne. Nimenomaan henkilökunta on paikalla huolehtimassa tällaisista asioista. Terveystietojakin kysellään, kun asiakas on oikein humalassa.
Nimim. Itsekkin ambulanssin tanssipakalle soittanut.
Hän on kateissa. https://kuvat.kaleva.media/images/v1/kalevacdn/n4T9rGnUfZ7BQ3OBEDHccQHE_nvmMAUV4GL-u72NvEk3-zXL35lxgrclAORz2IB2x2W5gCjQUSOn2We0TPuI5yriUupSTMys80w5eD6Ie5Eixr8L1bzjrKhV2KCtNAkpPNaT91wep03mPIuwKnWPHHLI2OXpmHsz.jpg
Lapuallahan on noita villipetoja aivan vilisemällä?
Susilaumaako olisi syyllinen?
Villikissat
HEITTEILLÄ olevat kissat vaarantavat terveytesi.
Taas todiste siitä, miten samanlaisia Lapua ja Venäjä ovat! Venäjällä pudotaan veneestä tai ikkunasta, Lapualla kadotaan.
Lapualla ei kannata mennä ainakaan baariin.
Ei kannata jos ei osaa olla
Lapualle ei kannata mennä.Tuloo joko tapetuksi tai perseraiskatuksi
Son se läpyän läki.
Miksi kukaan ei huku Seinäjoella jokeen, vaikka vuosittain isoja tapahtumia ja joki virtaa läpi koko kaupungin. Lapualla se taas tuntuu olevan paikka, johon en viitsi enää mennä edes kalaan. Tiedä vaikka sattuis jotakin.
no ei kai tännekkään kukaan jokehen huku ,,koska on viimeksi todistettavasti hukkunut joku siihen tuos kylän raitilla ? ei varmaan 30 -40 vuotehen
No ei tuosta nyt niin kauan ole.
ei varmahan todistetusti 30-40 vuoteen
Entä jos kyseessä onkin sarjamurhaaja. On näitä nyt jo kaksi kadonnutta, baari-iltojen päätteeksi, samalla kaavalla. Huom, tämä on vain spekulaatiota.
Niin, aikoinaan surullisenkuuluisissa Pia-surmien takana oli sarjamurhaaja, yhteistä näille oli mm. se että molemmilla uhreilla oli takanaan kapakka ilta, katoamisilta oli perjantai, sekä ruumiit löytyi vesistöstä.
Alaikäisinä kapakassa kaikki kolme? 🤔
Mitään todistettahan ei ole kukaan esittänyt, että Takaluoma olisi joessa edes ollut tai jokeen päin ollut menossakaan.
Murhainfossa oli spekulointia, että nyt Mattila olisi ollut Lapuahovissa samana yönä kun Takaluoma katosi ja kuoli.
Alkoholin myynti niin päihtyneelle, että joudutaan poistamaan humalatilan vuoksi, pitäisi olla rangaistava teko.
30 vuotta aikanaan portsarina toimineena voin kertoa, että poistetulta humalaiselta käännettiin vaatteetkin päältä, että se narikkalappu löytyi. Sen jälkeen varmistettiin se, että asiakas pääsee pois alueelta (lue; vastuu siirrettiin seuraavalle)) Eli humalainen lähti taksin, poliisin tai jonkun muun kyytissä pois. Jos näin ei ylipäätään toimita, niin poisteuilla on tapana pyrkiä hyvin nopeasti takaisin ravintolaan tai jäädä paikan läheisyyteen aiheuttamaan lisää vahinkoa.
juuri niin ,,ovatko kadonneet yrittäneet sisään uudemman kerran ja kadonneet,herää epäilys?
Missä sen takki on.Tuskin se nyt pelkällä hupparicolitsilla on viihteelle lähtenyt.
Onko Lapuanhovissa va Latosaaren narikassa.Puhelimen on varmaan autoon kaapanneet laittaneet kiinni.
Murhana tätä pitää tutkia
No, kukas se "todennäköisin syin" vangittava on tällä kertaa?
Onpa "hiljaista" tämän Jarkon katoamisen suhteen. Eikö kukaan tiedä, mitä hänelle on tapahtunut? Poliisillakaan ei ole ilmeisesti mitään tiedotettavaa. Luulisi edes paikallisten kommentoivan omia arveluitaan. Kissoista viis.
"Asiassa ei epäillä rikosta". Enempää ei tiedoteta.
- silloin yleensä oletetaan sekä tappajan että uhrin olevan yksi ja sama henkilö
Tässä jutussa poliisi ei ole ilmoittanut, ettei se epäilerikosta, kuten yleensä katoamistapausten yhteydessä.
Tästä voidaan päätellä, että poliisi epäilee rikosta.
Ei kun poliisia ottaa päähän että valitetaan kun se ilmoittaa mitä tahansa, niin se ei ilmoita mitään millä ei ole sille lisäarvoa.
Ei kommentoi.. No ei. Ollaanpas hiljaa nii paree ja kyl tää tästä.. Keväällä taas sitte töihin.
Mihin on kaveri tuupertunut vai joesta tämäkin joskus löytyy.
Jos löytyy? Käy pinnassa ja kun sitten puhkeaa ja uppoaa, niin sinne jää.
Ketä sieltä joesta on löytynyt joskus?
Onko mitään uutta tästä?
Taitaa olla sama mies kuin tässä?
https://murha.info/rikosfoorumi/viewtopic.php?p=1759574#p1759574
Tuohan on pysäytyskuva Rasmus Takaluoman terassivideolta??
Onko joki pysynyt jäässä?
Sää ennusteet ovat sellaiset että Jarkko Mattilan maasto ja jokietsintöjä on mahdollista kohta jatkaa.
Rasse ja Jarkko muilutettiin Lapuan malliin
Höpö höpö, kumpikin lähti ihan omasta tahdostaan.
Yleensä niissä tapauksissa joissa oletetaan sekä tappajan että uhrin olevan yksi ja sama henkilö, niin ei aloiteta sen kummempaa rikostutkintaa, ainakaan ilman vahvaa epäilyä asiassa. Tällöin poliisi vain tiedottaa "Ei epäillä rikosta" (ja sillä sipuli).
Missäkö vaiheessa poliisi on Mattilan kohdalla sanonut, ettei epäile rikosta?
Meinaatko että nyt poliisi epäilee rikosta koska ei ole tiedottanut että "ei syytä epäillä rikosta" ?
Odottiko Mattila Rasmusta ja paiskasi jokeen? Ettei hän ollut myös yksi häjysti tuijotelleista?
Omatunto soimasi niin että teki ratkaisunsa, tai sitten mafia kaappasi hänet liikenneympyrässä aamuyöstä seisseeseen autoon?
Ei Mattila ole ollut tuijottaja, ne kuuluisat "tuijottajat" on ihan tavallisia ihmisiä, lapualaisia.
Jaa että jokeenko Rasmuksen paiskasi? Ei ole joelle nähty menevän terassin miestä eikä liioin Rasmustakaan. Joten se joesta tällä kertaa.
Ketään ei ollut liikkeellä, joten kuka olisi nähnyt?
Olen lukenut kaiken ja kaikki kommentit jutusta, tuhansia kommentteja, mutta en ole nähnyt yhtään ainuttakaan jossa joku olisi sanonut varmasti tuntevansa nämä tuijottajat, saati että olisi kertonut nimiä.
Jarkon avainnippu on löydetty Latosaaren takapihalta Joko Krp ottaa jutun tutkintaan
Linkki?
Jarkon puhelinhan paikannettiin Lapuan raviradan läheisyyteen aamulla klo.5.00
Tuskin missään joessa on Kylmäksi laitettu ja tuskin löytyy ikinä
½ vuotta kuolleena liruneesta ruumiista on patologin vaikea mennä sanomaan varmuudella mikä on vainajan todellinen kuolinsyy, varsinkaan jos löydetty ruumis on ollut ulkosalla säiden armoilla tuon ajan.
Murhainfo kadonneet Jarkko Mattila
Jääkö tämäkin unholaan
Nyt saa jäädäkin.
Mikä tämän loppulausunto oli? Ei rikosta?
Onneksi J M löytyi ja pääsi siunattuun maahan.
Miksi millään tai kellään lapualaisella ois onnellinen loppu. Läpimätä paska paikka.
Hän on kateissa https://ibb.co/GvTyV9Gq