Suomen 17. eduskuntavaalit järjestettiin 1.–2. heinäkuuta 1939. Tällöin valittu eduskunta toimi poikkeuksellisesti lähes kuusi vuotta, sillä jatkosodan takia eduskuntavaaleja ei voitu järjestää, vaan eduskunnan toimikautta pidennettiin kahdesti poikkeuslailla. Vuonna 1939 valittua eduskuntaa onkin sittemmin kutsuttu "pitkäksi parlamentiksi". Seuraavat eduskuntavaalit pidettiin vasta maaliskuussa 1945.
Tulokset 'pitkän parlamentin' äänestyksessä:
Suomen Sosialidemokraattinen Puolue 85
Maalaisliitto 56
Kansallinen Kokoomuspuolue 25
Ruotsalainen kansanpuolue 18
Isänmaallinen kansanliike 8
Kansallinen Edistyspuolue 6
Pienviljelijäin ja maalaiskansan puolue 2
Silloin sota-aikana Suomessa ei ollut oppositiota ollenkaan, jos ei lasketa Stalinin Terijoelle perustamaa Kuusisen varjohallitusta. Suomessa sitä ei kannatettu. Tai oli kyllä jotain vähäistä,paljon pienempää kuin IKL:n kannatus Suomessa , mutta 'Talvisodan ihmeeksi' kutsuttiin sitä, että kansa ja myös työläiset taistelivat samassa rintamassa oman maansa puolesta. Tai niinkuin ukki sanoi, eihän mulla maata, mutta akka ja kakarat!
Tavallaan suloista, että nykyinen äärioikeisto hurraa tuon ajan vasemmistolle, vaikka
eivät silloinkaan sitä minään pitäneet! Siihen aikaan oltiin niin natsia,niin natsia.
Silti, vaikka turpiin tuli, itsenäisyys säilyi! Yhtenäisen kansan ansiosta, ei natsimielisten väkivallan tai pullistelun takia!
Suomen eduskunta sota-aikana 1939-1945
5
85
Vastaukset
- Anonyymi
Ihan vaan muistutukseksi niille, jotka ihailevat suomalaista sotilasta.Etenkin noille militanteille. Sota on kauhea katastrofi ja tragedia sotilaille, omaisille, taloudelle.
Suomalaisesta sotilaasta teki ihan parhaan se, että pelasi joukkueena ja teki mitä piti, kun oli pakko. Ei juurikaan ihannoinut pokkurointia,
Kannattaa taas katsoa Tuntematon sotilas.
Rokka:”Soas mie teen mitä pittää, mut leikkimää mie en ala”,
Koskela: "Asialliset hommat suoritetaan, muuten ollaan kun Ellun kanat." - Anonyymi
Suomen vahvuus oli yhtenäisyys tuolloin.
Nyt kriisiajat hajottavat.- Anonyymi
Ihmettelen suuresti, mistä noita natseja sikiää? Suomalaisista äideistä? Ovatko noita ikiteinejä, jotka bailaavat viisikymppiseksi ja jättävät lapsensa heitteille?
- Anonyymi
Meillä ei ollut sota-aikana oppositiota lainkaan eduskunnassa!
- Anonyymi
Työläisistä tehtiin työttömiä ja niistä syntyi persuja. Mutta hups, nythän ovatkin suurpääoman omistajia.
Näin ne ajat muuttuu!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2042945Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391560Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus921412- 881322
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e401246Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1481176Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121148Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze119969Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89892Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44773