Ennen ei ollut paremmin

Anonyymi-ap

Perimätietona kerrotaan: Jeesuskin olisi mieluummin mennyt ottamaan Sveitsiin eutanasian kuin roikkunut jossain hevonsvidussa ristillä hengiltä.

Mutta kun silloin ei ollut Sveitsiä eikä eutanasiaa, niin sitten piti vaan asettautua ristille odottamaan kuolemaan. Kovaa oli elämä ennen vanhaan hyvään aikaan.

11

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Raamatun Jeesus ei tullut täyttään OMAA TAHTOAAN , vaan Isän tahdon .

      "Sillä minä olen tullut taivaasta , en tekemään omaa tahtoani , vaan hänen
      tahtonsa-, joka on minut lähettänyt." Joh: 6: 38

      ja kuinka paljon lahkot huutaakin jatkuvasti , > sinä päätät > oman tahtosi
      mukaan , jne.

      • ”…ja kuinka paljon lahkot huutaakin jatkuvasti…”

        Hihhuli väittää tietävänsä isän ja pojan ajatukset ja tahdon, vaikka nämä ovat näkymättömiä ja havaitsemattomia ja sanoo kaikkia muita lahkolaisiksi 😂

        Kyllä ei Suomen avohoito ole hyvällä tolalla.


      • Anonyymi

        Ihme, etteivät lahkolaiset sano: "Nyt tulet uskoon tai saat turpaan rakkauden nimissä!"


    • Ristiinnaulitsemisia on dokumentoitu historiaan, erityisesti muinaisessa Roomassa, mutta tarkkaa lukumäärää ei ole mahdollista tietää. Ristiinnaulitseminen oli julma rangaistusmuoto, jota käytettiin vakaviin rikoksiin ja kapinallisuuteen. Tunnetuimpia ristiinnaulittuja on tietenkin Jeesus Nasaretilainen, mutta häntä edelsi ja seurasi lukemattomia muita.

      On mahdotonta antaa tarkkaa lukua, koska monia ristiinnaulitsemistapauksia ei ole dokumentoitu tai ne ovat kadonneet historian hämärään. Nykyään ristiinnaulitseminen ei ole laillinen rangaistus missään päin maailmaa. Onneksi, ihmiskunta on kehittynyt monin tavoin ja sellaiset julmuudet ovat jääneet historian kauheuksiin.

      • ”Ristiinnaulitsemisia on dokumentoitu historiaan…”

        Wikipedian Crucifixion artikkelin tärkein lähde on Uusi Testamentti.

        ”Tunnetuimpia ristiinnaulittuja on tietenkin Jeesus Nasaretilainen…”

        Joka on UT:iin sepitetty mielikuvitushahmo.

        Koko ristiinnaulitseminen on yhtä suurta kehäpäätelmää.


      • Anonyymi

        Millä nauloilla ristiinnaulitseminen tehtiin? Minkä mittaisia? Käyttettiinkö sinkittyjä?


      • Anonyymi kirjoitti:

        Millä nauloilla ristiinnaulitseminen tehtiin? Minkä mittaisia? Käyttettiinkö sinkittyjä?

        Historiallisissa kertomuksissa kerrotaan, että Jeesuksen kädet kiinnitettiin ristiinnaulittaessa ristiin nauloilla. Nämä naulat olivat yleensä suuria rautanauloja, jotka lävistivät sekä kädet että jalat. Vaikka ristiinnaulitseminen oli roomalainen rangaistusmenetelmä, yksityiskohdat voivat vaihdella, ja historioitsijoilla on erilaisia näkemyksiä siitä, mihin kohtaan käsiä naulat asetettiin.

        Jos sinulla on lisää kysymyksiä aiheesta tai muusta, autan mielelläni!


      • Anonyymi
        VarmaTieto kirjoitti:

        Historiallisissa kertomuksissa kerrotaan, että Jeesuksen kädet kiinnitettiin ristiinnaulittaessa ristiin nauloilla. Nämä naulat olivat yleensä suuria rautanauloja, jotka lävistivät sekä kädet että jalat. Vaikka ristiinnaulitseminen oli roomalainen rangaistusmenetelmä, yksityiskohdat voivat vaihdella, ja historioitsijoilla on erilaisia näkemyksiä siitä, mihin kohtaan käsiä naulat asetettiin.

        Jos sinulla on lisää kysymyksiä aiheesta tai muusta, autan mielelläni!

        Ammuttiinko naulat naulapyssyllä vai joutuivatko roomalaiset tekemään oikein töitä? Annettiinko ristiinnaulituille rokotus jäykkäkouristusta vastaan? Naulanreijistähän menee sisään vaikka mimmoista sontaa.


    • Anonyymi

      jeesukseen olisi tepsinyt lobotomia

      • Anonyymi

        Sepä se. Kumma, ettei sitä tehty.


    • Anonyymi

      Sitä mieltä on vain Heikki Kinnunen

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      193
      1422
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      913
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      872
    4. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      52
      811
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      758
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      253
      667
    7. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      9
      646
    8. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      330
      639
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      57
      629
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      594
    Aihe