Hän lahjoitti saksalaisille 7 MILJARDIA suomalaisten rahoja.
Miksi Tuppurainen ei ole vankilassa
36
256
Vastaukset
- Anonyymi
Älä lässytä.
- Anonyymi
Älä äksyä.
- Anonyymi
Tuppurainen on sellainen kakspiippouinen tapaus. Tosiasia on, että Tuppurainen lanasi koko SDP-eduskuntaryhmän ääriajattelijat nurin viime kesäkuun Käännytyslaki-äänestyksessä.
Tuppurainen toimi, kuten paraskin perussuomalainen, kun oli kyseessä isänmaan turvallisuudelle tärkeä laki. Tässä mielessä Tuppurainen on oikein arvostettu ja kunnianarvoisa perussuomalainen.
Pikkusen se naisena tietysti hassasi rahaa Saksassa. Joku 7 miljardia euroa meni 2022 maailmalle. Sitten hän kuitenkin lanasi tuon rajalain läpitte. Kaksipiippuinen on tämä rouva,- Anonyymi00033
Ei hassannut mitään Saksaan. Säästyi kymmeniä miljardeja rahaa ja Fortum säästyi konkurssilta.
- Anonyymi
Pitäisi kyllä olla vankilassa minunkin mielestä.
- Anonyymi
Valtavia summia, eikä vastuuseen joudu.
- Anonyymi
Hukkasi 100mij€ minnehän se meni
- Anonyymi
Se Uniperin kauppa oli kyllä hieman monimutkainen tapaus.
Itseasiassa sillä kaupalla säästettiin nettona noin 28 miljardia euroa.
Saksan valtio maksoi Uniperin sitoumuksia 35 mrd euroa.
Ei olisi Suomesta löytynyt tuota rahaa. Uniper saa tehdä melkoisen monta vuotta positiivisia tuloksia ja maksaa tuota summaa takaisin Saksan valtiolle.
Uniper on melkoinen pommi omistajalleen.- Anonyymi
Monien EU maiden yritykset ei edes tänä päivänä ole vetäytyneet venäjältä.
Joten mikään pakko ei olisi ollut vetäytyä. Kyllä tuo päättäjien itse aiheutettua rahanmenoa on ollut.
Italiassa esimerkiksi olisi päättäjät tapettu tuollaisista ratkaisuista joissa ei huomioida kansaa ollenkaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Monien EU maiden yritykset ei edes tänä päivänä ole vetäytyneet venäjältä.
Joten mikään pakko ei olisi ollut vetäytyä. Kyllä tuo päättäjien itse aiheutettua rahanmenoa on ollut.
Italiassa esimerkiksi olisi päättäjät tapettu tuollaisista ratkaisuista joissa ei huomioida kansaa ollenkaan.Venäjällä toimiminen olisi tietenkin tuottanut jotain, mutta tappiot tulivat Euroopassa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Venäjällä toimiminen olisi tietenkin tuottanut jotain, mutta tappiot tulivat Euroopassa.
Venäjällä toimiminen ... ja lässyn lässyn ... eikö se nuoleksiminen yhtään inhota ? Tai käy polviin ?
- Anonyymi
Tavis ihminen aiheuttaa valtiolle muutaman satasen kulut niin heti on virkamiehet kimpussa. Sitten joku horo (voidaan kiistattomasti osoittaa) tekee miljardi kuprut tyhmyyttään niin ei MITÄÄN. Tyhmyys ei edes taviksille ole puolustus. Saati tuolla tasolla toimijoille.
- Anonyymi
Toveri Halosen miehittämä oikeuslaitos ei tutki,,näin on!
- Anonyymi
Kyllä jotkut vielä ovatkin ..
- Anonyymi
Kokoomus ja Keskusta junailivat Uniperin ostamisen Fortumille. Kuvittelivat tekevänsä hyvän kaupan.
Olivat sen verran taitamattomia ostajia, etteivät tarkastaneet Uniperin tekemiä sopimuksia kaasun ostosta ja myynnistä. Uniperilla oli sopimus myydä kaasua kuluttajille tiettyyn päivämäärään asti kiinteään hintaan. Uniper ei voinut periä kuluttajilta korkeampaa hintaa, vaikka kaasun ostohinta nousi. Tämä sai yhtiön tappiokierteeseen.
Kaasun toimituksen väheneminen Venäjältä ja lopulta siirtolinja tuhoaminen aiheutti valtavat tappiot yhtiölle.
Saksan valtio pelasti Fortumin jättimäisiltä tappioilta.- Anonyymi
Ei sinne olisi tarvinnut lahjoittaa 7 miljardia, jonka Tuppurainen teki. Perusdemari.
- Anonyymi
...oikianvärinen jäsenkirja ...
- Anonyymi
Olihan tuo tosi nolo juttu, ja nyt toinen demari on ollut kyseenalaisessa touhussa, kyllä demareitten arvostus on nyt mennyt.
- Anonyymi
Kaikkea kummallista sinäkin kyselet! Tietenkään hän ei ole vankilassa, koska häntä ei ole tuomittu. Tuomion puuttuminen taas johtunee siitä, ettei häntä ole haastettu oikeuteen. Haasteen puuttuminen taas johtunee joko siitä, ettei tutkintapyyntöä ole tehty, tai jos on, tutkinta on keskeytetty tai tehty syyttämmättäjättämispäätös.
Oletko ihan varma, että teit tutkintapyynnön oikein ja oikeaan paikkaan?- Anonyymi
Kyllä poliisien pitäisi tutkia ilman tutkinta pyyntöäkin tuollaiset rikokset eihän nuo mitään asianomistaja rikoksia sentään ole.
Tuossa olet oikeassa että pitäisi aloittaa alhaalta päin tuomitseminen eli pistää ensin ne poliisit vastuuseen jotka ei tutkintaa ole aloittaneet vaikka se niiden toimikuvaan kuuluukin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä poliisien pitäisi tutkia ilman tutkinta pyyntöäkin tuollaiset rikokset eihän nuo mitään asianomistaja rikoksia sentään ole.
Tuossa olet oikeassa että pitäisi aloittaa alhaalta päin tuomitseminen eli pistää ensin ne poliisit vastuuseen jotka ei tutkintaa ole aloittaneet vaikka se niiden toimikuvaan kuuluukin.Tee tutkintapyyntö!
- Anonyymi
YHTÄÄN ei perä-hönölän poliitikot ole tainneet viisastua "UMTS-huuman" päivien?
https://www.paivanlehti.fi/kun-suomi-miljardeilla-saksalaista-ilmaa-osti-muistatko-viela-maamme-suurimman-bisnesmokan/
Uutisessa mm. seuraavaa:
"Kuisma ja Seppänen muistuttavat, että huutokauppojen aikaan liikenne- ja viestintäministerinä toiminut ja omistajaohjauksesta vastannut Olli-Pekka Heinonen ei ollut osallistunut asian päätöksentekoon, mutta ehkä olisi pitänyt. Hänen seuraajansa Kimmo Sasi moitti mediaa siitä, että asiasta ei ollut varoitettu, mutta uudella ministerillä olivat vain jääneet lehdet lukematta.
Sonera osti huutokaupoissa ilmaa noin 4,3 miljardilla. Euroopan valtiot keräsivät huutokaupoissa rahaa yhteensä 120 miljardia, Sonera puolestaan miljarditappiot, kun paria vuotta myöhemmin sijoitukset osoittautuivat arvottomiksi." - Anonyymi
Tokkuraista ei saisi edes päästää Arkadianmäelle, niin tyhmää on ollut muijan touhut.
- Anonyymi
Omasta mielestäni se akka autistinen invaliidi. Vaikea hahmottaa mitä kuonaa sitä äänestäneet ihmiset on. Iso osa tietysti mielivikaisia kun niilläkin äänioikeus suomessa...mutta tuskinpa kaikki ...tai mielivikaisia tietysti ovat mutta ilman sairauden diaksinointia.
- Anonyymi00029
Anonyymi kirjoitti:
Omasta mielestäni se akka autistinen invaliidi. Vaikea hahmottaa mitä kuonaa sitä äänestäneet ihmiset on. Iso osa tietysti mielivikaisia kun niilläkin äänioikeus suomessa...mutta tuskinpa kaikki ...tai mielivikaisia tietysti ovat mutta ilman sairauden diaksinointia.
Koska Liisa Jaakonsaari ei ole enää ehdolla täällä Oulussa, koko mummoarmeija on äänestänyt Tytti Tuppuraista, tuota Merikosken puhuvaa päätä.
- Anonyymi
Noi kun saisi annettua takautuvasti sinne 40-luvulle, niin Netanpauhukin olisi ihan hiljaa...
- Anonyymi
Laittakaa tytöt asialle ja......
- Anonyymi00035
Em mä viiti kun ne on tollaisia tuppuraisia,sofiavirtoja tai minjakoskeloita. Huutamassa kuin vanhat akat. Ja valehtelemassa.
- Anonyymi00028
- Anonyymi00030
Ei lahjoittanut.
- Anonyymi00031
vaan antoi ilmai
seksi marin oli muualla - Anonyymi00032
Anonyymi00031 kirjoitti:
vaan antoi ilmai
seksi marin oli muuallaEi lahjoittanut.
ohoh meni lause väärin yllä
- Anonyymi00034
No nyt tuli hyvä kysymys hyvä !
- Anonyymi00036
Qt-kooditkin kuin limsapullojen irtoavat viivakoodit... samaa hörpppölä
Siksi, koska elämme demokratiassa.
- Anonyymi00037
Ja miksei myös JauhisSanna,demukka,joka ylimielisesti vain lähetti tekstarin Saksan johtopoliitikolle.
Sanna vaan biletti Ruisrockissa ja jatkot järjesti pääministerin virka-asunnolle, mistä tiedämme veronmaksajina paljon esim lesbot kuvauttivat itseään virallisen logon edessä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy82072Huulitäytteet ja tekotisssit
Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä1111446Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1201195Sait mut mies heikoksi
Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m861074Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-82031045Vauvat syntyvöät vihan lapsina?
Kyllä on pimeä oppi, ja olen ollut täydessä pimeydessä opillisesti, että pienet lapset syntyisivät paholaisen lapsina. O661025Unelma tilanne
Miten haluaisit, että tilanteenne etenisi tai miten toivoisit hänen lähestyvän sinua? Vai toimitko mielummin itse, jos j67805- 76760
Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.
Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.75675Iivarilla johtopäätösten aika
Kun veteraanipolitikko ja pumppuvoimalavastustaja Pikkarainen aloittaa eilen nähdyn ulosmarssin on Iivarilla johtopäätös36632