Kulttuurin pitäisi itse ansaita tulonsa

Eikä elää verovaroilla mm oopperaa tuetaan massiivisesti
24171
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Kävisit siellä useammin, tuen tarve pienenisi.

Äänestä
  • Kuka sitä paskaa katsoo tai tarvitsee? Tehkööt omalla ajallaan jos ketä kiinnostaa.

    Äänestä

  • Aloittaja on persuna kaikenlaista kulttuuria vastaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Aloittaja on persuna kaikenlaista kulttuuria vastaan.

    Hienosti kolahti kun älähti.

    Äänestä

  • Anonyymi00019 kirjoitti:

    Hienosti kolahti kun älähti.

    Halla-purra osastolta on ilmoitettu kulttuurin olevan luksushömpää.

    Äänestä

Ooppera on homoille tarkoitettua ulinaa.

Äänestä

Ooppera on kun eliitin huvi . Eliitin huveihin eliitti hallitus ei puutu .

Äänestä
  • Suomalaiset kuuntelevat hittibiisejä niin kuin kaikki muutkin tässä maailmassa. Ooppera ei oikein kiinnosta ketään, mutta Suomessa täytyy olla Ooppera niin kuin kaikissa muissakin maissa on. Oopperassa ei kuulu käydä, koska se avataan vain tarvittaessa. Niin huonoa musiikkia harva viitsii kuunnella, mutta aina on niitäkin.

    Eliitin maailmanlaajuinen katto-organisaatio haluaa tarjota jäsenilleen Ooppera-elämyksiä ja he vaativat Oopperaa myös Suomeen. Ruotsin lavasteessa Hollywood on sijoitettu jonnekin ihan muualle kuin Hollywoodin viihdebisnekseen. Ruotsin lavasteessa Hollywood tarkoittaa sisäpiiriä, jonne voi päästä meikattavaksi ja hiusten föönaukseen ja on mahdollista päästä Oopperaan. Ruotsin lavasteessa Hollywood tarkoittaa uunijuureksien syömistä ja sen takia paljastui se, että se on neuvostoliittolaisten kulttuuria. Että olisi Hollywoodin viihdebisneksen ns. yläpuolella vielä tällainen Moskova-tyylinen eliitti, joka ei tee muuta kuin viettää aikaa hyvien tyyppien kanssa kylpylöissä.

    Kylpylät Suomessa ovat Hiv-postiivisten asuntoloita, koska AIDS-homoille riittää sänky ja suihku eli hotellihuone on paras heidän mielestä. He saavat asua siellä ja jotkut voivat olla "entisiä" perheenisiäkin, jotka eivät enää pärjää vaimon ja lasten kanssa kotona. Kun on jo Hiv-positiivinen, niin sitten se homoseksi vasta alkaa eli kylpylöissä. Näin he ovat sanoneet. Moskova-tyylisen eliitin mukaan se heidän Hollywood siis Suomen kaltaisessa maassa sijaitsee AIDS-homojen asuntoloissa. AIDS-homot ovat hyvänäköisiä ja heidät siirretään sairaalamaisempaan asumiseen sitten vasta loppuvaiheessa. Kylpylöihin myös kuolee paljon asukkaita ja monet kuolevat ihan onnellisina.

    Suomi on näin liberaali maa ja tartuntatautilainsäädäntö on olemassa tämän mahdollistamiseksi. Toisin sanoen myös Hiv-positiiviset saavat asua kylpylähotelleissa. Hiv-positiiviset eivät aina ole köyhiä ollenkaan, mutta Hiv-positiivisten asumista myös tuetaan kylpylöissä. Kylpylöissä on myös veteraanikuntoutusta.

    Äänestä

Kulttuuri roviolle,
ihan kuten kiinassa ja
KAIKISSA SÄÄLLISISSÄ KOMMUNISTISISSA
HÄRPÄKKEISSÄ.

Äänestä

Sama kilpaurheilulle.

Äänestä
  • Hyvin sanottu.

    Äänestä

Ettei herrojen tartti maksaa niin paljon käydessään oopperassa köyhät maksaa herrojen huvit eikä herrat tahtois maksaa veroja penniäkään

Äänestä

Ooppera- yms. luikutukset pitäisi kieltää lailla.

Äänestä

Kyllä moni itse pitää itseään taiteilijana kirjailijana laulajana näyttelijänä vaikka eivät saakkaan muiden tunnustusta ja sitten vaaditaan valtiolta apua kun ei se heidän kulttuurinsa lyö leiville. Pitäisi miettiä jo kouluikäisenä ammattia millä elää ja sitten jos rahkeet riittää kyllä sitten pääsee pinnalle jos todella on kykyjä.Suomi on niin vähäväkinen porukka että ei valtavan paljon ole ostovoimaa kaikenlaisten ns sanotun kulttuurin ostoon

Äänestä

Niin pitäisi kysy vaikka Masonnalra laulajalta tai kirjailija Clive Cusslerilta.

Tuntematon Sotilas = Karannut Potilas. = Fiktiota.

t. Lars Mulqvist-Kikkelström

Äänestä

Finlandiatalon korjaus tuli maksamaan 130 miljoonaa euroa. Eikö kulttuuriväelle mikään riitä?

Äänestä

"Taide- ja kulttuuriala työllistää jopa noin 130 600 ihmistä (Tilastokeskus 2024), tapahtuma-alalla puolestaan työskentelee kaikkiaan noin 200 000 henkilöä**. Kulttuuriala työllisti noin 2,7 % koko maan työllisistä vuonna 2022 (Tilastokeskus 2023a)."

jos noi 130 000 makoilisi työttöminä niin kyllä niiden elätyskin maksaisi ainakin tonnin kuussa per nuppi? eli 12 000 * 130 000 = 1 560 000 000

valtio kun maksaa sen miljardin verran tukea niin tulee säätöä 560 miljoonaa. ei kai kukaan oikeasti luule että noista kulttuurialan ihmisistä johonkin oikeaan työhön olisi.

Äänestä
  • Nyt makaavat suurinosa valtion tuilla ja sehän on kannattavaa. Iso osa myös vihervassuja ja huutavat muidenalojen lopettamista.

    Äänestä

Persujen pää kumisee tyhjyyttään.

Äänestä
  • Taisia osua kun älähti. Ideologinen valtionloisena olo loppuu vassuilla.

    Äänestä

Hmm...

Aika monia asioita yhteiskunnassa lopulta tuetaan julkisista varoista. Erittäin aiheellista olisi ehkä laajemminkin käydä keskustelua siitä, mitä asioita lopulta on järkevää tukea yhteiskunnan rahoilla.

Äänestä
  • Tuossahan ei olisi järkeä että valtio verottaa maksaa pakolliset menot ja loppurahat sitten jää holviin makaamaan vuosituhansiksi.

    Kyllä kai ideakin on tuo että ensin maksetaan pakolliset menot ja ylimääräiset hillot jaetaan sitten tukina vähän sinne sun tänne. Ketään erityisesti suosimatta.

    Tämä mennyt älyttömäksi että nykyisin noita tukia pidetään itsestään selvyytenä ansaittuna etuisuutena joista ei saa leikata pitää vaikka velkaa ottaa niiden maksamiseen.

    Äänestä

  • Anonyymi00021 kirjoitti:

    Tuossahan ei olisi järkeä että valtio verottaa maksaa pakolliset menot ja loppurahat sitten jää holviin makaamaan vuosituhansiksi.

    Kyllä kai ideakin on tuo että ensin maksetaan pakolliset menot ja ylimääräiset hillot jaetaan sitten tukina vähän sinne sun tänne. Ketään erityisesti suosimatta.

    Tämä mennyt älyttömäksi että nykyisin noita tukia pidetään itsestään selvyytenä ansaittuna etuisuutena joista ei saa leikata pitää vaikka velkaa ottaa niiden maksamiseen.

    Monia tukia olisi aiheellista tarkastella, kun rahat on tiukassa.

    Hyvä alku olisi puoluetuki. Lisäksi yritysten tukemisen pitäisi olla hyvin vahvasti ehdollista.

    Erilaisten elämäntapatyöttömien kaiken tuen voisi lopettaa.

    Äänestä

Herrat istuu oopperassa
humalassa,eihän ulinaa
selvin päin kukaan diggaa

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Eikä elää verovaroilla mm oopperaa tuetaan massiivisesti

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu