Lavrovin historiaa vuodesta 1939

Anonyymi-ap

Venäjän ulkoministerin mukaan: "Suomalaiset palasivat toisen maailmansodan valmistelun alkuvuosiin, jolloin he olivat Hitlerin parhaita liittolaisia" ei voisi olla kauempana totuudesta. Vuonna 1939 Neuvostoliitosta tuli parhaat ystävät natsi-Saksan kanssa ns. Molotov-Ribbentrop sopimuksella (MR).

Suomi sen sijaan sai pakit Berliinissä, jonne Kivimäki lähetettiin saamaan apua Saksalta. Kivimäki ei päässyt edes eteiseen pyytäessään audienssia Hitleriltä. Syykin oli selvä, mutta salassapidetty tuolloin. MR-sopimuksessa oli salainen lisäpöytäkirja, jonka mukaan Suomi kuului Neuvostoliiton etupiiriin.

Neuvostoliitto siis tuhosi natsien kanssa tekemällään sopimuksella ystävälliset välinsä Suomeen 1939 ja teki sen jälleen 2022 hyökkäämällä Ukrainaan.

Koomista venäläisiltä kääntää totuus päälaelleen. Ehkä se on heistä hauskaa.

3

85

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Fakta: Kun on eri mieltä venäjän virallisen totuuden kanssa niin on lähes aina oikeassa.

    • Anonyymi

      Tuo harhaisuus ja itselleen valehtelu estää tehokkaasti sen, että venäläiset voisivat oppia jotain historiastaan ja kehittyä kansakuntana. Tämä on jatkunut tunnetusti tuhat vuotta.

      Vähän samaa kuin venäläinen valmistava teollisuus, jossa jokainen jalostusvaihe vie tuotetta kauemmas kansainvälisestä vaatimustasosta.

    • Anonyymi

      Venäjällä on kummallinen taipumus aina uhriutua, vaikka on tälläkin hetkellä Euroopan julmin pahantekijä.

      Tuo uhriutumispolitiikka on paitsi raukkamaista, alhaista ja ärsyttävää, myös erittäin noloa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      18
      4631
    2. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      498
      2437
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      142
      2001
    4. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      18
      1909
    5. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      81
      1586
    6. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      146
      1505
    7. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      12
      1186
    8. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      102
      984
    9. Nainen, vaikka olen ja asun yksin

      Saan silti seksiä aina kun tahdon. :/
      Ikävä
      124
      842
    10. Olisitko maailmani?

      Ajattelen sinua ja pelkään välillä, että olenko antanut sinulle liikaa kannettavaksi. Olenko vaatinut sinulta aivan liik
      Ikävä
      40
      839
    Aihe