Hyvää itsenäisyyspäivää

Anonyymi-ap

Jehovat viettävätkö? Mitenkä on. Jehovan todistajan lapsi, saiko mennä armeijaan joskus 2000 luvulla. 2019 vuoteen astihan oli vapautus heillä. Mutta saako mennä jos halusi, vaikka vanhemmat olivat Jehovan todistajia. Ja oletko itse täyttänyt asevelvollisuuden isänmaan hyväksi?

13

252

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kiitos, ei lapsia oteta armeijaan Suomessa, tietysti kaikki aikuiset tekevät tietenkin itse valinnan armeijasta, tosin sinne ei kaikki pääse.

    • Anonyymi

      Kiitos samoin.

    • Anonyymi

      Ei saa mennä armeijaan. Siviilipalvelus on ollut sallittu vuodesta 1996.

    • Anonyymi

      " Ei saa mennä armeijaan. "

      -Tämä on vain yksi asia missä lahko poikkeaa Raamatusta.

      Esim. APT 10 luku

      APT 10:1 Kornelius, sadanpäämies niin kutsutussa italialaisessa sotaväenosastossa.
      10:2 Hän oli hurskas ja Jumalaa pelkääväinen, ... ja rukoili alati Jumalaa.
      10:3 Hän näki ... Jumalan enkelin, joka tuli sisään hänen tykönsä
      10:4 Enkeli sanoi hänelle: "Sinun rukouksesi ja almusi ovat tulleet muistoon Jumalan edessä.

      APT 10:30 Kornelius sanoi: , edessäni seisoi mies loistavissa vaatteissa
      10:31 ja sanoi: 'Kornelius, sinun rukouksesi on kuultu, ja sinun almusi ovat tulleet muistoon Jumalan edessä.
      10:32 kutsu tykösi Simon, jota myös Pietariksi kutsutaan;
      10:33 Nyt olemme siis tässä kaikki Jumalan edessä, kuullaksemme kaiken, mitä Herra on käskenyt sinun puhua."
      10:34 Pietari sanoi: "Nyt minä totisesti käsitän, ettei Jumala katso henkilöön,
      10:35 vaan että jokaisessa kansassa se, joka häntä pelkää ja tekee vanhurskautta, on hänelle otollinen.

      • Anonyymi

        Enkeli tai edes Pietari ei vaatinut, että Kornelius olisi jättänyt työnsä ja olisi ryhtynyt, esim. postimieheksi tai kaihdinasentajaksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Enkeli tai edes Pietari ei vaatinut, että Kornelius olisi jättänyt työnsä ja olisi ryhtynyt, esim. postimieheksi tai kaihdinasentajaksi.

        Mikään kertomuksessa ei tosiaan viittaa siihen, että Korneliuksen ammatti olisi ollut paheksuttava tai ongelma kristinuskon kannalta. Päinvastoin hänestä sanotaan, että hän oli hurskas ja jumalaapelkäävä, ja Jumala myös kuuli hänen rukouksensa.

        Paavalikin sanoo, ettei esivalta kanna miekkaa turhaan ja nimittää esivaltaa Jumalan palvelijaksi, joka panee täytäntöön väärintekijälle kuuluvan rangaistuksen. Esivalta ei aina suoriutu tässä mielessä hyvin, mutta periaatteellisella tasolla esivallan käyttämissä voimakeinoissa ei näytä olevan mitään väärää, vaan ne ovat välttämätön paha tässä ajassa ja maailmassa.

        Raamatun pohjalta saa melko heikon pohjan sellaiselle argumentille, että kristitylle olisi jotenkin kategorisesti kiellettyä työskennellä poliisin tai puolustusvoimien palveluksessa. Vähintään asia pitäisi jättää jokaisen itsensä harkittavaksi.


    • Anonyymi

      Missä kohtaa Raamatussa puhutaan itsenäisyyspv??
      Se ei liikuta JT

      • Anonyymi

        Missä kohtaa Raamatussa puhutaan järjestöstä tai hallintoelimestä? Ei missään. Se silti liikuttaa JT


    • Anonyymi

      Veli venäläinen lyö ilomielin sille toisellekin poskelle.

    • Anonyymi

      Itsenäisyyspäivä on juhlapäivä

      Kol. 2:16 Älköön siis kukaan teitä tuomitko minkään juhlan johdosta

      Jos JT:llä on jotakin maan itsenäisyyttä vastaan, niin mitä hän äänestäisi tilalle ?

      • Anonyymi

        Selailin vartiotornejani, mutta en löytänyt vastausta.

        Hyvä kysymys.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Selailin vartiotornejani, mutta en löytänyt vastausta.

        Hyvä kysymys.

        Ja sitten heräsit.


    • Anonyymi

      Anonyymi 2024-12-07 15:27:28

      " Missä kohtaa Raamatussa puhutaan itsenäisyyspv??
      Se ei liikuta JT "

      Onko tuo muuten myös pedofiliaan suhtautumisen syy ?

      11-vuotias Josefina katsoo arkana edessään seisovia iäkkäitä miehiä. Josefinan on kerrottava heille, mitä tapahtui, kun perheen tuttavamies käytti häntä seksuaalisesti hyväkseen.
      Komitean kuulustelu oli nuorelle tytölle ahdistava ja nolo, mutta tunne muuttui lopulta järkytykseksi. Hänen kertomustaan ei uskottu.

      – Kuitenkin he painottivat, että jos jotain olikin tapahtunut, kenellekään ei saanut kertoa. Ei poliisille, ei edes terveydenhoitajalle, vaikka oireilin koulussa pahasti.

      Josefina Pakomaan nöyryytyksen huipentuma oli, että hänen käskettiin antaa miehelle anteeksi. Anteeksiannon osoituksena hänen piti tarjota miehelle kotonaan pullakahvit “koska maailmanlopun jälkeen tulevassa paratiisimaassa vanhoja ei muistella”.

      https://yle.fi/a/3-10106328

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      65
      1463
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      111
      923
    3. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      58
      771
    4. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      48
      754
    5. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      730
    6. Missä kaikessa olet erilainen

      Kuin kaivattusi? Voin itse aloittaa: en ole vegaani kuten hän. Enkä harrasta tietokonepelejä lainkaan.
      Ikävä
      39
      717
    7. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      71
      691
    8. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      26
      679
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      41
      667
    10. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      68
      662
    Aihe