Venäjän Lavrov uhkaili taas Suomea

Venäjän ulkoministero Lavrov antoi haastattelun amerikkalaiselle Tucker Calrsonille. Lavrov latasi kovaa, suoraa tekstiä erityisesti Suomea kohtaan. Alkajaisiksi Lavrov rinnasti Yhdysvallat suoraan Natsi-Saksaan ja Suomen puolustussopimuksen natsisopimukseksi

"– Yhdessä yössä suomalaiset palasivat toisen maailmansodan
valmistelun alkuvuosiin, jolloin he olivat Hitlerin parhaita liittolaisia,
Lavrov väittää."

Suomalaiset ovat toimittaneet kymmeniä tuhansia 45 km kantavia tykinammuksia ja keskipitkän kantaman ilmatorjuntaohjuksia Ukrainaan. Näihin liittynen Lavrovita tuli seuraava suora uhkaus Lännelle ja Suomelle.

"– Yhdysvaltojen ja Yhdysvaltojen liittolaisten, jotka toimittavat pitkän
kantaman aseita, tulisi ymmärtää, että olemme valmiita käyttämään
kaikkia mahdollisia keinoja, jotta he eivät onnistu siinä."
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000010884335.html
17204
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Suomi on lähettänyt myös raskaita raketinheittimiä, joiden kantama on vähintään 80 km. Niillä on tehty sodan aikana isoa tuhontaa Venäjän selustassa.

Kyllä Suomi on selvästi aika iso piikki Kremlin väen lihassa. Viitsiikin mokoma Lavrov erikseen mainita pikkuisen Suomen tällaisessa haastattelussa.

Ei sanonut Ruotsista eikä Norjasta tai Viron NATO-jäsenyydestä mitään. Ainoa Kremliä kovasti hiertävä Nato-maa on nimenomaan Suomi.
Pieni sisukas Suomi on näämmä sellainen hiertävä kivi Putinin kengässä.

Äänestä

Kukahan kertoisi lavroville miksi niitä ilmatorjuntaohjuksia siellö Ukrainassa köytetään.

Äänestä
  • Ne köytetään siksi, että eivät lähde omiin nimiin lentelemään sieltä. Se köyden pituus määrää kuinka kauaksi ne voivat lentää Venäjän puolelle.

    Äänestä

Minä olen sitä mieltä, että Suomen ei pidä lähettää Ukrainaan aseita. Ne tarvitaan itse. Uusien aseiden ja muun materiaalin hankinta on hidasta puuhaa ja tarve niille voi tulla milloin vain. Ikävä kyllä.

Äänestä

He siis ovat valmiita käyttämään kaikkia keinoja että saavat ryöstömurhattua kaikki naapurimaansa! Onneksi ollaan Natossa.

Äänestä

Sillä mitä valehtelija Putin ja hänen hännystelijänsä sanovat, ei ole mitään merkitystä.

Äänestä

Ceylon lavrov killed.
One red eye dimms and deys.
pytin next...

Äänestä

Tässäkin ketjussa joku jo sanoi että Ukrainaan ei pitäisi raskaita aseita lähettää kun tarvittaisiin itse.

Ne henkilöt eivät tajua sitä, että Ukrainassa taistellaan sotaa Suomenkin puolesta, ja kyllä se on sellainen asia joka suorastaan edellyttää että myös Suomi toimittaa riittävän tulivoimaista materiaalia Ukrainan käymään puolustussotaan.

Suomella on omiakin kokemuksia siitä miten puolustamiseen ei saada apuja mistään, Suomen ei pidä nyt omalla esimerkillään toistaa sitä tilannetta Ukrainalle.

Tällaiset ehdottelut Ukrainan yksin jättämisestä on erittäin todennäköisesti Venäjän trollien huuteluja, toki Suomessakin on varmuudella sellaisia suomalaisia joille venäläinen raha kelpaa ja Suomi on heille myytävissä.

On niin Suomen kuin koko Euroopankin tärkempiä ja suurimpia intressejä se, että Ukrainaa tukevien maiden rintama pidetään suorassa, ja syy siihen on se, että rivien rakoilu johtaa siihen että Venäjä saa silloin iskun paikkoja. Mitä paremmin yhteistyö Ukrainan tukemiseksi hoidetaan, sitä vahvempi on turvallisuus koko Euroopassa - ja myös Suomessa.

Äänestä
  • "Mitä paremmin yhteistyö Ukrainan tukemiseksi hoidetaan, sitä vahvempi on turvallisuus koko Euroopassa - ja myös Suomessa."

    Tämä on se kaikista olennaisin juttu mikä koko Ukrainan sodassa sen tukitoimissa on.

    Se mitä Ukrainassa tapahtuu, voitto tai häviö, alueiden luovutus tai niiden palautus, ne ovat tärkeitä asioita, mutta vielä niitäkin olennaisempi asia on se että lopputuloksesta riippumatta Venäjä ei tule koskaan saamaan helpolla mitään aluevalloituksia ja että yhteistyö maiden kesken näiden alueiden puolustamiseksi pidetään vahvana.

    Ukraina on jo puolustussotansa käytännössä voittanut, se tulee säilyttämään itsenäisyytensä vaikka sodasta vahinkoja onkin.

    Jos asiat etenee oletetulla tavalla, Ukrainasta tulee mahdollisesti koko Euroopan vahvimmin aseistettu valtio, kaikki vain siksi että Venäjä ei kunnioita naapurimaidensa rajoja. Jos asiat menee näin, Venäjä ei tule Ukrainan jälkeen yrittämään enää minnekään Euroopan alueelle pitkiin aikoihin, ja se on sellainen asia joka pitäisi olla iso juttu kenelle tahansa sellaisellekin joka haluaisi että aseita ei luovuteta minnekään.

    Äänestä

  • Minä se olin ja minulla ei ole Venäjän kanssa mitään tekemistä. Ymmärrän täysin, että kun Venäjän kaikki huomio ja voimavarat ovat Ukrainan sodassa, se ei hyökkää mihinkään muualle. Ukraina olisi tarvinnut raskaampaa kalustoa aikapäiviä sitten, sekä ryhtiliikettä omien kansalaisten keskuudessa. Raskasta aseistusta voivat lähettää ne, joiden naapuri ei ole Venäjä.

    Nyt Ukraina on murtumassa ja paikallista väestöä ei kiinnosta lähteä sotaan, eli viimeiselle matkalle. Myötätunto ja sympatia menevät minulta tavallisille ihmisille Ukrainassa, he ovat sijaiskärsijöitä.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Minä se olin ja minulla ei ole Venäjän kanssa mitään tekemistä. Ymmärrän täysin, että kun Venäjän kaikki huomio ja voimavarat ovat Ukrainan sodassa, se ei hyökkää mihinkään muualle. Ukraina olisi tarvinnut raskaampaa kalustoa aikapäiviä sitten, sekä ryhtiliikettä omien kansalaisten keskuudessa. Raskasta aseistusta voivat lähettää ne, joiden naapuri ei ole Venäjä.

    Nyt Ukraina on murtumassa ja paikallista väestöä ei kiinnosta lähteä sotaan, eli viimeiselle matkalle. Myötätunto ja sympatia menevät minulta tavallisille ihmisille Ukrainassa, he ovat sijaiskärsijöitä.

    Venäjä on murtumassa ja heidän taloutensa. Nyt kaikki ukrit aseisiin.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Minä se olin ja minulla ei ole Venäjän kanssa mitään tekemistä. Ymmärrän täysin, että kun Venäjän kaikki huomio ja voimavarat ovat Ukrainan sodassa, se ei hyökkää mihinkään muualle. Ukraina olisi tarvinnut raskaampaa kalustoa aikapäiviä sitten, sekä ryhtiliikettä omien kansalaisten keskuudessa. Raskasta aseistusta voivat lähettää ne, joiden naapuri ei ole Venäjä.

    Nyt Ukraina on murtumassa ja paikallista väestöä ei kiinnosta lähteä sotaan, eli viimeiselle matkalle. Myötätunto ja sympatia menevät minulta tavallisille ihmisille Ukrainassa, he ovat sijaiskärsijöitä.

    "Ukraina olisi tarvinnut raskaampaa kalustoa aikapäiviä sitten, sekä ryhtiliikettä omien kansalaisten keskuudessa."

    Ehkä näinkin tai sitten ei, mutta näkisin asian vielä pidemmälle ajanjaksolle aikaansaatuna ongelmana, ja se ongelma alkoi oikeasti sillä hetkellä, kun Venäjä tunki Ukrainan alueita valtaamaan jo 2014 - eli 10 !!! vuotta sitten - ja läntiset maat eivät juuri muuta tehneet kuin seurasivat sivusta.

    Toki tilanne on asiassa siltä osin muuttunut, että heidän johtajansa on 2014 jälkeen vaihtunut, ja SE on se ryhtiliike minkä kansalaiset on vaalikopilla tehneet. Zelenskyin siirryttyä presidentin duuniin alkoikin jo tapahtua vähän enemmän, Venäjä vielä kerran kokeili jos saisi laitettua koko Ukrainan nurin mutta toisin kävi.

    Jos Suomi joutuisi ongelmiin Venäjän kanssa, toivottavasti tässä maassa ei ole johdossa mikään venäläisten rahaa tai kansalaisia orjuuttava typerysjohtaja.

    Zelenskyi tajuaa tilanteen kutsunnoistakin, kyllä siellä varmasti käydään aika isoa jaakobinpainia että pitääkö kansaa saada pakkokeinoilla enemmän sotaväkeen vai luottavatko vielä vapaaehtoisuuteen.

    Ukraina on väestöltään selvästi pienempi maa kuin Venäjä - mutta silti monta kertaa isompi maa kuin Suomi - että kyllä siellä Ukrainassakin melko olennaista on se että vaikka sotilasmääriä ei kyetä saamaan yhtä isoksi kuin Venäjällä, se puuttuva voima kompensoidaan sitten muulla tavoin - esim. paremmalla aseistuksella.

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Venäjä on murtumassa ja heidän taloutensa. Nyt kaikki ukrit aseisiin.

    Iltalehti kertoi. Venäjä eteni ennen metrejä kerrallaan, nyt se etenee kilometrejä kerrallaan. Ukraina ei ole linnoittanut alueita, joten se menettää valloitetun alueen pysyvästi. (siis ainakin toistaiseksi, mistä tulevaisuuden tietää)

    Sota rasittaa Venäjää ankarasti, se on totta.

    Äänestä

Lavrovin p*skapuheista ei tarvitse kovin paljon välittää, hän on vain Putinin juoksupoika välittämässä Putinin valheita maailmalle. On suorastaan myötähäpeällisenn itkettävää miten naiivisti tuo Venäjän johtoporukka todella luulee että täällä länsimaissa uskotaan ihan kaikki heidän keksimät roskatarinat siitä miten Venäjä on mukamas jonkin uhkan kohteena.

Venäjälle aivan ylivoimaisesti suurin uhka on Kremlissä valtaapitävä Putin ja hänen valtakoneistonsa.

Tavalliset täysissä järjissä olevat venäläiset tajuaa kyllä miten maailma toimii, mutta heillä on valtava taakka siitä että heidän maan johto on käytännössä diktatuuri joka ei kansanvallasta saati sitten kansalaisten mielipitestä piittaa lainkaan.

Lavrov on jonkinlainen ruoalla ja juomalla ehdollistettu juoksupoika, jonka on pakko tehdä sitä mitä suuri johtaja tahtoo tai muutoin Lavrovillakin alkaa riski kasvamaan siitä että hänestä tulee pilvenpiirtäjän ikkunoista hyppäävä henkilö.

Äänestä

Dobra !

:-)

Äänestä

", jolloin he olivat Hitlerin parhaita liittolaisia,
Lavrov väittää.""

no eihä tuota tarvi väittää kuin todeta totuus
mutta ei se tarkoita että nykyaika on sama kuin ennen vanhaan ,
sota aikaan tapahtui mitä tapahtui.. suomi kätteli pahuuden kanssa ja käsikynkkää..

jopa tuntematon sotilas opettaa tämän joka vuosi, suomi "rosvoretkellä" ja kaikki tulee leuka rinnassa takaisin. (ne harvat ketä jäi henkii

Äänestä

Ukraina on väestön määrällä mitattuna monta kertaa isompi maa kuin kaikki maat Suomi, Viro, Liettua ja Latvia yhteensäkin laskettuna.

Vaikka Ruotsinkin väestön laskisi mukaan, Ukraina on silti selvästi suurempi maa kuin Suomi, Ruotsi, Liettua, Viro ja Latvia yhteensä, varsinkin sotaa edeltävän väestömäärän mukaan, puhumattakaan siitä mitä se oli 1990 aikoihin.

Kun tässä on pelinappulana nyt tuollaisen maan väestön tahto, haluavatko venäläisvaltaa alueellensa tai haluavatko olla enemmän osana läntisten maiden yhteisöä, ei pitäisi yhdelläkään läntisellä maalla olla minkäänlaista epäselvyyttä siitä, tuetaanko Ukrainaa pyrkimyksissään tai ei.

Vähän mittasuhteitakin asiasta tässä, Ukraina on siis koko EU:n yhteiselläkin väestömäärällä mitattuna ihan kohtalaisen kokoinen valtio, ja jos se valtio haluaa rakentaa tulevaisuutensa mieluummin läntisten maiden kanssa kuin Venäjän, kyllä sillä on jo varsin iso vaikutus koko EU-alueellekin seuraavina vuosikymmeninä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Venäjän ulkoministero Lavrov antoi haastattelun amerikkalaiselle Tucker Calrsonille. Lavrov latasi kovaa, suoraa tekstiä erityisesti Suomea kohtaan. Alkajaisiksi Lavrov rinnasti Yhdysvallat suoraan Natsi-Saksaan ja Suomen puolustussopimuksen natsisopimukseksi

"– Yhdessä yössä suomalaiset palasivat toisen maailmansodan
valmistelun alkuvuosiin, jolloin he olivat Hitlerin parhaita liittolaisia,
Lavrov väittää."

Suomalaiset ovat toimittaneet kymmeniä tuhansia 45 km kantavia tykinammuksia ja keskipitkän kantaman ilmatorjuntaohjuksia Ukrainaan. Näihin liittynen Lavrovita tuli seuraava suora uhkaus Lännelle ja Suomelle.

"– Yhdysvaltojen ja Yhdysvaltojen liittolaisten, jotka toimittavat pitkän
kantaman aseita, tulisi ymmärtää, että olemme valmiita käyttämään
kaikkia mahdollisia keinoja, jotta he eivät onnistu siinä."
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000010884335.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu