Kansalaisaloite Suomen irtautuminen Ottawan sopimuksesta

Käykää tukemassa kansalaisaloitetta, joka kannustaa eduskuntaa ryhtymään tarvittaviin lainsäädännöllisiin toimiin Suomen irtautumiseksi Ottawan miinasopimuksesta. Tämä aloite pyrkii varmistamaan, että Suomella on mahdollisuus kehittää kansallista puolustusta tehokkaammin ja itsenäisemmin. Jokainen allekirjoitus on askel kohti vahvempaa puolustusta ja itsenäisiä päätöksiä
– allekirjoita ja vaikuta!

https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/14459
15249
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

En allekirjoita.

Äänestä
  • Heti ensimmäisenä päivänä on tullut yli 27 000 kannattajaa, joten ei väliä vaikket allekirjoitakaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Heti ensimmäisenä päivänä on tullut yli 27 000 kannattajaa, joten ei väliä vaikket allekirjoitakaan.

    Meneekö 50 000 raja rikki tänään?

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Meneekö 50 000 raja rikki tänään?

    30 033 kannatajaa

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Meneekö 50 000 raja rikki tänään?

    32 303 kannattajaa tulin ekana päivänä täyteen

    Ei huono määrä

    Äänestä

  • Allekirjoitin

    Äänestä

Ei noilla kansalaisaloitteilla ole mitään virkaa, otetaan vaan ne jalkaväkimiinat varastoista jos ryssä hyökkää.

Äänestä

Kansalaisaloite hylätään. Syy on se, että kansainväliset sitoomukset päättää hallitus ja vain hallitus.

Äänestä
  • Ja meidän PS Puheenjohtajahan sen ilmeisesti hylkäsi. Mikä helvetti niitä vaivaa pitää AINA jonkun muun maan näyttää ensin mallia ennenku suomen HURRIPUOLUE JA KRISTILLIS LESTAT MITÄLIE OVAT.. SEO MUÖHÄST SITKU O RYZ RAJAL PRKL

    Äänestä

Vaikka kannatankin kyseistä aloitetta, en kannata kyseistä foorumia.

Nähdäkseni kansalaisaloite.fi pikemminkin passivoi kansaa kuvitellulla vaikuttamisella. Wikipedian mukaan kymmenen vuoden aikana on mennyt läpi neljä aloitetta 1280:stä. Näin ollen, ei kyseinen kanava voi olla oikea tapa luoda yhteiskunnallista muutosta. Ei eduskunta salli, että sen varpaille astutaan, vaikka kyseinen foorumi onkin olemassa "demokratian takia" ja tuli lakiin vasta vuonna 2012, samaan aikaan kun samanlainen foorumi luotiin Yhdysvalloissa.

Parempi olisi mennä vaaliuurnille aina kun vaalit järjestetään. Myös mielipidekirjoitukset sanomalehdissä aiheuttavat keskustelua, sillä keskusteluihin sosiaalisessa mediassa voi suhtautua olankohauksella. Tykkääminen kun ei ole vaikuttamista, Parasta olisi ottaa yhteyttä omiin kansanedustajiinsa ja kysyä näiden mielipidettä joko sähköisesti tai vaaliteltalla.

Äänestä
  • Ei kuulosta ihan reilulta demokratialta mitä se sitten onkaan who know?

    Äänestä

Eikö eduskunnan puhemies Halla-aho ole jo ilmoittanut, että kansainvälisiä sopimuksia koskevia kansalaisalotteita ei oteta eduskunnan käsittelyyn.

Joten turhaa vaivaa?

Äänestä

Kansalaisaloite ei ole enää voimassa, mutta kyllähän se poliitikoille (paitsi vihervasemmistolle ja äärivasemmistolle) vahvan signaalin antaa siitä mitä suomalaiset tahtovat.

Puola ja baltian maat muuten tänään ilmoittivat irtautuvansa tästä sopimuksesta.

Äänestä
  • Tämän kansalaisaloitteen perusteella eduskunnan ei tarvitse toimia.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Käykää tukemassa kansalaisaloitetta, joka kannustaa eduskuntaa ryhtymään tarvittaviin lainsäädännöllisiin toimiin Suomen irtautumiseksi Ottawan miinasopimuksesta. Tämä aloite pyrkii varmistamaan, että Suomella on mahdollisuus kehittää kansallista puolustusta tehokkaammin ja itsenäisemmin. Jokainen allekirjoitus on askel kohti vahvempaa puolustusta ja itsenäisiä päätöksiä
– allekirjoita ja vaikuta!

https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/14459

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu